Yabancıya Kelepir BİST!

10.01.2017 09:41
 •  A 

Biz TL bazlı BİST'e baktığımız için, borsa iyi dayanıyor diye düşünüyoruz. Ama Dolar bazlı endekse bakınca, BİST ciddi düşüş yaşayan borsaların başında yer alıyor. Sebebi malum, BİST'in düşmesi değil, Dolar kurunun yükselişini sürdürmesinden kaynaklanıyor. 

Dün de, Dolar bazlı önemli bir destek seviyesine çok yaklaştık. Dolar bazında BİST'e bakınca, 20.408 $ seviyesinde önemli bir destek seviyesi var. Ben BİST'in bu seviyeleri destek yapıp, buradan yükselişe dönmesini ve sonrasında da ikili tepe denen bir yükseliş formasyonu yapmasını(Dolar bazlı konuşuyorum! Bu nedenle Dolar düşmesi ile de bu gerçekleşebilir) bekliyorum.

Ancak, eğer bu bekletim yönünde değil de, bahsi geçen destek seviyesi aşağıya kırılacak olursa, o zaman 17.700 $ seviyelerine doğru hızlı bir Dolar bazlı düşüş daha yaşanabilir. Bu ne demek olur? Ya kurlar burada dururken BİST hızlı bir düşüş yaşar, ya BİST bu fiyatlarda iken Dolar yükselişini yine hızlandırıp 3,90-4,00 TL civarına çıkar, ya da BİST düşerken, kur yükselebilir demektir. Kurlarda bu seviyeleri bile beklemeyen birisi olarak, bu negatif durumun yaşanmasını beklemdiğimi tekrar ediyorum. Ama 27 Ocak tarihinde Fitch not değerlendirmesi bu riski tetikleyen bir gelişme olabilir mi diye de çekinmiyorum değil.

Tekrar tekrar ediyorum! Kurlar ne yaparsa yapsın, TL faizlerine dokunmamaları lazım. Yoksa zaten kurlar yatırımcıları fazlası ile sıkıntıya sokuyorken, bir de TL faizleri yükseltilirse, işte o zaman sanayi ve piyasalar için daha büyük bir darbe olur. Ama yaşadıklarımız çok normal gelişmeler olmadığı için, ne olacağını yaşayarak göreceğiz diyorum. 

Piyasaları Moody's Gerdi!
           Moody's'in bankaların kredi kalitelerine laf etmesi ve risklere dikkat çekmesi nedeniyle, dün seans başladıktan kısa bir süre sonra bankalarla birlikte bir satış yaşandı. Bir ara 500 puan civarı eksi endeks seviyelerine inilmesine rağmen, sonra yeniden toparlanarak TL bazlı yükseliş ile gün kapanmıştı. TL endekse bakınca, bu yükselişin sürmesini ve hisse bazlı bir çok pozitif ayrışmalar yaşanmasını da bekliyorum. Lakin dediğim gibi, söz de en büyük müttefikimiz olan ABD ile bir çok alanda tam bir gerilim yaşıyoruz. Bizim terör örgütü olarak gördüğümüz Suriye PYD'si ABD tarafından açık açık silahlandırılıyor. 20 Ocak tarihinde Trump'ın görevi devralmasından sonra bu sorunun görüşülmesini bekliyorum. Eğer ABD bu tavrında değişikliğe gitmez ise, bölgesel olarak çok daha ciddi risklerle karşı karşıya kalabiliriz. Ben Trump ile birlikte, bazı yanlış davranışların ABD tarafından düzeltilmeye başlanacağı beklentisindeyim. Umarım böyle olur.

Yeni Anayasa Değişikliğinin Maddelerine Geçildi!
           Anayasa değişikliğinin maddelerine geçilmesi 330'un az bir oy üzerinde olması, anayasa maddelerinde 330 riskini gösteriyor. Henüz bu oylama için süre var. 

Peki Nasıl Bİr Başkanlık?
           Ben 90'lı yıllardan beri başkanlık sistemini savunan biriyim. Ancak benim savunduğum başkanlık sistemi getirilmek istenen başkanlık sistemi değildi. Yürütme, yargı, ve yasama gücünün tek bir kişinin elinde toplandığı bir başkanlık sistemi çok riskli bir sistemdir. Halkın başkanı oy ile seçmesi dışında çok da demokratik olduğu söylenemez. Başkanın yargılanması neredeyse engellenen bir sistem olamaz. 

Bakınca sözde başkanın da yargılanmasının yöntemi var gibi gözüküyor. Ama mecliste yeter sayıya ulaşılsa bile, yüce divan olarak seçilen Anayasa Mahkemesi üyelerinin 12 tanesi başkan tarafından bizzat seçiliyor. Kalan 3 tanesi de zaten başkanın partisinin çoğunlukta olduğu meclis tarafından seçiliyor. Böyle olunca, aslında ilk başkan olacak kişinin kendisinin seçtiği bir Anayasa Mahkemesi ne derece tarafsız bir Yüce Divan görevi yapabilir? 

Ayrıca, hatasız bir insan yapısı var mıdır? Diyelim ki ilk seçilecek başkan kim olacak ise, hatasız birisidir. İyi de sonradında gelecek kişiye ne derece güvenebileceğiz? Ya sonrasında seçilecek bir başkan, misal cemaatin bir temsilcisi olursa ne olacak? Tüm güçler elinde olan böyle bir kişi ülkeyi tümden rejim değişikliğine sokmaz mı? Bunların hep düşünülmesi lazım. Kısacası ben getirilmek istenen haliyle bu başkanlık, ya da örtülü adı ile partili cumhurbaşkanlığı sistemini doğru bulmuyorum!

Dolar'da yine hızlı bir yükseliş ile güne başlıyoruz. Bakalım bu kur ateşini nasıl ve hangi seviyede kontrol altına alabileceğiz? 

Hepinize iyi seanslar dilerim.
 

    Saygılarımla

    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @_Stratejist_


 • 09.01.2017
  09:40

  Türkiye'nin bu hafta yoğun bir gündemi olacak. Bana göre en önemli gündemi yeni anayasa görüşmeleri ve oylamaları olacaktır görüşündeyim. Bu hafta yeni anayasa değişikliklerinin meclis görüşmeleri başlıyor. Her bir madde genel kuruldan 330 oy ile geçmesi halinde tamamı üzerinde oylama yapılacak. Değ... Devamı »

 • 06.01.2017
  09:36

  Bugün gelecek veri ons, endeksler, kurlar ve parite üzerinde etkili olabilir. Beklenti iyi bir veri gelmesi yönünde. Ancak endeksin indiği, kurların da çıktığı seviyeler sonrasında, ABD'den beklentiler üstünde bir tarım dışı istihdam verisi gelecek olursa kurlar yükselir, BIST de düşer demem mümkün ... Devamı »

 • 05.01.2017
  09:25

  Borsa ve piyasaları etkileyen bir çok konu yaşanıyor. Bir tanesi iyi iken, diğerleri olumsuz baskı nedeni olabilen çok sayıda dış etken etkisindeyiz. Bunlara yeni ve aniden çıkan gelişmeler de eklenebiliyor. Bu nedenle bir süre teknik analize bakarak kararlarımızı almak yararlı olabilir. BIST 76.... Devamı »

 • 04.01.2017
  09:51

  Dün açıklanan beklentilerden yüksek enflasyon rakamları piyasaların çok şaşırmasına ve moralinin bozulmasına neden oldu. TÜFE, Aralık'ta, aylık % 1,64 arttı. (Önceki ay; % 0,52) TÜİK TÜFE, Aralık'ta yıllık % 8,53 (önceki ay; % 7) ÜFE, Aralık'ta aylık % Devamı »

 • 03.01.2017
  09:22

  Bugün gelişmiş batı borsaları ve Japonya hariç Asya borsaları açık. Yani yeni yılın neredeyse tüm borsalarının açık olduğu ilk iş günü diyebiliriz. Yurt dışında pozitif bir beklenti var. Risk iştahı yüksek bir şekilde yeni yıla başlanması bekleniyor. Yurt içine gelince ise, maalesef 2017'nin ilk saa... Devamı »