Trump Dalgası!

11.10.2019 09:18
 •  A 

Türkiye'nin Barış Pınarı Harekatı sürüyor. Trump'tan gelen sert açıklamalar nedeniyle BİST sert realizeler yaşadı. Trump yine ayarsız twitleri ile ortamı geri. Önünde üç seçenek olduğunu, yeniden bölgeye askeri güç gönderip zafer kazanabileceğini, Türki'yi harekat planlanan sınırları aşarsa yaptırımlarla çökertebileceğini ya da PYD Türkiye arasında arabuluculuk yapabileceği mesajlarını verdi. Hepsi de birbirinden sıkıntılı mesajlar. ABD Parlamentosundan aleyhte gelen diğer bir çok sesle birlikte, bozulan yatırımcı morali BIST'in 99.583 desteğini kırmasına neden oldu ve satışların hızlandığını gördük. Ama sonrasında yine kısmı alımlarla kapanmış olsa da, 99.583 altında kalmamız halinde Destek-Direnç Tablosunda yer alan alt desteklere doğru inme riski sürebilir. 

BM ve AB Türkiye'ye ortak tepki koyamadı!
              BM'de ortak metin ABD ve Rusya tarafından bloke edildi. AB'nin ortak tepki koymasını da, Macaristan; Türkiye'nin sınırlarını koruma hakkı vardır diyerek veto etti. 

Harekatı yapan Türkiye olunca, bu tepkilere hazırlıklı olmalıydık zaten. Gelen bu tepkilerin karşılığı olarak Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu da, 30 Km.'nin ötesine geçmeyi düşünmediğimizi söyledi. 

Çin-ABD arasındaki görüşmeler olumlu gidiyor açıklamaları da piyasalar açısından olumlu. Lakin bizim için önemli olan Suriye'deki harekatın gidişatı olmaya devam edecektir. Hafta sonu gelişmeleri önemli. Yakın zaman içinde inmek istediğimiz sınırlara ulaşır ve sonrasında operasyon sınırlarına vardı açıklaması yapılırsa piyasalarda durulma ve toparlanma başlar. Yoksa bu sürece kadar her an riskli gelişmelere açık duralım.

Alım Fırsatı!
              Ben yaşanan düşüşlerin alım fırsatı yarattığı görüşündeyim. Sonuçta başka bir ülkede neredeyse tüm batının desteklediği bir terör örgütüne operasyon yapıyoruz. O nedenle bir takım tepkiler göreceğiz. Ama batıya karşı elimizde sığınmacılara kapılarımızı açma gibi çok önemli bir koz var. ABD için de NATO müttefikliği kozumuz var. Ayrıca bölgenin en önemli ülkelerinden biriyiz. Benzer bir çok neden sebebi ile sınırlı kalacak tepkiler içerisinde harekatı tamamlamayı diliyorum. Ama misal ABD parlamentosunda sanırım 29 senatörün hazırladıkları bir yaptırım kararının kongrede oylaması ve akıbeti yeni dalgalanmalar yaratabilir. Fakat biz bu iş neticelenmeden harekatı tamamlarız ve 13 Kasım'da da iki lider ABD randevularında ortamı düzeltecek açıklamalar yaparlar görüşündeyim.

 Ama nihayetinde önemli ve sıkıntılı bir süreç olduğu için harekat bitene ve iki lider buluşana kadar, borsada düşüş sürecek olursa ve Dolar'da yine destek-direnç tablomuzda paylaştığım şekilde 5.91 direnci geçilirse, geçici de olsa 5.98 - 6.02 Dolar kuru seviyeleri görülürse de şaşırmak lazım. Eğer Dolar da böyle bir yükseliş görülürse, o seviyeleri de Dolar için satış fırsatı olarak görürüm. Düşüşlerde alım yapılmasını, olası ek düşüşlerin geçici olabileceğini düşünüyorum. Operasyon tamamlanınca Dolar'da yeniden 5.70 lerin altına inilmesini ve BİST'in de 105.000 endeksini geçmesini bekliyorum.

Hepinize iyi bir hafta sonu dilerim. 


    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @_Stratejist_


 • 07.10.2019
  09:25

  Artık heran sınır ötesi harekatı başlatacağımızı düşünüyorum. Dün gece iki liderin telefon görüşmesi ve sonrasında ABD tarafından; Türkiye'nin uzun zamandır planladığı Suriye'nin sınır ötesi hattına askeri bir harekat başlatacağı, ABD'nin bu h... Devamı »

 • 03.10.2019
  09:28

  Küresel Endişeler Arttı! Gelişmiş ülkelerden son gelen veriler, küresel piyasalarda yavaşlama endişelerini arttırınca gelişmiş borsalarda sert düzeltmeler yaşadık. Maalesef 105.930 direncini geçememiş BİST de bu durumdan etkilendi. Ama hemen söyleyeyim... Devamı »

 • 26.09.2019
  04:02

  Yeniden bu direnci test edecek gibi duruyoruz. Eğer ABD ile S-400 şartı karşılığında bizim de istediğimiz birçok talep karşılanarak uzlaşma sağlanırsa, BİST sadece 103.552 direncini kırmakla kalmaz, hemen sonraki 104.664 ve 105.930 ara dirençlerini de kırarak 113.000 ve üzerine do... Devamı »

 • 24.09.2019
  09:11

  Ön plandaki S-400 alımı gösterilerek bir süredir ABD ile gerginlik yaşıyorduk. Ama aslında gerilimlerin nedeni sadece S-400'ler değil bildiğiniz gibi! Hain darbe girişiminin baş aktörü olarak gösterilen FETÖ terör örgütü liderinin ABD'de... Devamı »

 • 23.09.2019
  09:48

  ABD'de BM Genel Kurulu toplandı. Liderlerden gelecek açıklamalar önemli olacak. ABD Aramco saldırısı için İran'ı hedef gösteriyor. İran ise ilgisi olmadığını söylüyor. Eğer saldırının İran'dan geldiği kanıtlanacak olursa, İran'a karşı askeri müd... Devamı »