Ani Satışlar Neden?

07.12.2023 09:25
 •  A 

Zaten devamlı yazdığımız bir likidite sorunu olduğu için, sektör ve hisse değişimleri ile yükselmeye çalışan bis BIST görüyorduk. Ama para ve yabancı yetersiz olduğu için her sıralı dirençte realizasyonlar yaşanıyordu. Dün yine 8155 direnci kırılır mı acaba derken, bir anda ağır bir satış yedik. Ben realizasyonları normal görsem de, dünkü satışların şekli sebep aramaya itii beni! 

Muhtemelen Sayın Erdoğan'ın Mossad'ın Türkiye'de de Hamas liderlerine operasyon yapabilecekleri yönündeki açıklamalara karşılık verdiği sert tepki ile aynı zamanda F16'ların ABD senatosundan onay çıkmasına bağlanmasına karşılık, İsveç'in NATO üyeliğinin onaylanması için, eş zamanda F16 satışı onaylansın, biz de İsveç'i oylatalım demiş. Her iki gelişmenin dünkü satışların sert olmasının nedeni olduğunu düşünüyorum. Bizim gerekçelerimizde sonuna kadar haklı olduğumuzu düşünüyorum. Ama maalesef piyasa etkisi olacaktır.

İsveç konusu çözülecek bir sorun. Mossad gerilimi ise durulacaktır. İsrail Türkiye ile bir çatışma ortamanını tercih etmez. O konu biraz yüzeysel diye düşünüyorum.

Ben bugün borsanın tepki yükselişi ile başlayacağını düşünüyorum. Lakin satışlar tekniklerde riskler yarattı! 7851 seviyesi aşağıya kırılacak olursa, küçük bir omuz baş omuz riski var. Bu riskin düşüş desteği 7520'de bulunuyor. Yani ben alım tepkisi bekliyorum ama, bir şekilde 7851 aşağı kırılırsa, genelde yaşanacak satışlarla 7520'ye doğru hızlanan yeni bir düşüş dalgası daha yaşanabilir.

Dediğim gibi, ben sorunların aşılmasını bekliyorum. Umarım öyle olur. Aksi durum BIST'i bu dediğim seviyeden de daha altlara düşürecek riskler yaratır. ABD İsveç ile çok sayıda askeri ittifak anlaşması imzaladı. İsveç'te ABD'ye çok sayıda üs verilecek. Bunun NATO kapsamında desteklenmesi için, F16 satışındaki prüzleri çözeceklerdir diye düşünüyorum. Ama her şekilde, biraz izlemede kalmayı düşünüyorum. Teknik riskler ciddi. 

Maalesef son dönem BIST ekonomi dışında jeopolitik gerilimlerden daha çok etkilenir oldu. Bu süre mahalli seçimlere kadar bir süre daha sürebilir. 

NOT: Kızımla ilgili lenflerdeki bezenin çıkartılması ve incelenmesi kararına vardık. Şu an hangi doktor ve hangi hastane kararını verme aşamasındayız. İzmir'de ve bir an önce yapılması düşüncesindeyiz. Bu konularla gün içinde görüşmelerimiz oluyor. Bu nedenle piyasaları sağlıklı takip edemeyebilirim. 

Hepinize sağlık ve bol kazanç dilerim.


    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @aydineroglu_


 • 06.12.2023
  09:17

  BIST teknik sıralı dirençlerini bir kerede kıramıyor, her seferinde bir üst dirençte realizasyonla karşılaşıyoruz ama, ben bu realizasyonlarda alım fırsatları doğduğu ve doğacağı görüşümü koruyorum. Bu ay içinde teknik düzeltmenin tamamlanabileceğin... Devamı »

 • 05.12.2023
  09:34

  Dün açıklanan enflasyonda tüfe beklenenden düşük, aylık %3.28 ve yıllık %61.98 olarak açıklandı. Bu açıklamalara bakınca, son üç yılda ne tüketiyorsak, en az %800-%1000 fiyat artışları var. Ceplerdeki paralar bu artışlara yetişmiyor ama neden... Devamı »

 • 04.12.2023
  09:36

  ABD Merkez Bankası FED'in sıkılaştırıcı tedbirlerinin sonuna gelindiği ve yeni yılla birlikte çok sürmeden faiz indirimlerinin başlayabileceği beklentileri artınca, ons altın ve kriptolar bundan olumlu etkilenmiş durumda. Ons altın için zirve 2070$ seviyesindeyken, bugün ... Devamı »

 • 01.12.2023
  09:31

  Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Standard & Poor's (S&P), Türkiye'nin kredi notunu "B" olarak teyit ederken kredi notu görünümünü "durağan"dan "pozitif"e çevirdi. TCMB' Devamı »

 • 30.11.2023
  09:15

  Biraz canım sıkık. Bugün yarın biraz dinlenmek istiyorum. Beklenti yazım olmayacak. Konularda zaten bir değişiklik yok. Önceki yazılarım ve teknik paylaşımlarımı referans alabilirsiniz. 6-7 yıldır zaman zaman sitemizde bir sıkıntı olduğunda bana destek olan, sorunu çözmek i... Devamı »