Dış Etkenler BİST'i Düşürüyor!

19.09.2017 09:33
 •  A 

Yeni bir şey yazmaya gerek yok. 
           14 Eylül ''Negatif Ayrışma Neden?''
           18 Eylül ''Jeopolitik Riskler Artıyor!'' başlıklı yazılarda BİST'in potansiyel düşüş nedenleri bulunuyor. Şu sıra Irak referandumu ve yansımaları ile riskler ön planda... 

Böyle Zamanlarda İyi Hisseler Alınır!
           Böyle, dış risklerin ön planda olduğu zamanlarda, nakit olanlar düşüşte yine de hisse alacağım derlerse ki, hisse düşerken alınır. O zaman kenarda nakit bulundurarak hisse tercihi yapabilirler. 

İyi de iyi hisse ne demek? Hangisi iyi hissedir? Bu sorunun cevabı iyi hisseler cevabını da karşılayacaktır. Benim için iyi hisse, bilanço karına göre göreceli fiyatı düşük ya da uygun olan hissedir. Ayrıca öz sarmayesi ödenmiş sermayesinden çok yüksek olan hisseler de bu grupta yer alırlar.

Bakkal hesabı ile ödenmiş sermayesi kadar yıl sonu kar açıklayan bir şirketin yıl sonu bilançosu ile ilgili fiyatının 10 TL olmasını beklerim. Eğer bu oranda bir karı altı aylık bilançoda açıklamış ise ve sonraki karları da aynı şekilde katlayarak yıl sonu ödenmiş sermayenin iki katı kâr gelecekse, o zaman yıl sonu fiyatının 20 TL civarı olmasını beklerim. Bu fiyat ödenmiş sermaye/öz sermaya oranının yüksek olmasına göre daha da yüksek fiyatlanır. 

Kısacası altı aylık bilançolara baktığınızda aksa, alkım, orge, petkm, halkb, ısctr, vakbn, ykbnk, hekts, tkfen,tuprs bilanço ederlerine göre ilk gözüme takılan göreceli ucuz diyebileceğim, ya da potansiyel değerlenebilecek hisselerden diyebilirim. Tabii bu benim hesaplamama göre. Bu hisseler bilanço karlarına göre göze çarpanlar. Yüksek bedelsiz potansiyellileri de zaten uzun vadeli yatırım hisseleri listesinden biliyorsunuz.

İşte eğer böyle zamanlarda bu tip temeli sağlam hisseleri alırsanız, düşüşe yakansanız da korkmayın. Ortam düzeldiği anda hızla toparlanırlar. Hatta bazen düşüşe uymayabilirler. 

Peki elinde bu hisseler olanlar ne yapmalı dersek! Bana göre fazla panik yapmamalılar. Sonuçta bu riskleri kaç aydır yazıyoruz. Okuyoruz, duyuyoruz. Sürpriz bir durum yok yani. Ama risklere rağmen hisse alınıyorsa ki, alınır. o zaman, riskler gerçekleşmeye başlayınca hemen paniklememek gerekir. Tekniklerine göre ya destekler kırılırsa verip alttan almak denenebilir. Ya da, geri çekilip ortamın düzelmesi beklenir. Zarar kes yapıp çıkayım demek, zararın kalıcı olmasına neden olur. Ama o da bir tercihtir. Çok daha kötü günler ve fiyatlar bekleniyorsa yapılabilir. Ortam ne zaman düzelecek olursa ondan sonra yeniden alım düşünülebilir. Böylece düşüşlerin stresinden kurtulmuş olunur. Ama kesin düşer diye kim bilebilir? Ya aniden toparlanırsa! Misal Barzani az sonra çıkıp, referandumu erteledik derse! 

Bu nedenle ben böyle ortamlarda düştükçe iyi diye gördüğüm hisselerde alım yapmanın doğruluğuna inanırım. Ama düşüşlerde bazen borsayı bir süre unutmayı bile göze alarak. 

Hepinize bol kazanç dilerim.       
 

    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @_Stratejist_


 • 18.09.2017
  09:02

  Suriye sınırlarında PYD-YPG kamuflajlı PKK gerilimi artıyor. Maalesef ülkemizin sınırlarında bu riskin Türkiye aleyhine artmasına neden olan ülke de ABD. Yani bizim NATO başta bir çok alanda müttefikimiz olan bir ülke. 1990 Körfez savaşının başlaması sonrası adım adım bir amaca doğru giderlerken, ni... Devamı »

 • 18.09.2017
  08:45

  Bugün yeni bir eğitim öğretim yılımız daha başlıyor. Hatta bazı okullar ve birinci sınıfa yeni başlayanlar daha önceden yeni döneme başladılar. Tüm öğrenci-öğretmenlerimiz için başarılı bir yıl diliyorum. Bir toplumun geleceği için eğitim-öğretim en önemli temel aşamadır. Ama maalesef ülkemizde e... Devamı »

 • 15.09.2017
  09:41

  Bugün 10:00'da Haziran çeyrek işsizlik ortalaması verisi ile 11:00'de Temmuz cari hesap rakamları gelecek. Cari hesap verilerinde artış bekleniyor. 2009 sonrasında dünya çok ucuz ve bol bir finansman imkanı yarattı. Bu durum halen de sürüyor. Bizim için en önemli ithalat ödemesi yaratan brent pet... Devamı »

 • 14.09.2017
  09:06

  Dün ''Yükselemeyen Borsa...'' başlıklı kısa yazımda BİST için beliren riske dikkat çekmiştim. Maalesef BİST yükselip bu riski yok edeceğine, düşerek uyarıyı haklı çıkarttı. Negatif Ayrışma Neden? BİST'in düştüğü ortamda ABD borsaları yeni rekorlar kırdılar. Gelişmekte olan ülke endeksi... Devamı »

 • 13.09.2017
  08:49

  BİST'in gelen büyüme verilerine rağmen 110.530 direncini kıramıyor olması sıkıntılı bir durum. Dünya borsalarında yükselişler varken, hisse senedi iştahı sürerken, DOW yine rekor kırarken BİST'in izlemede kalması riskli bir durum. Eğer birkaç gün içinde yeni bir yukarı atak yaşanmaz ise, ''Yükseleme... Devamı »