Bol Gündemli Günderdeyiz!

25.05.2017 09:37
 •  A 

FED Tutanakları!
           Dün açıklanan FED tutanaklarında, ekonomideki yavaşlamanın geçici olduğu net bir şekilde anlaşılana kadar faiz artışından kaçınılması konusunda görüş birliği olması nedeniyle Dolar düştü, parite ve hisse piyasalarında yükselişler görüldü. Ancak, yine de haziran ayında faiz artışına kapıyı açık bıraktılar. Aynı zamanda yıl içinde bilanço küçültmeye başlanması görüşünün hakim olduğu görülüyor. Ama ekonominin gidişinin izlenmesi şartı piyasalar tarafından beğenilmiş görülüyor. Dolar başta kurlarda düşüş, borsalarda kısmi yükselişlere neden olacak bir gelişme olarak görüyorum.

Brüksel Toplantısı! 
           NATO zirvesi için Brüksel'e giden cumhurbaşkanımız AB liderleri ile görüşmeler yapacak. Özellikle AB konusunda gelecek açıklamalar bizim piyasalarımız için önemli olacaktır. İlişkilerde yumuşama sağlanırsa, olumlu tepkiler oluşur. Özellikle Merkel ile yapılacak mini görüşme sonrası açıklamalar önemli. Alman vekillerin İncirlik Üssü'ndeki askerlerini ziyaret imkanı verilmesi konusunda açıklamalar gelebilir.

OPEC Toplantısı!
           Petrol üreticilerinin üretim kısıtlamalarınının süresini uzatıp-uzatmayacakları takip edilecek. Üretim kısıtlamaları brent petrol fiyatını 54,50$ civarına yükseltmiş olsa da, brentte yakın vade de görülebilecek yükselişin en fazla 57 $ ile sınırlı kalacağı görüşündeyim. Ki, bu seviyelere çıkmasını bile beklemiyorum. Bilakis OPEC sonrası geçici bir yükseliş olursa da, devamında brent fiyatlarında yeniden 51,00$ seviyesine doğru gevşeme yaşanmasını bekliyorum. 

Özellikle petrolde dışa bağımlı olan ülkemiz için brent fiyatlarında önemli bir risk görmediğim gibi, yakında yeniden yaşanabilecek düşüşler sayesinde bizim için olumlu geçen bu sürecin sürmesini bekliyorum.

Holdinglerde Ortak Satışları!
           Dün kchol ve sahol hisselerinde bir anda ortak satışlarının geldiğini gördük. Her iki hissede de yaşanan iskontolu satışlar nedeniyle, bu hisseler için satış baskısı ve fiyat düşüşü görebiliriz. Sabancı'daki iskonto oranı daha düşük ve satış tutarı da düşük olduğu için, sahol'de yaşanacak düşüş halinde alım gelebilir görüşündeyim.

Zirve rekorları kırıldığı zamanlarda ortaklardan satışlar gelmesi normaldir. Ben çok kötü görmüyorum. Nihayetinde bu iki taraflı bir işlem. Karşı taraftada iskontolu alsa da bir yabancı alıcı var. Onların zarar görmek için hisse almayacağını düşünürsek, kısmi fiyat geri çekilmeleri sonrasında her iki hissede de yükseliş beklentilerinin yabancı için sürdüğünü düşünüyorum.

Kabine Revizyonu!
           Cumhurbaşkanımız yurda döndükten sonra yeni kabine revizyonunun yapılmasını bekliyorum. Özellikle ekonomi kadroları piyasalar için önemli olacaktır. Piyasaları destekleyen sürpriz revizyonlar yaşanabilir.  

Bu gelişmeler paralelinde BİST'de kısmi bir düzeltmenin ötesinde 96.500'lerin altına inecek önemli bir düşüş yaşamasını beklemiyorum. BİST'deki yükselişin fazla gecikmeden ve fazla düşmeden yeniden sürmesini ve 101.500 civarı yeni rekorların görülmesini bekliyorum. Ancak bulunduğumuz seviyeler nihayetinde tüm zamanların TL bazında en yüksek endeks seviyeleri olması nedeniyle de, seans içi de dahil, her an kâr realizasyonlarının yaşanması da çok normaldir. Önemli olan gelecek kar satışlarının karşılanmasıdır. Ben BİST hisselerine karşı yabancı alım iştahının süremesini bekliyorum.
 

    Saygılarımla

    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @_Stratejist_


 • 24.05.2017
  09:48

  BİST için Dolar bazlı endekste dikkat çektiğim direnç olan 27.226 $ direncini dün kapanış olarak kırmış bulunuyoruz. Belki 27.396 $ düzeyinde ara bir bollinger direncinde de endeksin takılma riski var. Ancak, eğer bollinger direnci de geçilecek olursa, BİST hızlı bir şekilde arka arkaya yeni zirve r... Devamı »

 • 23.05.2017
  09:32

  Bu soru çok önemli. Benim 97.000 civarı seviyeleri güçlü direnç gördüğüm için, bu seviyelerde kâr realizasyonu uyarılarımı biliyorsunuz. Ancak ''Trump Satışları Alım Fırsatı Olabilir Mi?'' başlıklı beklenti yazımın içeriğinde dikkat çektiğim dolar bazlı endekste görülen 27.226 $ direnci çok önemli. ... Devamı »

 • 22.05.2017
  09:58

  Bence haftanın en önemli olayı Fenerbahçe Erkek Basketbol Takımı'nın Avrupa Şampiyon Kulupler Kupasını almasdır. Bir Fenerli olarak, akşam konvoy da dahil, her türlü kutlamayı İzmir'de yaptık. Takımımı ve tüm Fenerbahçe'lileri kutluyorum. Diğer önemli bir gelişme ise, Ak Parti Kongresi oldu. Ama z... Devamı »

 • 18.05.2017
  09:47

  Açıkçası ben böyle olmasını bekliyorum. Yani 97.000 endeks civarı kar realizasyonları gelebileceğine dikkat çekiyordum tamam ama, borsa gördüğünüz gibi her kar realizasyonu sonrasında yeni bir rekor kırıyordu. Dün de öyle oldu, 96.629 ile yeni bir rekor daha tazelemiştik. Ama Trump'ın azil söylentil... Devamı »

 • 17.05.2017
  17:32

  ABD başkanı Trump'ın azli söylentileri nedeniyle dünya genelindeki borsalarda ciddi bir satış görüyoruz. İlginç bir durum. Eğer söylenti gerçekleşecek olursa, şahsen ben ilk kez yeni seçilmiş bir ABD başkanının ki, belki de tarihin en büyük delege sayısı ile seçilmesine rağmen azline şahit olacağım.... Devamı »