Trump Borsası Olduk!

09.10.2019 09:20
 •  A 

Suriye'ye girme konusunda son hazılıklar bitti, girdik giriyoruz stresi ile haftaya düşerek başlıyoruz. Trump bir twit atıp, bu saçma savaştan askerlerimizi çekiyoruz diyor ve bir anda eksi başlayan borsa neredeyse 2 Bin puana yakın artıya geçiyor. Sonra yine Trump'tan bir twit, bakıyoruz bu sefer sınırları aşarlarsa Türkiye ekonomisini yıkacağı tehdidi geliyor.105 Bin'e çıkmış BİST hooop aynı hızla eksiye dönüyor. 

Dün yine aynı durum yaşandı. Bu sefer güne Trump tehdidi ile sert satışlarla başlamışken, sonrasında Trump'tan bu sefer de Türkiye'ye önem verdiği bir twit gördük. BİST 100.656 seviyesindeyken gelen bu övücü twit ile 102 Bin'e çıktık.

Sonuçta, iki ülke liderinin bazı konularda uzlaşmış oldukları görüşündeyim. Ama kendi iç siyasetlerini düşünerek ona göre açıklamalar yaptıklarını düşünüyorum. Ama yine de Suriye harekatının başlamasını ve sonraki gelişmeleri görmek istiyorum. Çünkü Trump'ın kendi itirafı da gösterdiği gibi, Kürt'lere çok sayıda silah ve mühimmat yardımı yapıldı. Türkiye bölgeye kendi istediği derinlikte girecek olursa, Kürt'lerin yüzüp yüzüp sonuna getirdikleri bir süreç bir anda çökecek. Bu nedenle, askerlerimize sınır ötesinde ciddi bir mukavemet göstermeye kalkabilirler. Suriye'de PYD/YPG vs isimlerle silahlandırılmış olan Kürtler terör örgütü PKK'nın bölgedeki türevleri. Yani  hiç bir şekilde bölgede bırakmayı kabul etmeyeceğimiz terörist topluluğu. Bu nedenle Türkiye bu harekatı muhakkak yapacaktır. Harekat başladıktan sonra, gelişmelere göre piyasalar yön bulacaktır. 

Sonrasında kimin ne planı varsa, süreç esnasında bunlar değişebilir. Ama NATO kurulduğundan beri müttefikimiz olan ABD ve AB ülkelerinin, müttefiki Türkiye varken, bölgedeki PKK ve aşiretlerden oluşan bize göre terörist yapıya müttefik dediklerini unutmayın! Ne ala dostlara sahibiz bilelim ki, ona göre hep tek gözü açık uyuyalım. BİST için bu kapsamda temkinli duruşa devam etmeli diyorum. 

10 Ekim 14.00-15.00'te Ekotürk TV.'de Perihan Tantuğ'un konuğu olacağım. Borsa ve hisseler hakkındaki sorularınızı cevaplayacağız. 

Hepinize bol kazançlar dilerim.


    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @_Stratejist_


 • 08.10.2019
  09:43

  Dünkü yazımı yeniden okursanız, Suriye'ye girdiğimizde neyle karşılaşacağımız belli değil, ABD PYD/YPG'ye binlerce tır silah ve mühimmat verdi. Bunu bize karşı kullanabilirler tereddütüm nedeniyle önce harekatın başlamasını ve sonra gelişimini görmek i&cced... Devamı »

 • 07.10.2019
  09:25

  Artık heran sınır ötesi harekatı başlatacağımızı düşünüyorum. Dün gece iki liderin telefon görüşmesi ve sonrasında ABD tarafından; Türkiye'nin uzun zamandır planladığı Suriye'nin sınır ötesi hattına askeri bir harekat başlatacağı, ABD'nin bu h... Devamı »

 • 04.10.2019
  09:07

  Cumhurbaşkanımızdan gelen Suriye uyarıları, heran sınır ötesine geçebiliriz sözleri, ABD ile maalesef istediğimiz kapsamda ilerleme sağlayamadık açıklamaları ve operasyon hazırlıklarının ciddileşmesi nedeniyle piyasalar olumsuz tepki veriyor. Bana göre borsanın ve dö... Devamı »

 • 03.10.2019
  09:28

  Küresel Endişeler Arttı! Gelişmiş ülkelerden son gelen veriler, küresel piyasalarda yavaşlama endişelerini arttırınca gelişmiş borsalarda sert düzeltmeler yaşadık. Maalesef 105.930 direncini geçememiş BİST de bu durumdan etkilendi. Ama hemen söyleyeyim... Devamı »

 • 02.10.2019
  04:39

  103.552 direncini geçersek, 104.664 ve 105.930 ara dirençlerini de kırarak 113.000 hedefine gideriz diye bekliyordum. Ama 105.930 direncini ilk hamlede kıramadık maalesef. Hem YEP beğenilmedi, hem de asıl cumhurbaşkanımızın dünkü Suriye ve Fıret'ın doğusu konusunda artık ... Devamı »