Gözler FED'in Faiz Kararında!

12.06.2024 09:26
 •  A 

ABD için mayıs ayı TÜFE verisi ve politika faiz kararları belli olacak. Benim görüşüm en başından beri FED'in bu yıl için bir faiz indirimi ile yetineceği yönünde. Bu nedenle FED faizlerinde değişiklik beklemiyorum.

BIST'de Alım Tepkisi Geldi!
              Dün 9958 seviyesi görüldükten sonra kapanış 10051 oldu. Yani benim için riskli destek seviyesi olan 10036'nın üstünde kapattı. 10036 yine önemli destek olacaktır. Altına inmemiz halinde sıralı alt destekleri tablolarımızda da göreceğiniz şekilde ilk görme riski olan seviye 9751. Bu düşüş riskinden çıkmak için endeksin 10465 bollinger direncinin üstüne çıkması gerekir. Bu olmadan yaşanacak yükseliş tepkileri sınırlı kalıp, sonrasında yeniden satışların gelme riski yüksek olur.

Ama artık tekniklerde uygun seviyelere indiğimiz için, her an yeni alım tepkilerinin hisse bazlı da, endeks olarak da gelmesi beni şaşırtmaz. Bu nedenle endeks bazlı yeni alım öngörülerimin yeniden artmaya başladığını görüyorsunuz. Bugün için de tekniklerini uygun gördükçe yeni alım öngörüleri yapmaya devam edeceğim.

Dün düşüşün kesilip artıya dönmemizle ilgili olarak gösterilen sebep; Cumhurbaşkanının borsaya vergiyi veto ettiği spekülasyonundan kaynaklandığı gösteriliyor. Bu seviyelerden tepkiler sebepsiz de olabilir, böyle bir nedenle de. Ama borsaya verginin gelip gelmeyeceği bayram sonrası netleşeceği için, bu belirsizlik resmi bir açıklama yapılmadığı takdirde bayram sonrası netleşecektir. 

Bayram Satışları Yaşanabilir!
              Bugün bayrama kredili girmek istemeyenler satış yapabilirler. Yoksa 6 gün kredi maliyeti söz konusu olacaktır. Ama bu nedenle yaşanacak satışlar, almak için bekleyenlere de fırsat yaratacağı için olası bir satışın sonrası yine dün olduğu gibi alıcıları görme ihtimalimiz de var. Yine de temkinli olmakta yarar görüyorum. Düzeltmenin çok hızlı sürede tamamlanıp, yeni yükseliş trendine girmek için henüz erken olduğu görüşündeyim. Ama ay sonuna doğru gri listeden çıkma ihtimalimizi satın almak isteyenler olacaktır. Yani bayram sonrası daha pozitif bir ortam görebiliriz. 

Hepinize sağlık ve bol kazanç dilerim.


    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @aydineroglu_


 • 11.06.2024
  09:32

  Düzeltmenin Önemli Hedeflerine Gelmek Üzereyiz! 21 Mayıs 11088 zirvesi sonrası beklenti yazılarımda ve teknik paylaşımlarımda ısrarla dikkat çektiğim 10036 seviyesi aşağı kırılırsa 9751 ve altındaki desteklere dikkat çekiyordum. Bayram öncesi son haf... Devamı »

 • 10.06.2024
  09:10

  Bir süredir bekleyip, uyardığım düzeltme yaşanmaya devam ediyor. Teknik olarak 10036 - 9942 - 9751 - 9400 şeklinde devam edebilir. Ama devamlı tekrarladığım gibi, düzeltmenin sürmesi benim yıl sonu endeks beklentilerimi değiştirmiyor. Sadece yeni alım fırsatı olarak, doğru kademe... Devamı »

 • 07.06.2024
  09:09

  Bir süredir Avrupa mı, ABD mi ilk faiz indirimlerini başlatır diye beklenen süreç, dün Avrupa Merkez Bankası ECB'nin 25 baz puan indirimle %4 seviyesinden %3.75 seviyesine indirmesi ile sonuçlanmış oldu. ECB bu sefer FED'den önce indirimleri başlatmış oldu. ... Devamı »

 • 06.06.2024
  09:51

  Birkaç gündür borsaya vergi gelecek spekülasyonu var. Bu konuda görüşümü yazmak istiyorum. Zaten diğer konularla ve borsa endeksinin tekniği ile ilgili görüşlerimi son beklenti yazılarıma bakınca görebilirsiniz. Teknik riskler sürse de, s... Devamı »

 • 05.06.2024
  08:27

  Dün AYM(Anayasa Mahkemesi) Cumhurbaşkanının TCMB Başkanını süresi bitmeden görevden alma ve Üniversite Rektörlerini atama kararlarını iptal etti. AYM'nin oy birliği ile aldığı karar sonrasında, geçmişe yönelik kararların, atamaların geçerli olduğu ve M... Devamı »