Yaşanan Teknik Bir Düzeltme Mi?

28.04.2017 09:49
 •  A 

BİST için olası rekorları göreceğimizi yazdığım 21 Nisan tarihli ''Yeni BİST Rekorları Kapıda Mı?'' başlıklı yazımın son kısmında 3 aylık bilançolar sonrasına dikkat çektiğimi biliyorsunuz. Şu anda BİST'de yaşanan bilançolar sonrası kısmi kâr satışlarıdır. Bu satışlar gayet doğaldır. Hiç bir zaman fiyatlar ve endeks hep yükselmez. Zaman zaman bu kar satışlarının yaşanması çok normaldir. 

Açıklanan banka kârları ekstra güzel. Ama yaşanan karların artan krediler ve düşen kurlar nedeniyle sendikasyon kredilerinin değerlemesinden geldiğini düşünürsek, belki 6 aylık karlarda da benzer yüksek rakamların gelme ihtimali yüksek de olsa, büyüme, işsizlik, cari açık, enflasyon vs. gibi ekonomik verilerde bozulma sürdüğü için bu tablonun bir anda bozulma riski nedeniyle yabancı fonlardan banka hisselerine satış geldiğini düşünüyorum. 

Bu durum çok normaldir. Çünkü eğer ekonomideki görüntü düzelmeye başlamaz ise, yaşanan kredi hacminin artışı ile sağlanmaya çalışılan büyüme geçici kalır. Kaldı ki, bu denli büyük ve hızlı kredi artışına rağmen bile yeterli bir büyüme artışı göremiyoruz. Yatırımları arttırmak gibi iyi bir niyetle başlatılan KGF uygulamasının pek de istenildiği gibi kullanılmadığını görüyoruz. Yaratılan ekstra kredi imkanı yatırım yapmaktan ziyade, ev, arsa, araba gibi alımlara harcanıyor. Hatta tahsili şüpheli kredilerin bile KGF ile değiştirildiği açıklamalarını duyuyoruz. 

Güven Çok Önemlidir!
           Yatırımların artması için piyasa güveni çok önemlidir. Güven sağlanmadan piyasaya verilen para hacmini KGF gibi uygulamalar ile ne kadar arttırırsanız arttırın, bu kredi hacmi yatırımlara gitmeyebilir. Şu anki harcamaların şekline bakıldığında iyi bir kredi dağılımı olmadığını görüyorum. İşte bu tablonun düzelmesi ve yeniden yatırımların artması için öncelikle siyasi istikrar ve güven yeniden sağlanmalıdır. OHAL'in ve KHK ile ülke yönetimi bir an önce yerini normal işleyişe bırakmalıdır. Yoksa önceki yazılarımda da uyardığımı biliyorsunuz, bu durumu aynı şekilde sürdürmeye, bu esnada da AB ülkeleri gibi dış ilişkilerimizi de germeye devam edersek, işler hiç beklemediğimiz bir anda tam tersine dönebilir. 

Lütfen ''Tam Bıçak Sırtındayız!'' başlıklı yazımı yeniden okuyunuz. Piyasa güvenini yeniden sağlamayı başardığımız zaman, çok hızlı bir büyüme ve yatırım artışı başlayabilir. Ama bu ortamı bir süre daha sağlayamaz isek, sadece kredi hacmini arttırmak ile ekonomik iyileşme sağlanmayacağını, bilakis bu durumun çok daha riskli tablolar oluşturacağı uyarılarımı tekrarlamayı sürdürüyorum. Umarım bu tabloyu en kısa sürede olumlu yönde değiştirmeye başlarız. 

BİST Ne Yapar?
           Dediğim gibi, şimdilik üç aylık bilançolar sonrası gelmesini beklediğim kâr satışları geliyor. Bu satışlar destek-direnç tablomuzda paylaştığım alt desteklere doğru bir düzeltmeye de dönüşebilir. Ben alt aylık bilanço sonuçlarına kadar uzun bir zaman aralığımız olacağı için, mevcut kar satışlarının 91.400 seviyelerini göreceğimiz kısmi bir düzeltmeye dönüşmesi beklentisindeyim.

Belki bu beklentim hemen yaşanmayabilir. Destek - Direnç Tablomuzda paylaştığım ara desteklerden alım tepkilerinin geldiğini görebiliriz. Ama altı aylık bilançolardan önce, yeni rekorlar olarak artık sınırlı yerimiz olduğunu düşünüyorum. BİST'in olası yeni rekor seviyesini de aynı tablolarda zaten bir süredir gösteriyorum. Şimdilik BİST için yükseliş yaşanması halinde daha üstüne gitmeyi beklemiyorum. Önce siyasi belirsizliklerin netleşmesi ve piyasa güveninin geri gelmesi gerekir. OHAL'in kaldırılması ve AB ile ilişkilerde yeniden ara yolun bulunması ile bu durumu sağlamanın ilk adımını atabiliriz. 

 Bu arada Pazartesi kapalı olacağımız için, tüm çalışanların ve emekçilerin 1 Mayıs İşçi Bayramını şimdiden kutlarım. Lütfen tüm kutlamaları medeni sınırları içinde yapmaya özen gösterelim.

Hepinize iyi bir hafta sonu dilerim.

    Saygılarımla

    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @_Stratejist_


 • 27.04.2017
  09:30

  Dün TCMB PPK faiz kararı açıklandı. Ben dahil, faiz artışı beklemeyenler yanılmış oldu. PPK politika faizlerine dokunmadı ama, Gecelik Geç Likidite Penceresi(GLP) faizlerini % 11,75'ten % 12,25'e yükseltti. Aslında PPK alması gereken bir kararı aldı. Şimdiye dek siyasi baskı nedeniyle yapamadığını y... Devamı »

 • 26.04.2017
  09:47

  Biliyorsunuz dün olta ile balık avladığım için aranızda yoktum. Belki balık konusunda çok kısmetli bir gün olmadı ama gerçekten de bir gün için piyasaların yoğun gelişmelerinden uzaklaşıp, stresten uzaklaşmış oldum. Muhakkak sizler de zaman zaman stres atmak ve kendinize ait bir gün yaratmak için be... Devamı »

 • 24.04.2017
  09:14

  21 Nisan Cuma günü kaleme aldığım; ''Yeni BİST Rekorları Kapıda Mı?'' başlıklı yazımın içeriğindeki görüşlerimi koruyorum. Bu hafta yeni bir rekoru, hatta rekorları görmeyi bekliyorum. Haftaya düşen Dolar kuru, yükselen parite ile başlıyor olmamız Türkiye açısından olumlu bir görüntü. Biliyorsunuz e... Devamı »

 • 21.04.2017
  09:39

  Tabii ki, bu sözümü TL karşılığı olarak söylediğimi anlıyorsunuzdur. Çünkü BİST'in Dolar bazında yeni rekor kırması için 50.000$ karşılığını geçmesi gerekir. Şimdilik bu beklenti de değilim. Benim bahsettiğim yeni rekor TL değeri olarak. BİST dün 92.039 ile yeni bir kapanış rekoru kırmış oldu. Ay... Devamı »

 • 20.04.2017
  09:55

  Dün CHP'nin sinei millet resti ile bu konu aklıma takıldı. Açıkçası eğer böyle bir karar alınırsa, her ne kadar böyle bir kararda öncelikle millet vekillerinin istifalarının TBMM tarafından kabul edilmesi şart da olsa, tüm şartları, ara seçim konusunu falan atlayalım, eğer 2017 yılı içinde bir erken... Devamı »