Dış Politika Gerginlikleri Sürüyor!

02.04.2018 09:24
 •  A 

ABD Başkanı Trump, ''Kısa süre içinde Suriye'den çıkacağız. Biraz da bölge ülkeleri oradaki sorunlarla uğraşsın!'' diye açıklama yapıyor. Ama ABD Dış İşleri, Pentagon ve CIA farklı telden konuşuyor. Uygulamaya bakınca ise, ABD Afrin sınırlarına 300 yeni asker daha yollayarak devriye faaliyetlerine başlıyor!

ABD çıkıyoruz derken, Fransa devlet başkanı Macron, ''Kürtlere her konuda vereceğimizi söylediğimiz destek sözlerinin arkasındayız. Türklerle aralarında arabuluculuk yapabiliriz!'' diye bizim taraftan çok sert tepki gören bir açıklamada bulunuyor. 

Bu gelişmeler içinde İran-Rusya-Türkiye 4 Nisan'da Türkiye'de Suriye gündemli toplanıyorlar. Her şeyden önce Rusya ile Suriye konusunda mutabık kalmalıyız. Ama tabii Rusya'nın arka planda ABD ile Suriye'de anlaştığı bir tezgahın piyonu olmamalıyız! 

AB tarafından Nisan ayında Türkiye ilerleme raporu açıklanması bekleniyor. Dolaşan spekülasyonlara göre oldukça sert bir rapor çıkması bekleniyor. Eğer böyle bir rapor yayınlanırsa, Türkiye olarak aynı sertlikte bir karşılık vereceğimiz şüphesiz olur. Zaten Fransa cumhurbaşkanına yüksek perdeden bir ayar vermişken, bir de böyle bir rapor çıkar ve tüm AB'ye de yüksek perdenden ayar verirsek, karşılıklı ilişkilerimizin acaba yeniden düzelmeye başlar mı dediğimiz bir dönemde, daha da gerginleştiğini görebiliriz.

Halkbank Davası Kararı Çok Önemli!
              Davanın kararının Nisan ayında açıklanacağı söylenmişti. Çıkacak karar ve devamında olası gelişmeler bizim ve piyasalarımız için çok önemli olacak. Umarım bu kadar çok gerilim yaşadığımız dış politika döneminde, daha da gerilecek bir dönem başlamaz.

Enflasyon Verisi Gelecek!
              Salı günü enflasyon datamız belli olacak. Piyasada karışık bir beklenti hakim. Kısmen yükselmesini bekleyenler de var. Bu nedenle enflasyon verimiz de önemli olacak. Ancak, şimdilik beklenen hedefleri yakalaması yazıf gözüküyor.

İşte böyle bir dönemde, BİST için beklenti oluşturmak ne denli zor anlıyorsunuzdur. Bu nedenle, teknik analiz görüntülerini kendimize referans alarak yön bulmaya çalışmak doğru olacaktır. 

Hepinize iyi ve kazançlı bir hafta dilerim.


    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @_Stratejist_


 • 30.03.2018
  09:56

  Türkiye OECD ülkeleri içinde 2'nci, G20'lerde ise en yüksek büyüme oranı yakalayarak, 2017 son çeyreğinde % 7.3, 2017'nin tamanında ise % 7.4 büyüdü. Bu oran geçen yıl Türkiye ile ilgili tahminlerde bulunan tüm kuruml... Devamı »

 • 29.03.2018
  09:41

  10:00'da büyüme verilerimiz açıklanacak. Beklenti % 7.3 seviyesinde bir büyüme oranı ile 2017'nin kapanması yönünde. Bu rakamın kısmi üstü-altı çok sorun yaratmaz. Ancak, şu an için büyüme oranı zaten yeterince satın alın... Devamı »

 • 28.03.2018
  09:02

  Bir süre önce Mart sonu yeni teşvik paketinin açıklanacağı ve bu pakete girecek olan sektörler açıklanmıştı. Bu kapsamda yer alması beklenen şirketlerin hisseleri bir süredir yükseliş yaşıyorlardı. Dün Teşvik paketinin ertelendiği açıklaması BİST... Devamı »

 • 27.03.2018
  09:17

  Trump'ın Çin'e karşı 50 Milyar Dolar'lık ek vergi ve gümrük açıklamaları ile gerilen ilişkilerde özellikle Çin tarafından yapılan pozitif açıklamalar ve ABD'nin Çin'e karşı mevcut cari açığını kapatmaya yönelik karşı t... Devamı »

 • 26.03.2018
  09:12

  Bugün dönem başkanı Bulgaristan'ın ev sahipliğinde Varna'da AB-Türkiye zirvesi yapılacak. Bizim için haftanın en önemli gelişmesi bu zirve olarak görüyorum. Kopma noktasına gelmiş ilişkilerin yeniden normalleşmesi için kritik bir zirve. Zirvede kar... Devamı »