Enerjide Milli Para Dönemi!!!

05.10.2017 09:41
 •  A 

İlk Direnç Çalıştı!
           BİST 101.000 seviyesine inerken alımların geleceğini yazdığım 29 Eylül tarihli ''Irak Müsade Ederse BİST Toparlanır!'' başlıklı yazımdan itibaren, olası alım tepkilerinin ilk direnci olarak 104.939 seviyesinin, ya da az üstündeki 105.426'nın hemen aşılamayacağı görüşünde olduğumu yazmıştım. Sonraki günlerde de bu direnç seviyelerine dikkat çektiğimi okudunuz. 

Dün neredeyse tam dediğim bu ilk seviyede dirence takıldık. BİST 104.911 olunca kar satışları gelmeye başladı. Ama kapanış yine de çok fazla geri gelmeden oldu. Akbnk, garan ve ykbnk'nın bu yükselişe katıldığını görüyoruz. Fakat ısctr, halkb ve vakbn henüz bu yükselişe katılmamışlar. İşte bu üç bankanın tekniklerine bakınca, sanki her an onlar da bu yükselişe katılacaklarmış gibi duruyorlar. Eğer bu yaşanırsa, BİST 104.939 direncini bugün de test edebilir. Hatta 105.426 ikinci direnç de test edilebilir. Ama üzerinde yine satışlarla karşılaşabiliriz görüşündeyim.

Bu nedenle olası yükselişlerde temkinli iyimserlik içinde olmanız doğru olur diye düşünüyorum.

Enerjide Milli Para Dönemi!!!
           Cumhurbaşkanımız İran ziyareti yaptı. Dün Tahran'da liderler arasında yapılan görüşmeler sonrasında çok önemli bir karar alındı! İki ülke ticaretinde milli paraların kullanılması kararı aldılar. Uluslar arası ticarette milli para kullanılacağı kararı daha önce Rusya ve Çin tarafından da açıklanmıştı. Bu çok önemli bir gelişme. Eğer gerçekten enerji alımı yaptığımız ülkelerden bu ürünler Dolar değil de, milli paralar ile alınacak olursa, bizim için çok yararlı bir süreç başlar. Tabii cari açığımız nedeniyle olası kur risklerinde petrol ve türevlerinin fiyat artışlarından da kurtulmuş oluruz.  

Bakalım bu karar ne denli geçerlilik bulabilecek göreceğiz. Ama bu karar sadece bizim için değil, tüm dünya için ABD'ye vurulan en büyük darbe olur. Çünkü ABD Dolar'ı enerji kontratları sayesinde dünya genelinde en çok dolaşım gören para birimidir. Eğer böyle bir milli paralara dönüş yaşanacak olursa, ABD dışında dolaşımda olan paralar ülkesine geri dönmek zorunda kalır. Bu da ABD ekonomisi ve enflasyonu için iyi sonuç vermez. 

Tabii bir konuyu daha hatırlatmak istiyorum! İlk olarak Irak lideri Saddam petrol satışında Dolar'dan vaz geçip Euro kullanacağını açıklamış ve arkasından Irak savaşları patlamıştı. Sonraki gelişmeleri biliyorsunuz. Aynı şekilde, Libya lideri Kaddafi de benzer bir kararı almıştı. Onun ve Libya'nın da akıbetini biliyorsunuz. Yani bu karar dünya ticareti ve ABD açısından çok önemli sonuçlar içeren bir karardır. Umarım tüm dünya genelinde kullanılır. Yoksa sadece biz uygularsak, ABD ile ilişkilerimizin iyice bozulduğunu görebiliriz. Hoş iyiyken böyle ise, belki de kötü olması daha iyidir. Hiç olmazsa tedbirlerimizi de ona göre alırız. 

Bol kazançlar dilerim. 
 

    Saygılarımla

    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @_Stratejist_


 • 04.10.2017
  09:26

  Maalesef yine enflasyon gerilimi yaşıyoruz. Dün gelen çekirdek enflasyon oldukça yüksek. Tabii enflasyon yüksek geldikçe, hemen faizler de gündeme geliyor. Faiz için özellikle siyasilerden gelen sert açıklamalar, faizlerin de döviz kurlarının da olumsuz tepkilerine neden oluyor. Aynı şekilde borsanı... Devamı »

 • 03.10.2017
  09:08

  ''Irak Müsade Ederse BİST Toparlanır!'' diye 29 Eylül tarihinde bir yazı yazmıştım. BİST düşündüğüm gibi kayıplarını telafi ediyor. Yaşanan düşüş esnasında paylaşmış olduğum bir çok yeni öngörü de gerçekleşme ile kapanmaya başladı. Gördüğünüz gibi, düşüşlerde fazla paniklemek, dirençlerde de fazla g... Devamı »

 • 02.10.2017
  09:34

  Arkadaşlar, bugün beklenti yazım olmayacaktır. Konular malum. Özellikle sınır ötesinde Suriye ve k.Irak gelişmelerine göre borsa genel yön bulacaktır. Hisselerin bilançolarından genelde bir sıkıntı olacağını düşünmüyorum. Hatta, bir çok hissede bilanço beklentilerim yüksek. Bu nedenle, endeksten ... Devamı »

 • 29.09.2017
  12:42

  Her yıl sonu ve yeni yılın başında yüksek bedelsiz potansiyeli olan hisselerde genelde yukarı hareketler görülür. Hükümetin açıkladığı OVP program ve vergi açıklamalarında bu hisseleri ilgilendiren bir gelişme de var! Şirketlerin dağıtılmayan ve sermayeye eklenmeyen geçmiş yıl birikmiş karları üze... Devamı »

 • 29.09.2017
  09:36

  Öncelikle BİST'in uzun süre öncesinden beri teknik olarak yapması gerek diye düşündüğüm düzeltmeyi Kuzey Irak bahanesini kullanarak yapmış olduğunu söyleyebilirim. Ancak, bugün kısmen yine yükselse de, yükselişinin yakın vadede en fazla 104.939 direncine takılabileceğini düşünüyorum. Bu dirence takı... Devamı »