BIST K.Irak Kayıplarını Telefi Ediyor!

03.10.2017 09:08
 •  A 

''Irak Müsade Ederse BİST Toparlanır!'' diye 29 Eylül tarihinde bir yazı yazmıştım. BİST düşündüğüm gibi kayıplarını telafi ediyor. Yaşanan düşüş esnasında paylaşmış olduğum bir çok yeni öngörü de gerçekleşme ile kapanmaya başladı. Gördüğünüz gibi, düşüşlerde fazla paniklemek, dirençlerde de fazla gözü kara olmak doğru değil. Muhtemelen bugün açık öngörülerimden yeni gerçekleşmeler daha görürüz. 

Ancak hemen uyarmak istiyorum. Dikkat çektiğim aynı yazımın içeriğinde, bu toparlanmayı beklediğimi yazmış olsam da, yakın vade için 104.939 direncine takılabileceği uyarısını yaptığımı da unutmayın! O nedenle düşüş esnasında yapılan alım öngörülerine uymamış olanlarınız, şimdi de endeks yükseliyor diyerek, bu ve üzeri seviyelerden alıma geçmenin riskli olabileceğini bilsinler. BİST toparlanmasını 104.939 direncine kadar sürdürebilir. Hatta belki bir üstündeki 105.426 seviyesini de zorlayabilir. Ama henüz sahip olduğumuz bölgesel belirsizlikler üzerindeki risk bulutu dağılmış değil. Bunu unutmayınız. Ayrıca da, bankalar üzerindeki baskılar endeksi frenliyor. Şimdi de, yeni vergi artışı oranının geriye yürütülebileceği açıklamalarını görüyoruz. Bu konu netlik kazanmalı. Bankalar yükselişe katılmadığı takdirde yükseliş sınırlı olur. 

Enflasyon Verisi Açıklanacak!
           Saat 10:00'da Eylül aylık ve yıllık enflasyon verimiz açıklanacak. Düşüş görülürse BİST kısmi ve hızlı yükselip sonra dediğim direnç seviyelerinden yine satışların geldiğini görebiliriz. Yok eğer enflasyonda yükseliş olduğunu görürsek, o zaman uyarısını yaptığım direnç seviyelerini bile görmeden satışlar gelir diye düşünüyorum. Enflasyonun ne geleceği konusunda ise bir yorum yapamıyorum. Lakin açıklanan zamlar sonraki dönem için enflasyon artışına neden olabilir. O yüzden enflasyonu kabullenip de strateji yapmak daha doğru olur gibi geliyor.

Kısacası yükseliş rehavetine kapılmamak lazım diyorum...
 

    Saygılarımla

    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @_Stratejist_


 • 02.10.2017
  09:34

  Arkadaşlar, bugün beklenti yazım olmayacaktır. Konular malum. Özellikle sınır ötesinde Suriye ve k.Irak gelişmelerine göre borsa genel yön bulacaktır. Hisselerin bilançolarından genelde bir sıkıntı olacağını düşünmüyorum. Hatta, bir çok hissede bilanço beklentilerim yüksek. Bu nedenle, endeksten ... Devamı »

 • 29.09.2017
  12:42

  Her yıl sonu ve yeni yılın başında yüksek bedelsiz potansiyeli olan hisselerde genelde yukarı hareketler görülür. Hükümetin açıkladığı OVP program ve vergi açıklamalarında bu hisseleri ilgilendiren bir gelişme de var! Şirketlerin dağıtılmayan ve sermayeye eklenmeyen geçmiş yıl birikmiş karları üze... Devamı »

 • 29.09.2017
  09:36

  Öncelikle BİST'in uzun süre öncesinden beri teknik olarak yapması gerek diye düşündüğüm düzeltmeyi Kuzey Irak bahanesini kullanarak yapmış olduğunu söyleyebilirim. Ancak, bugün kısmen yine yükselse de, yükselişinin yakın vadede en fazla 104.939 direncine takılabileceğini düşünüyorum. Bu dirence takı... Devamı »

 • 28.09.2017
  09:36

  Sürpriz Vergiler Şok Yarattı! Bir süredir Orta Vadeli Program(OVP) revizesinin yapılmasını bekliyorduk. Dün nihayet bu revizyon yapıldı. Öğlen Mehmet Şimşek'in açıkladıkları genel rakam hedefleriydi. Çok rahatsız edecek birşey yoktu. Genelde cari açık, bütçe, büyüme vs. gibi makro dengel... Devamı »

 • 27.09.2017
  09:46

  Bugün bakan Mehmet Şimşek tarafından Orta Vadeli Program revizyonu açıklanacak. Yapılacak açıklamaların detayları ekonomik beklentiler hakkında bir fikir verebilir. Referandum Sonuçları! Olmaz dediğimiz referandum yapıldı. Sert düşüş olası çatışma riski nedeniyle yaşandı. Ama referand... Devamı »