Yalnızlaşıyor muyuz?

26.04.2017 09:47
 •  A 

Biliyorsunuz dün olta ile balık avladığım için aranızda yoktum. Belki balık konusunda çok kısmetli bir gün olmadı ama gerçekten de bir gün için piyasaların yoğun gelişmelerinden uzaklaşıp, stresten uzaklaşmış oldum. Muhakkak sizler de zaman zaman stres atmak ve kendinize ait bir gün yaratmak için benzer hobilerinize zaman ayırınız. Her şey iş ve çalışmak değil. Hayat akıp giderken, sağlıklı bir şekilde bu süreci geçirmek çok önemli. Farkında olduğunuz ya da olmadığınız üzerinizdeki stresi bir şekilde atmayı başarmalısınız. Bu benim gibi olta ile balık tutmak olabilir, toprak ile uğraşmak olabilir, resim yapmak, seyahat etmek, bir yardım faaliyetinde bulunmak, bir grup içinde müzik ile uğraşmak vb. şeklinde de olabilir. Ama muhakkak bunu yapmalısınız. 

BİST Rekorları Sürüyor!
         
 Ben balık tutarken BİST de yeni bir rekor daha kırmış. Zaten son yazılarımda bu beklentimi yazıyordum. Gayet güzel, bol bol rekor kırsın ama bunu yaparken de yatırımcıların para kazandığı rekorlar kırsın diyorum. 

BİST'in dünkü rekoru sadece Türkiye'ye has bir gelişme değil. Neredeyse ABD ve AB dahil tüm dünya borsalarında rekorlar görülüyor. Ne hikmet ise, dünyada risk iştahı bir anda artmaya başladı. 

Elimizden geldiğince bu yükselişten yararlanmaya çalışmalı ama, yükselişin rehavetine kapılmamalıyız. Unutmayın ki, yeni rekorlar kırmak için özellikle Dolar bazındaki endeks grafiğine baktığımızda daha çok potansiyel olsa da, işler tersine dönünce, mevcut kırılan rekor seviyelerinin kalıcı olamayıp, ciddi düşüşler olabileceğini de bir çok kez yaşadık. Özellikle yeni borsa yatırımcılarının borsadaki yükselişleri ve ulaşılan fiyat seviyelerini bir daha geri dönmeyecek, hep yükselecektir şeklinde algılamalarının yanlış olacağını bilmelerini istiyorum. Borsalardaki hiç bir endeks ve fiyat seviyesi kalıcı ve kesin değildir. Şimdi nasıl yükseliyorsa, bir anda tersine dönüp düşüşler de yaşanabilir. Yaşanan gelişmeleri izah edecek gerekçeler de sonrasında bir şekilde nasılsa bulunur.

AKPM Türkiye'yi Yeniden Denetim Sürecine Aldı!
           Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi Türkiye'yi yeniden denetim sürecine aldı. Böylece Türkiye denetim sürecinden çıkartıldıktan sonra tekrar denetim sürecine alınan ilk Avrupa ülkesi olmuş oldu. Arada geçen 13 yıl sonra yeniden bu denetime tabii olmak hoş bir gelişme olmadığı gibi, süreç yeni sıkıntılara neden olabilir. 

Hemen belirteyim ki, AKPM kararının bir bağlayıcılığı yok. Ama Türkiye'nin AB'ye üyeliği sürecinde yeni sorunların ve gerilimlerin çıkmasına neden olabilecek bir karardır. Türkiye'deki demokratik kurumların işleyişindeki sorunlara dikkat çekilerek alınan bu karar sonrasında, kurumun bu kararı A.Parlamentosu için de bir çok karara referans alınabilir. 

En basiti, dün alınan karar sonrasında hükümetimiz ve siyasi yöneticilerimizden gelecek sert açıklamalar ve yeni müeyyide uygulamalarını görebiliriz. İdam, müzakerelerin gözden geçirilmesi, geri kabul anlaşmasının gözden geçirilmesi, gümrük birliği anlaşmasının güncellenmesi gibi konularda yeni ve ciddi gerilimler yaşayabiliriz. 

AKPM'nin aldığı karar ne denli doğru ya da yanlış konusunu tartışmıyorum. Lütfen kimse bu konuya milliyetçi duygular ile bakmasın. Yoksa ben de AB'nin en başından beri Türkiye'ye karşı bir çok haksızlığı yaptığını defalarca yazdım. En basiti müzakere sürecini bizimle aynı tarihte başlatmış ülkeler hemen serbest dolaşım hakkını kullanabiliyorken, Türkiye'ye bu hak verilmedi. AB sınırları ile ilgisi bile olmayan Gürcistan gibi ülkeler bile serbest dolaşıma alınırken, Türkiye her zaman bir gerekçe bulunarak engellenip haksızlığa uğratılıyor. Kısacası ben kararın doğruluğundan ziyade olası yansımalarına dikkat çekiyorum. Lütfen yazılarımı bu açıdan değerlendiriniz!

Türkiye için AB ile ilişkileri kopartacak gelişmeler Türkiye'nin dış dünyada siyasi yalnızlaşmasına neden olabilir. Bu yönde bir gidiş özellikle Avrupa'lı fonların ülkemizden çıkmasına ya da yeni fonların ülkemize girişine engel olabilir. Şu anki havada bu kararın olumsuz baskısını belki bir süre görmeyebiliriz ama sonrasında benzer kararların AB ile ilişkilerin diğer alanlarında ve kurumlarında da yaşanması çok sertleşen karşılıklı açıklamaların yapıldığı bir süreci başlatabilir. Ben bu riski çok yüksek görüyorum. Umarım taraflar olarak bu gidişi kontrol altına alıp, ilişkilerin yeniden normale dönmesini sağlarız. Ama bunun için Türkiye'ye karşı en başından beri siyasi ahlaktan uzak ve bölücü bir tutum izleyen AB'nin de yaptığı bu yanlıştan dönmesi gerekir. Bu olur mu, bunu da sizin görüşlerinize bırakıyorum. 

AB ile ilişkiler önümüzdeki günlerde çok daha gerilecek olduğu için, lütfen bu rikleri göz ardı etmeyiniz. Şu an hava toz pembe ama bu daha ne kadar sürer bilemiyorum.

TCMB Faiz Değişikliği Yapar Mı?
           Bugün PPK'nun faiz kararını duyacağız. Geç likiditesi penceresinde küçük bir faiz artışı yapılmasını bekleyenler olduğu gibi, hiç bir şeyin değişmeyeceğini bekleyenler de var. Ben de referandum sonrasında faizlerde bir artış yapılmayacağı görüşündeyim. Ama şimdilik farklı riskler nedeniyle iindirim de beklemiyorum. Yani bugün her şeyin aynı bırakıldığı, pas geçilen bir toplantı da olabilir. Bir daha ki PPK toplantısı Haziran ayında. Ama PPK'nın faiz değiştirmek için ille de belirlenen toplantı tarihlerine bağlı kalmak zorunda olmadığını da bilmenizi isterim. 

Trump ve Fransa!
            Trump'ın vergi reformu bekleniyor. Olası kararlar ABD için pozitif bir piyasa beklentisi yaratmış durumda. Aynı şekilde Fransa'daki seçimler de pozitif bir hava yaratıyor. Ama tüm bunların kalıcı olmayacağını özellikle AB için önümüzde önemli stresler olacağını söyleyebilirim.

Dolar Kuruna Dikkat!
           Teknik olarak Dolar kuru yatay kanal desteğinde bulunuyor. Yatay kanalın destek-direnç seviyeleri 3,5561 ile 3,76 aralığında diye düşünüyorum. Bu nedenle destek seviyesine yaklaştıkça alım tepkileri görülebilir. Ama eğer 3,5561 kanal desteği aşağıya kırılacak olursa, Destek-Direnç Tablomuzda gösterdiğim alt seviyelere doğru yaklaşık 20 Krş.'luk hızlı bir düşüş yaşandığını da görebiliriz. Tabii yatay kanallarda teknik olarak sadece alt destek kırıldığı zaman değil, üst direnç kırıldığı zaman da kanal boyu kadar bir yükseliş yaşanması riski vardır. 

Şimdilik bu destek kurda yükseliş tepkilerinin geleceği seviyeler olarak görülmeli. Ama dediğim gibi aşağıya kırılacak olursa, o zaman da yeni ve sert kur düşüşlerine şaşırmamanız gerektiğini şimdiden belirtmek istiyorum.

BİST Rekorlara Devam Edecek Mi?
           Dün bankalarda gizemli banka yatırımcısı ''Herif'''in satış yaptığını, bir tek halkb'de kısmi alım yaptığını görüyorum. Bu nedenle belki kısmi bir yükseliş ile yeni rekor tazelemesi yapabiliriz ama, kar satışlarına da çok yakın olduğumuzu düşünüyorum. Lütfen piyasayı kaçırdım telaşı ile ekstra risklerden kaçınınız.       
 

    Saygılarımla

    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @_Stratejist_


 • 24.04.2017
  09:14

  21 Nisan Cuma günü kaleme aldığım; ''Yeni BİST Rekorları Kapıda Mı?'' başlıklı yazımın içeriğindeki görüşlerimi koruyorum. Bu hafta yeni bir rekoru, hatta rekorları görmeyi bekliyorum. Haftaya düşen Dolar kuru, yükselen parite ile başlıyor olmamız Türkiye açısından olumlu bir görüntü. Biliyorsunuz e... Devamı »

 • 21.04.2017
  09:39

  Tabii ki, bu sözümü TL karşılığı olarak söylediğimi anlıyorsunuzdur. Çünkü BİST'in Dolar bazında yeni rekor kırması için 50.000$ karşılığını geçmesi gerekir. Şimdilik bu beklenti de değilim. Benim bahsettiğim yeni rekor TL değeri olarak. BİST dün 92.039 ile yeni bir kapanış rekoru kırmış oldu. Ay... Devamı »

 • 20.04.2017
  09:55

  Dün CHP'nin sinei millet resti ile bu konu aklıma takıldı. Açıkçası eğer böyle bir karar alınırsa, her ne kadar böyle bir kararda öncelikle millet vekillerinin istifalarının TBMM tarafından kabul edilmesi şart da olsa, tüm şartları, ara seçim konusunu falan atlayalım, eğer 2017 yılı içinde bir erken... Devamı »

 • 19.04.2017
  10:47

  Benim tarzımı bilirsiniz. Ben genel piyasa karamsar olduğu zamanlarda bile çok karamsar olmayan, her zaman bardağın dolu tarafına bakmayı tercih eden, olumlu olabilecek gelişmelere dikkat çekerek her şeyin kötü olmadığını yazan biriyimdir. Ama aynı zamanda da çok temkinli biriyimdir. Hiç bir zaman k... Devamı »

 • 18.04.2017
  09:46

  5 Nisan tarihinde yazdığım ''Dertlerin Biri Bitiyor, Diğeri Başlıyor!'' başlıklı yazımın üstünü tıklayıp yazıyı yeniden okuyunuz lütfen. Maalesef o gün yazdığım sıkıntılarda azalma yok, daha da ilaveler var! İşsizlik % 13 oldu. Söz de inşaat ve kamu yatırımları alanlarında büyüme var diyoruz ama ... Devamı »