Enflasyon ve ABD Tarım Dışı İstihdam Günü!

03.02.2017 09:27
 •  A 

Kısmi Kar Satışları Görülebilir!
           Bilanço karları bitince kısmi bir kâr realizasyonu yaşanabilir. Bilançoların endeks için en önemlileri de, endeksi en çok etkileyen banka hisseleridir. Onların ikisi dışında karları geldi. Son kalanlar da gelince yıl sonu bilanço etkisi geçebilir. Bu nedenle artık olası yükselişler esnasında ne alayım telaşı değil de, kısmen nakite dönmeli görüşü daha ön plana çıkmalıdır. 

Zaten dikkat ederseniz, BİST asıl bankalardaki ısrarlı alımlarla son yükselişlerini yaptı diyebiliriz. Ancak bu ısrarlı alımların aynı hızla sürmesini beklemiyorum. Şu ana kadar, arada satış yapıp, kısmi bir realizasyon yaşatarak sonra yeniden alımlarla BİST'i belli bir yükseliş trendinde tutmaya özen gösterildiğini görüyorum. Bu durum arada fazla derin olmayan düzeltmelere mani olmayacaktır. 

Ayrıca yaşanan banka alımlarının zamanlamalarına bakınca, tam Türkiye ile ilgili olumsuz beklentiler arttığı zamanlarda yaşandığını görüyorum. Demek ki, bu alımların nedeni ya da kaynağı her ne ve her kimler ise, Türkiye'deki mevcut yapının desteklemek için yapıldığı görüşündeyim. Bu nedenle olası referandum bitene kadar büyük bir endeks bozulması olmadan, kısmi düzeltmeler ile bu durumun sürmesini bekliyorum. 

Bu alımların normal yabancı fonlar ile çok ilgili olmadığı görüşündeyim. Çünkü notların indirildiği dönemlerde yabancı bu denli güçlü alım yapmayı tercih etmez. Enflasyon, büyüme, işsizlik, cari açık sıkıntıları artıyorken alımları arttırmak pek de yabancı tarzı işlemler değildir. 

Her neyse, sonuçta BİST ve bizim yararımıza bir gelişme yaşandığı için ben şu ana kadar yaşanan BİST hareketlerinden memnunum. Hatta ısrarla yeni kurulan Türkiye Fonu'nun BİST için önemli olan ve kamu ihaleleri alan şirketlere yatırım yapmasını tavsiye ediyorum. Türkiye Fonu çeşitli kaynaklar ile ne kadar büyütülürse Türkiye için o kadar doğru olur. En basiti yabancı takasının belli bir kısmı yabancıdan bu fona geçse, yabancının Türkiye üzerinde BİST'i kullanarak yarattığı satış baskıları engellenmiş olur. Bu konuyu ileride daha detaylı yeniden işleriz. 

ABD Tarım Dışı İstihdam Verisi Gelecek!
           Olası rakam beklentilerin üstünde çıkacak olursa, DXY yükselip ons altın fiyatlarında düşme yaşanabilir. Ama veri düşük gelirse, bu takdirde DXY gevşeyip, ons altında kısmi fiyat artışları görülebilir. Benim ABD ve dünya ekonomileri için büyüme beklentinde bir değişiklik yok. Gelişmiş ekonomilerdeki büyüme artışlarının genele yayılmasını beklediğim için, ons altında yaşanacak ara yükselişlerin satış fırsatı olarak değerlendirilmesini doğru buluyorum. 

Aynı şekilde tarım dışı istihdam beklentilerden yüksek gelirse BİST'de kar realizasyonu etkisi yaratbilir.

Enflasyon Gelecek!
           Yeni enflasyon hesaplaması tekniğinden sonra gelecek enflasyon verilerimizde kısmen artış bekleniyor. Zaten genelde Ocak aylarında kısmi bir enflasyon artışı görülebildiği için, ben sorun yaratacağı görüşünde değilim. Kurlarda yaşanan gevşemeler nedeniyle Şubat ayından itibaren enflasyonun ateşinin düşmesini bekliyorum.

Beyaz Eşya Şirketlerine Kıyak Var!
           Resmi Gazete'de yayınlanan son değişiklik ile, 30 Nisan tarihine kadar küçük ev aletlerinin ÖTV'si sıfırlandı. BİST'deki beyaz eşyacıların bu karardan olumlu etkilenmelerini bekliyorum. 

Hepinize iyi bir hafta sonu dilerim.

    Saygılarımla

    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @_Stratejist_


 • 02.02.2017
  09:28

  Tabii eğer olur da BİST eski ifade ile 2,5 Cent'e denk gelen 25.000 Dolar endekse ulaşacak olursa, Dolar kuru da 3,76 civarında kalırsa BİST şimdiye kadarki TL bazında en yüksek tarihi zirvesi olan 93.116 seviyesini geçip, yeni TL endeks rekorunu görebilir diye düşünüyorum! Şu an bankalar ile BİST... Devamı »

 • 01.02.2017
  09:35

  3 Ocak 2017'de 103.820 seviyesine kadar hızla yükseliş yaşayan Dolar Endeksi(DXY) bu yükselişi esnasında BİST gibi gelişmekte olan ülke endekslerini olumsuz etkiliyordu. Dolar endeksinin daha da yükselişinden çekinilirken, bir süredir bu endekste bir geri çekilme yaşanıyor. Dün 99.430 seviyesine gel... Devamı »

 • 31.01.2017
  09:09

  Dün neredeyse tüm dünya borsaları düşerken, Dolar endeksinde yükseliş varken, üstüne bir de geçen cuma gecesi Fitch ve S&P not ve görünüm indirimleri yapmışken BİST tek başına dünyanın günü en büyük yükseliş ile kapatan borsası oldu. Şimdi eğer bu gelişme için; ''Zaten BİST çok ucuzdu, zaten Fitch... Devamı »

 • 30.01.2017
  10:57

  Yanlış okumadınız, piyasalar Fitch'e aynen bu karşılığı vermiş oldular. Fitch not indirimi sonrasında yaşanan açılışa bakınca bu başlığı çok daha doğru buluyorum. Hatta sadece Fitch'in değil, hiç hesapta yokken hemen ortaya atlayıp Türkiye'nin görünümünü düşürmüş olan S&P'nin de Fitch ile birlikt... Devamı »

 • 29.01.2017
  15:18

  Nihayet beklenen Fitch kararı cuma gecesi açıklandı. Moody's'den sonra tek yatırım yapılabilir notumuz da Fitch tarafından geri çekildi. Fitch, Türkiye'nin uzun vadeli yabancı para cinsinden ''BBB-'' olan kredi notunu ''BB+'' ya indirdi. Görünümünü de ''Durağan'' olarak belirledi. Fitch'in öncesin... Devamı »