Rekor Haftası Olacak Mı?

24.04.2017 09:14
 •  A 

21 Nisan Cuma günü kaleme aldığım; ''Yeni BİST Rekorları Kapıda Mı?'' başlıklı yazımın içeriğindeki görüşlerimi koruyorum. Bu hafta yeni bir rekoru, hatta rekorları görmeyi bekliyorum. Haftaya düşen Dolar kuru, yükselen parite ile başlıyor olmamız Türkiye açısından olumlu bir görüntü. Biliyorsunuz enerji ithalatını Dolar ile, ama ihracatımızın çoğunu ise Avro ile yapıyoruz. Bu nedenle paritenin yükselmesi ve bunun Dolar kuru düşerek yaşanması ekonomimiz ve özellikle Avrupa'ya otomotiv ihracatımızın artması için olumlu bir katkısı olmasını bekliyorum. Bu durum Fransa seçimlerinin sonuçlanmasına kadar sürebilir.

Fransa Seçimleri İkinci Tura Kaldı.
           Zaten ilk turda % 50'yi geçen bir aday beklenmiyordu. İki hafta sonra yapılacak ikinci tura % 23.7 alan Macron ve % 21.7 alan Le Pen kaldılar. Bu sonuçlar ile ikinci turda Macron'un seçilmesi beklentisi ile parite yükseliyor. Parite geçici olarak Fransa seçimlerinin olası olumlu yansıması ile geçici olarak biraz daha yükselebilir. Ama olası bu yükselişin çok kalıcı olmasını beklemiyorum. Nihayetinde parite için esas olan ABD ekonomisi ve FED kararları olacaktır. ABD ekonomisi ve FED orta-uzun vade için pariteyi yeniden düşürecektir görüşündeyim.

Destek-Direnç Verileri Geçerli!
           Banka hisseleri için 21 Nisan paylaşımlarımdaki teknikler geçerlidir. Sırası ile kırılacak destek ve dirençler sonrasında, sıralı alt destekler ve yine sıralı üst dirençler bir sonraki teknik beklentilerdir.  

BİST için yeni rekor görmeyi beklediğimi biliyorsunuz ama, mevcut zirveler ve yeni zirveler halinde kâr realizasyonu riskini de yüksek gördüğüm için, olası bir BİST yükelişinde 93.950 civarı seviyeleri satışların gelmesi için riskli seviyeler olarak görüyorum. Bu nedenle yine de temkinli olmakta yarar olacağı görüşündeyim.

TCMB Faizleri Değiştirecek Mi?
           26 Nisan Çarşamba faizlerde değişiklik olmasını beklemiyorum. Farklı bir ifade ile yükselmesini beklemiyorum. Aynı şekilde faizlerin indirilmesi belki gündem olabilir ama şu an için bu kararın da erken olacağı görüşündeyim. Bu nedenle TCMB'nın genel faiz oranlarında değişiklik yapmayacağını düşünüyorum.

Hepinize iyi bir hafta dilerim.

    Saygılarımla

    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @_Stratejist_


 • 21.04.2017
  09:39

  Tabii ki, bu sözümü TL karşılığı olarak söylediğimi anlıyorsunuzdur. Çünkü BİST'in Dolar bazında yeni rekor kırması için 50.000$ karşılığını geçmesi gerekir. Şimdilik bu beklenti de değilim. Benim bahsettiğim yeni rekor TL değeri olarak. BİST dün 92.039 ile yeni bir kapanış rekoru kırmış oldu. Ay... Devamı »

 • 20.04.2017
  09:55

  Dün CHP'nin sinei millet resti ile bu konu aklıma takıldı. Açıkçası eğer böyle bir karar alınırsa, her ne kadar böyle bir kararda öncelikle millet vekillerinin istifalarının TBMM tarafından kabul edilmesi şart da olsa, tüm şartları, ara seçim konusunu falan atlayalım, eğer 2017 yılı içinde bir erken... Devamı »

 • 19.04.2017
  10:47

  Benim tarzımı bilirsiniz. Ben genel piyasa karamsar olduğu zamanlarda bile çok karamsar olmayan, her zaman bardağın dolu tarafına bakmayı tercih eden, olumlu olabilecek gelişmelere dikkat çekerek her şeyin kötü olmadığını yazan biriyimdir. Ama aynı zamanda da çok temkinli biriyimdir. Hiç bir zaman k... Devamı »

 • 18.04.2017
  09:46

  5 Nisan tarihinde yazdığım ''Dertlerin Biri Bitiyor, Diğeri Başlıyor!'' başlıklı yazımın üstünü tıklayıp yazıyı yeniden okuyunuz lütfen. Maalesef o gün yazdığım sıkıntılarda azalma yok, daha da ilaveler var! İşsizlik % 13 oldu. Söz de inşaat ve kamu yatırımları alanlarında büyüme var diyoruz ama ... Devamı »

 • 17.04.2017
  09:37

  Türkiye'nin en büyük öncelikli işi, yapısal reformları hızlandırıp ekonomiye odaklanmak olmalıdır. Artık en kısa sürede siyasi gerilimlerden ve referandum tartışmalarından çıkıp, her alanda ekonominin toparlanmasına öncelik vermeliyiz. Türkiye daha fazla siyasi öncelikleri kaldıramaz. Umarım bunu ya... Devamı »