Anlatmak İstediğim Tam da Buydu!

22.11.2017 09:17
 •  A 

BİST gerçek değerlemesi düşük olduğu için değil, iç ve dıştaki özellikle ABD kaynaklı risklerimiz nedeniyle düşüyor. ''İşte bu nedenle, yaşadığımız bir panik fiyatlaması olduğu için, ben yatırımcıların geri çekilerek izlemede kalmalarını, panikleyerek zarara satış yapmadan bu günlerin geçmesini beklemelerini, hatta bir süre borsa fiyatlarına bakmamalarını doğru buluyorum'' diye dünkü yazımda belirtmiştim. Dün kurların ekstra yükseldiği, faizlerin de yükselişini sürdürdüğü bir ortamda gördüğünüz gibi BİST de düştüğü yerden 2.200 puanlık bir tepki göstererek günü toparlanma ile kapattı. 

Hatta öyle ki, kchol gibi bazı hisselerde ani sert yükselişler nedeniyle devre kesici bile çalıştı. İşte ben de bunu demek istiyordum. Hisselerin bir çoğu gerçek değerlemelerini fiyatlamıyorlar. Ülke olarak içinde olduğumuz riskleri fiyatlıyorlar. Ama neticesinde bu riskler gerçekleşse de, şirketlerimiz faaliyetlerini sürdürecekler. İhracat ağırlıklı olanlar bu kur artışından ekstra kar yapacaklar. Bir de yabancının artan kur karşılığında BİST'in değerinin onlar için ekstra düştüğünü düşünürsek, ara ara bu tip sert alımlar diğer bir çok hisselerde de her an görülebilir. 

Ancak, dünkü hareketler sizi yine de hemen gereğinden fazla cesaretlendirmesin. Tamam BİST dibi gördü demek için henüz erken. BİST'in olası alt desteklerinin ne olacağını görmek için öncelikle ABD'deki Zarraf davasının gelişimini görmek lazım. Yaşanacak gelişmelere göre dün yaşanan yükselişlerin tersine yine sert satış ve düşüşler de görülebilir. Bu nedenle fazla iyimserliğe kapılmak için dünkü BİST hareketleri bir ölçü olamaz. Dünkü BİST hareketi, yaşanan düşüş esnasında birilerinin nasıl alım için hazırda beklediğini göstermesi açısından çok güzel bir örnek olmuştur. 

Bu nedenle dün de dediğim gibi, bundan sonrasında da olası gelişmelerin yansıması olarak sert satış ve düşüşler görebiliriz. Eğer elinizdeki hisse bilanço olarak iyi ise ve hisslerinize güveniyorsanız, paniklemeden ortamın düzelmesini beklemeniz doğru olacaktır görüşümü koruyorum. Maalesef bunlar borsaların cilvesidir. Borsalar tüm gelişmelerden geçici de olsa etkilenebilirler. Ama sonra yeniden olması gereken yerlere giderler. Yeter ki, yaşanacak olanlar Türkiye için büyük bir ekonomik kriz yaratmasın. Ki, ben bunun olmasını beklemiyorum. Bu olmadığı takdirde, olası yeni ve sert düşüşler sonrasında da dünkü gibi sert alımların geldiğini göreceğiz. 

Eğer bir de, Zarraf davasından öyle piyasalarda dolaşan spekülasyonlarda yer aldığı gibi, ülkemizi tümden etkileyecek olumsuz sonuçlar çıkmayacak olursa, işte o zaman BİST bu duruma çok sert alım ve yükselişlerle tepki gösterecektir görüşündeyim. Çünkü kurlar yükselirken BİST'in de düşmesi, borsanın % 65,5'ini elinde tutan yabancı yatırımcılar için göreceli ve önemli ucuzlamalar yaratmaktadır. Eylül ayında BİST 110.000 olduğu zaman Dolar bazında BİST 32.343 $ iken, şu anda 26.600 $ düzeyinde görülüyor. İyi zamanlarda 50.000$ seviyesine çıkan BİST'in Eylül ayındaki 32.343 $ seviyesi bile bugünkü kurla 128.000 seviyelerine denk geldiğini hatırlatmak istiyorum.

Ama tekrar ediyorum; henüz risklerimiz bitmiş değil. Dünkü tepkiler net bir ölçü de değildir. Olası gelişmelere göre halen önemli risklerimiz olduğunu bilmenizi isterim. Olası Dolar bazında teknik alt risklerimizi Destek-Direnç Tablomuzda göstereceğim. Lütfen sakin olun, bizim dışımızdaki gelişmelere fazla müdahale edebilme imkanımız olmaz. İzlemede kalmak gereğinden fazla paniklememek yapılması gereken doğru davranış olacaktır görüşümü koruyorum. Yeter ki, önemli risklerimizi bir savuşturalım. Göreceksiniz ki, sert düşmüş olan birçok hisse yine aynı hızla sert çıkacaktır. Hatta olası yeni düşüşler halinde, şirketlerin kendilerinden bile kendi şirket hisselerini geri alım kararları gelecektir diye düşünüyorum. 

Hepinize bol kazançlar.

    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @_Stratejist_


 • 21.11.2017
  09:30

  Maalesef iyi bir dönemi daha dünya ile negatif ayrışarak harcıyoruz. Dünya borsaları gayet iyi durumda. Çok önemli kayıplar yok. Hatta ciddi kar realizasyonları bile tam manası ile henüz yaşanmadı diyebiliriz. Buna karşılık 2013 Gezi olayları ile birlikte negatif ayrışma yaşayan BİST, yine piyasadan... Devamı »

 • 20.11.2017
  09:47

  NATO tatbikatındaki skandal alçaklık da gösterdi ki, batının amacı; tam Osmanlı'yı parçalamış ve son kalan Anadolu topraklarında bir kürt devleti kuracak iken, bu amacı bozan Atatürk nedeniyle yarım kalan işlerini bitirmek. ABD, İngiltere bu planın ana uygulayıcıları. Almanya, Avusturya, Danimarka g... Devamı »

 • 16.11.2017
  09:32

  BİST işlemlerini anlayan var mı bilemiyorum. Dünya borsalarında güşüş yaşanırken, BİST ciddi bir yükseliş yaparak ayrışma yaşıyor. Tam da acaba toparlanacak mı derken, dün bir anda daha sert bir düşüş geliyor. Parite yükseliyor, Dolar endeksi düşüyor, bu esnada en yüksek faizlerden birini veriyor... Devamı »

 • 15.11.2017
  09:38

  Öncelikle BIST'in bana göre ciddi iskontolu olduğu görüşümü tekrarlayarak başlamak istiyorum. BIST'in % 65 civarının yabancı takasında olduğunu düşünürsek, BIST'e Dolar bazında bakacak olan yabancı, en yüksek 50.000$ seviyesini görmüş olan BIST'in şu anda bu denli yüksek şirket ve banka karlarına ra... Devamı »

 • 14.11.2017
  09:19

  Bu şekilde artmaya devam ederse, buna karşılık kurlar düşmez ve hatta yükselişi sürecek olursa o zaman yoğun kredi kullanılan sektörlerdeki sıkıntının artabileceğini öngörmek kahinlik olmaz. Malesef şu an böyle bir durum yaşanıyor. Faizlerin bu denli yüksek olmasına rağmen bile kurlar düşmüyor. Nede... Devamı »