TCMB Şaşırttı!

27.04.2017 09:30
 •  A 

Dün TCMB PPK faiz kararı açıklandı. Ben dahil, faiz artışı beklemeyenler yanılmış oldu. PPK politika faizlerine dokunmadı ama, Gecelik Geç Likidite Penceresi(GLP) faizlerini % 11,75'ten % 12,25'e yükseltti. Aslında PPK alması gereken bir kararı aldı. Şimdiye dek siyasi baskı nedeniyle yapamadığını yine yapamaz diye düşünüyordum ama bu sefer öyle olmadı ve GLP'de kısmi bir faiz artışı yaparak Haziran ayındaki bir sonraki toplantıya kadar kendisine bir hareket alanı yaratmış oldu. 

Yapılan faiz artışını doğru buluyorum. Aslında politika faizlerinde de benzerinin olması gerekir ama şimdilik bunu yapamadıklarını düşünüyorum. Faiz kararına Dolar kuru düşüş ile tepki verdi. Bugün için de Dolar kurunda düşüş(3,5596) yaşandığını görüyoruz.

Dolar için düne ait beklenti yazımda(Yalnızlaşıyor muyuz?) dikkat çektiğim teknik bir yatay kanal uyarısı yaptım. Lütfen bu uyarımı dikkate alınız. Destek seviyeleri normalde yükseliş tepkisinin geleceği varsayıldığı için aynı zamanda da alım yapılabilecek seviyelerdir. Ama bu destek aşağıya kırıldığı takdirde, kanal boyu kadar yeni bir düşüş riski ortaya çıkar. Bu durumda yükseliş tepkisi için destek seviyelerinde alım yapmış olanların, aldıklarından çıkmaları doğru olabilir. Ya da Dolar almayı düşünenlerin daha alt destek seviyelerini beklemeleri yanlış olmaz.

BİST'de Kar Satışları Görülüyor!
           Bu hafta BİST'de yeni rekorları gördük ama aynı zamanda da kâr satışlarının da geldiğini görüyoruz. Şimdilik çok derin bir endeks düşüşü yaşanmadı ama dün seans içinde özellikle banka hisselerinde ciddi el değiştirmeler yaşandığını gördük. Benzer durum sürebilir. Ama alt destekler kırılmadan derin bir düzeltme başladı diyemeyiz.

Olası teknik risklerden korunmak için Destek-Direnç Tablomuzda paylaştığım teknik seviyeleri yakın takip etmek yararlı olacaktır. İlk destek ve direnç seviyelerinin kırılması halinde, sıralı destek ve dirençler sonraki olası teknik hedefler olur. Geçerlilikleri süren önceki gün teknik destek ve direnç seviyeleri bugün için de geçerlidir.  

BİST'in bankalarında henüz gidebilecekleri daha üst seviyeler mevcut. Bu nedenle yeni rekorlar yine görülebilir. Ama özellikle banka bilançoları bittikten sonra gelebilecek kâr satışları ile bankaların mevcut desteklerini kırması halinde satışlar daha da artarak teknik bir düzeltme riski de tetiklenebilir. Gördüğünüz gibi karar vermesi çok zor olan seviyelerdeyiz. Bu nedenle, belirsizlik kalkana kadar yeni öngörü sayım az olabilir ya da olmayabilir. 

Trump'ın Vergi Reformcuğu Açıklandı!
           Bu ifadeyi kullandım. Çünkü bir sayfalık bir vergi reformu açıklamasının yapıldığı eleştirileri var. Kurumlar vergisi % 15'e indirilmiş ama diğer reform kararlarında detayların net olmadığı söyleniyor. İlk anda kararlar beklenen pozitif etkiyi yaratmamış gözüküyor. Devamında piyasalara etkisini yaşayıp göreceğiz.
        

    Saygılarımla

    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @_Stratejist_


 • 26.04.2017
  09:47

  Biliyorsunuz dün olta ile balık avladığım için aranızda yoktum. Belki balık konusunda çok kısmetli bir gün olmadı ama gerçekten de bir gün için piyasaların yoğun gelişmelerinden uzaklaşıp, stresten uzaklaşmış oldum. Muhakkak sizler de zaman zaman stres atmak ve kendinize ait bir gün yaratmak için be... Devamı »

 • 24.04.2017
  09:14

  21 Nisan Cuma günü kaleme aldığım; ''Yeni BİST Rekorları Kapıda Mı?'' başlıklı yazımın içeriğindeki görüşlerimi koruyorum. Bu hafta yeni bir rekoru, hatta rekorları görmeyi bekliyorum. Haftaya düşen Dolar kuru, yükselen parite ile başlıyor olmamız Türkiye açısından olumlu bir görüntü. Biliyorsunuz e... Devamı »

 • 21.04.2017
  09:39

  Tabii ki, bu sözümü TL karşılığı olarak söylediğimi anlıyorsunuzdur. Çünkü BİST'in Dolar bazında yeni rekor kırması için 50.000$ karşılığını geçmesi gerekir. Şimdilik bu beklenti de değilim. Benim bahsettiğim yeni rekor TL değeri olarak. BİST dün 92.039 ile yeni bir kapanış rekoru kırmış oldu. Ay... Devamı »

 • 20.04.2017
  09:55

  Dün CHP'nin sinei millet resti ile bu konu aklıma takıldı. Açıkçası eğer böyle bir karar alınırsa, her ne kadar böyle bir kararda öncelikle millet vekillerinin istifalarının TBMM tarafından kabul edilmesi şart da olsa, tüm şartları, ara seçim konusunu falan atlayalım, eğer 2017 yılı içinde bir erken... Devamı »

 • 19.04.2017
  10:47

  Benim tarzımı bilirsiniz. Ben genel piyasa karamsar olduğu zamanlarda bile çok karamsar olmayan, her zaman bardağın dolu tarafına bakmayı tercih eden, olumlu olabilecek gelişmelere dikkat çekerek her şeyin kötü olmadığını yazan biriyimdir. Ama aynı zamanda da çok temkinli biriyimdir. Hiç bir zaman k... Devamı »