Yeni Hafta Yeni Rekor Olur Mu?

02.05.2017 09:54
 •  A 

FED Toplandı!
           FED bugün toplanıyor. Yarın faiz konusundaki açıklamalarını 21:00'de duymuş olacağız. Son gelen ABD verileri beklentilerden kötü geldiği için faiz artışı yapması beklenmiyor. Ben cevabı yarın görelim diyorum. Yani özel bir görüşüm yok. 

Yeni Hafta Yeni Rekor Olur Mu?
           Neden olmasın. Ama BIST olarak yine de önemli direnç seviyelerinde olduğumuzu bilmenizi isterim. Yani rekor görülecek olursa da, kalıcı olur mu bilemiyorum.

Gerçi rekorları tazelemek için en önemli desteğimiz olan bankaların karlılıkları çok çok iyi. Aslında banka karlarına bakacak olursak, bu dirençleri kırmak çok kolay olur. Siyasi ve bölgesel sorunlar nedeniyle kâr satışları riskini yüksek buluyordum. Ama Geçen hafta AB tarafından, Türkiye'nin referandum sonuçlarını tanıdıkları açıklandı. NATO tarafından, Türkiye'nin NATO'nun en önemli ülkelerinden biri olduğu ve Türkiye'siz NATO'nun güvenliğini sağlamanın çok zor olacağı ifade edildi. Aynı şekilde AB kanadından da, müzakereleri dondurmanın düşünülmediği açıklaması yapıldı. Bu gelişmelere bakınca, ilişkilerde yumuşamalar görülecek olursa, bu gelişmeler pozitif etki de yaratabilir. 

Şimdilik yine de dikkatli olmakta yarar var. Çünkü Suriye ve Irak topraklarında PKK terör örgütünün kolu olan YPG, Rusya ve ABD ile birlikte hareket ediyor. Hatta bu terör unsurları iki ülke tarafından da kollanıp, korunuyor diyebiliriz. Bu gelişmeler farklı gerginliklere neden olabilir.

Hepinize iyi bir hafta diliyorum.
 

    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @_Stratejist_


 • 28.04.2017
  09:49

  BİST için olası rekorları göreceğimizi yazdığım 21 Nisan tarihli ''Yeni BİST Rekorları Kapıda Mı?'' başlıklı yazımın son kısmında 3 aylık bilançolar sonrasına dikkat çektiğimi biliyorsunuz. Şu anda BİST'de yaşanan bilançolar sonrası kısmi kâr satışlarıdır. Bu satışlar gayet doğaldır. Hiç bir zaman f... Devamı »

 • 27.04.2017
  09:30

  Dün TCMB PPK faiz kararı açıklandı. Ben dahil, faiz artışı beklemeyenler yanılmış oldu. PPK politika faizlerine dokunmadı ama, Gecelik Geç Likidite Penceresi(GLP) faizlerini % 11,75'ten % 12,25'e yükseltti. Aslında PPK alması gereken bir kararı aldı. Şimdiye dek siyasi baskı nedeniyle yapamadığını y... Devamı »

 • 26.04.2017
  09:47

  Biliyorsunuz dün olta ile balık avladığım için aranızda yoktum. Belki balık konusunda çok kısmetli bir gün olmadı ama gerçekten de bir gün için piyasaların yoğun gelişmelerinden uzaklaşıp, stresten uzaklaşmış oldum. Muhakkak sizler de zaman zaman stres atmak ve kendinize ait bir gün yaratmak için be... Devamı »

 • 24.04.2017
  09:14

  21 Nisan Cuma günü kaleme aldığım; ''Yeni BİST Rekorları Kapıda Mı?'' başlıklı yazımın içeriğindeki görüşlerimi koruyorum. Bu hafta yeni bir rekoru, hatta rekorları görmeyi bekliyorum. Haftaya düşen Dolar kuru, yükselen parite ile başlıyor olmamız Türkiye açısından olumlu bir görüntü. Biliyorsunuz e... Devamı »

 • 21.04.2017
  09:39

  Tabii ki, bu sözümü TL karşılığı olarak söylediğimi anlıyorsunuzdur. Çünkü BİST'in Dolar bazında yeni rekor kırması için 50.000$ karşılığını geçmesi gerekir. Şimdilik bu beklenti de değilim. Benim bahsettiğim yeni rekor TL değeri olarak. BİST dün 92.039 ile yeni bir kapanış rekoru kırmış oldu. Ay... Devamı »