Aralık Sanayi Üretimi Verisi Gelecek!

08.02.2017 09:37
 •  A 

Saat 10:00'da Aralık ayı ve yıllık sanayi üretimi verisi gelecek. Önceki veri % 2.7 idi. Beklenti yıllıkta % 2.3 ile bu rakamın biraz altında. Aralık ayı olarak da % 0.6 beklentisi hakim. Gelecek verinin piyasaları fazla etkilemesi beklenmiyor.

Kar Realizasyonları Yaşanıyor!
           Önceki gün yaşanmış olan kâr realizasyonları dün de devam etti. Endeks için takip edilmesi gereken önemli kritik seviyeleri Dünkü ''BİST Neden Düştü ?'' başlıklı yazımda paylaşmıştım. Bu görüşlerim halen geçerlidir. BİST'in bugün için 86.481 civarı trend seviyesinin üzerinde kalmayı sürdürmesi ve yükseliş trendini kırmadan bir kaç gün daha kendisini koruması halinde, stochastic seviyeleri alıma uygun yerlere inecektir. Bu durum BİST'in yeni yükselişi için güçlenmesine imkan verecektir. Ancak, dün 85.925, bugün ise 86.481 civarında olan yükseliş trend desteği aşağı yönlü kırılacak olursa, o zaman Destek-Direnç Tablosunda paylaştığım alt seviyelere doğru bir düzeltme sürecine gireriz. 

Referandum öncesinde 90.000 üzerinde endeks seviyesini göreceğimiz görüşündeyim. Soru; bu süreç öncesinde bir düzeltme yaşanarak mı, yoksa mevcut seviyelerde tutunarak sonra başlayacak yükseliş ile mi gerçekleşecek? Bu soruya net bir cevap veremiyorum. Çünkü BİST'in bu şekilde yükselmesine neden olan banka odaklı alımların genelde tek bir elden yapıldığı görüşündeyim. Genel bir piyasa hareketi olmadığı için tahmin etmek çok daha zor oluyor. Bu nedenle yukarıda verdiğim teknik seviyeler bize ışık tutabilir. 

Düzeltme olması halinde çok daha güvenli alımlar yapılabilir. Düzeltme olmadan, mevcut seviyeler bir süre korunarak, daha sonra bu seviyelerin üzerinde başlayacak yükseliş hareketine katılmak oldukça stresli bir karar gerektirecektir. Yaşayıp, göreceğiz.

Brent Düşüyor!
           Petrol stoklarındaki artış brent fiyatlarının da düşmesine neden oluyor. Brent'de yaşanan düşüş, cari açığı olan Türkiye için olumlu bir gelişmedir. Ancak brent petroldeki düşüşün alt destek seviyesini 53,58 $ - 54,10 $ olarak görüyorum. Şimdilik bu destek seviyesine yaklaştığı için 55,51 $'a doğru kısmi toparlanma yaşanabilir. Brent bir süredir 53,58 $ - 57,41 $ aralığında dalgalanıyor. Alt desteğin kırılması BİST'i olumlu destekleyecek, 57,41 $ üst seviyenin yukarı kırılması ise olumsuz baskı yaratacak gelişmeler olabilir. Bunun dışında içinde bulunduğu kanal içindeki hareketleri çok özel bir piyasa etkisi yaratmaz.

Trump İle İlişkiler!
           ABD'nin yeni başkanı Trump ile cumhurbaşkanımız dün ilk görüşmelerini telefon ile yaptılar. İki liderin ilişkilerinin gidişi piyasalar ve Türkiye için çok önemli gelişmelere neden olabilir. Dikkatle takip etmemiz gerekir. 

BİST için mevcut seviyede bir tahminim yok. Teknik destek-dirençlerin kırılmasına göre yön hakkında beklenti oluşturabiliriz.

    Saygılarımla

    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @_Stratejist_


 • 07.02.2017
  09:21

  Bu soruyu soran herkesin elini vicdanına koyarak, öncelikle Ocak başında BİST'in bu kadar kısa sürede böyle bir yükseliş yaşamasını bekleyip, beklemedikleri konusundaki düşüncelerini hatırlamalarını istiyorum! Eminim çok az sayıda kişi böyle bir BİST yükselişi bekliyordu. Ama bakın son dönem çok cid... Devamı »

 • 06.02.2017
  09:28

  21 Temmuz tarihli ''Türkiye Bu Oyunu Bozar!'' başlıklı yazımı yeniden okursanız, Kamu Ortaklığı Fonu gibi bir fon kurulması görüşümü göreceksiniz. İşte bu yazıdan bir süre sonra kurulmuş olan TVF, bu kapsamda bir fondur. Bakan ağzından ulaşması beklenen tahmini büyüklüğü 200 Milyar Dolar civarında h... Devamı »

 • 03.02.2017
  09:27

  Kısmi Kar Satışları Görülebilir! Bilanço karları bitince kısmi bir kâr realizasyonu yaşanabilir. Bilançoların endeks için en önemlileri de, endeksi en çok etkileyen banka hisseleridir. Onların ikisi dışında karları geldi. Son kalanlar da gelince yıl sonu bilanço etkisi geçebilir. Bu nede... Devamı »

 • 02.02.2017
  09:28

  Tabii eğer olur da BİST eski ifade ile 2,5 Cent'e denk gelen 25.000 Dolar endekse ulaşacak olursa, Dolar kuru da 3,76 civarında kalırsa BİST şimdiye kadarki TL bazında en yüksek tarihi zirvesi olan 93.116 seviyesini geçip, yeni TL endeks rekorunu görebilir diye düşünüyorum! Şu an bankalar ile BİST... Devamı »

 • 01.02.2017
  09:35

  3 Ocak 2017'de 103.820 seviyesine kadar hızla yükseliş yaşayan Dolar Endeksi(DXY) bu yükselişi esnasında BİST gibi gelişmekte olan ülke endekslerini olumsuz etkiliyordu. Dolar endeksinin daha da yükselişinden çekinilirken, bir süredir bu endekste bir geri çekilme yaşanıyor. Dün 99.430 seviyesine gel... Devamı »