Büyüme & Teşvikler Açıklanacak!

29.03.2018 09:41
 •  A 

10:00'da büyüme verilerimiz açıklanacak. Beklenti % 7.3 seviyesinde bir büyüme oranı ile 2017'nin kapanması yönünde. Bu rakamın kısmi üstü-altı çok sorun yaratmaz. Ancak, şu an için büyüme oranı zaten yeterince satın alındığı için BİST üzerinde bu konunun etkisi daha az olacaktır.

Teşvikler Açıklanacak!
              İşte yakın vadeli en etkili olacak gelişme olarak yeni teşvik paketini görüyorum. 128 Milyar'lık 67 maddeli yeni bir teşvik paketi onaylanmış ve detaylarının açıklanması bekleniyor. Aynı şekilde yeni destek paketi de açıklanacak. Altay tankı, yerli aşı, ilaç sektörü, enerji sektörü, gıda, inşaat izinleri, kimya, iletişim, teknoloji gibi alanlarda çok önemli teşvikler açıklanacak. 19 şirketin 23 projesinin teşviklerinin onaylandığı açıklandı.  KDV destekleri gibi çok sayıda destekler de devreye girecekmiş. 

Tüm bunların detayları, projesi onaylanan şirketlerin hangileri olduğu, kimlerle ortak bu işleri yapacakları çok önemli detaylar. Ama henüz bu açıklama yok. En kısa sürede açıklanacakmış. Anlaşılan bu konudaki spekülatif hisse fiyatlamaları detaylar öğreninceye dek sürecek. Sonrasında da ayrışmalar yaşanacaktır. 

BİST Tehlikeli Desteklerde!
             Bu başlığı 20 Mart'ta atmış ve riskli teknikler için sizleri uyarmıştım. Dünkü düşüş bu desteklerin bazılarının kırılmasına neden oldu. Ama asıl önemli olan Omuz Baş Omuz riskini ateşleyecek destek için henüz yerimiz var. Lütfen Destek-Direnç Tablomuzdan bu teknikleri güncel olarak takip ediniz.

Hisse Bazlı Ayrışmalar Yaşanacaktır!
             Teşviklerde desteklenecek şirketler ve sektörler olduğu için, BİST değil de, hisse bazlı pozitif ayrışmalara hazır olun. O yüzden BİST düşüyor diye korku yaşamayın. Elinizdeki hisse ne yapıyor ona odaklanın derim. 

Ben  Korku Yaşamıyorum!
             Bu arada hemen belirtmeliyim ki, döviz kurları yükseliyor diyerek yaşanan satış baskılarından korkmuyorum. ABD beklenenden(%2.7) daha yüksek(%2.9) büyüme oranlarına revizeler yaptığı için Dolar dünya paralarını zorluyor ama ABD büyümesinden gereğinden fazla korkmanıza gerek yok. Nihayetinde ihracat yapan şirketlerimizin çoğu da nette bu durumdan pozitif etkileneceklerdir. Sorun sadece bu dalgalanma sürecinin bir an önce bitmesinde yatıyor. Kurlar biraz daha yükselse de en nihayetinde durulacaktır. Bu sefer de bilanço karları yüksek olan ve öyle sürmesi beklenen bir çok şirketimiz, yabancılar için çok ucuzlamış olacaklarından, hızlı yabancı alımlarının da geldiğini göreceğiz. 

Kısacası yaşanacak düşüşler benim için yeni alım fırsatları olacaktır. Al/Sat Tablomuzda teknik analize dayalı yeni alım öngörülerimizi takip edebilirsiniz. Döviz seviyesi risktir ama asıl faiz yükselişi tüm piyasalarımız için çok daha büyük bir risktir. 

Hepinize bol kazançlar dilerim.


    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @_Stratejist_


 • 28.03.2018
  09:02

  Bir süre önce Mart sonu yeni teşvik paketinin açıklanacağı ve bu pakete girecek olan sektörler açıklanmıştı. Bu kapsamda yer alması beklenen şirketlerin hisseleri bir süredir yükseliş yaşıyorlardı. Dün Teşvik paketinin ertelendiği açıklaması BİST... Devamı »

 • 27.03.2018
  09:17

  Trump'ın Çin'e karşı 50 Milyar Dolar'lık ek vergi ve gümrük açıklamaları ile gerilen ilişkilerde özellikle Çin tarafından yapılan pozitif açıklamalar ve ABD'nin Çin'e karşı mevcut cari açığını kapatmaya yönelik karşı t... Devamı »

 • 26.03.2018
  09:12

  Bugün dönem başkanı Bulgaristan'ın ev sahipliğinde Varna'da AB-Türkiye zirvesi yapılacak. Bizim için haftanın en önemli gelişmesi bu zirve olarak görüyorum. Kopma noktasına gelmiş ilişkilerin yeniden normalleşmesi için kritik bir zirve. Zirvede kar... Devamı »

 • 23.03.2018
  09:20

  Trump dünya ticaret savaşlarını tam manası ile ateşlemeye başladı. Bu yöndeki salvoları arka arkaya geliyor. Demirçelik ve alimünyum için getirilen ek vergilerden hemen sonra, dün de Çin'e karşı ilk etapta 50 Milyar Dolar civarında ek gümrük ver... Devamı »

 • 22.03.2018
  08:40

  FED faiz kararı açıklandı. Politika faizi 25 baz puan artışla, % 1,25 - % 1,50 aralığından %1,50 - % 1,75 aralığına çıkartıldı. 2018 için 2 tane daha faiz artışı yaparız. 2019 için ise 4 faiz artışı yapma görüşündeyiz dediler. Yıl başından beri 2018 i&... Devamı »