Diplomatik Krizler Satış Getirdi!

06.06.2017 08:54
 •  A 

Katar'ın tek kara bağlantısı olan Suudi Arabistan öncülüğündeki 7 Körfez ülkesinin, Katar ile dün tüm diplomatik ilişkilerini kesmesi ve tam bir ambargo başlatması üzerine, Katar'ın yatırımları olan bizim gibi ülkelerin durumu sorgulanır oldu.

Almanya ile İncirlik Üssü nedeniyle tırmanan kriz, başbakanımızın program yoğunluğu nedeniyle Almanya Dış İşleri Bakanı ile olan randevusunu iptal etmesi ile iyice zirve yapmış durumda. Alman tarafından İncirlik Üssünden çekilme kararı aldıkları açıklaması yapıldı.

ABD Kaliforniya Eyalet Meclisi 61 üyenin oy birliği ile, yatırımcı haklarına uygun davranılmadığını söyledikleri Türkiye varlıklarına 500 Milyon Dolar yatırım yapmış olan 2 kamu emeklilik fonuna yasak getirdi. Ek yatırım imkanları yasaklandı. Yasak Türk Hükümetinin yönetimindeki, kontrol ettiği  ya da ihraç ettiği varlıklar ile ilgili.

Yasal düzenlemenin yürürlüğe girmesi ile birlikte altı ay içinde iki ABD'li fonun ellerinde bulunan Türk varlıklarını da elden çıkartması gerekiyor. Fonun elinde isctr, akbnk ve garan hisseleri olduğu söyleniyor.

Bu diplomatik krizler yaşanırken, aynı zamanda Bülent Arınç'ın damadının FETÖ'den tutuklanması, sosyal medyada yeni darbe söylentilerinin dolaşmaya başlaması da tedirginliği arttıran diğer etkenler olmuş olabilir. 

İşte zaten direnç seviyelerinde ürkek duran BİST, bu gelişmeler ile birlikte kısmi bir kar satışı yaşamış oldu. Ama diğer taraftan petrol fiyatlarının düşüyor olması ve gelen enflasyonda kısmen de olsa düşüş görülmesi pozitif gelişmeler. Ulaştığımız bu seviyelerde bu tip endeks hareketleri yaşamamız çok doğaldır. Bundan sonrasında da benzer hareketleri yaşayacağız. Ama derin bir düşüş yaşanmasını beklemiyorum.

Yeni kabine sonrasında, özellikle ekonomi kadrolarının netleşmesi ile yeniden pozitif bir ortam oluşabilir. Bu dönem için bir süre hisse bazlı odaklanmak, piyasa genelinden ayrı düşünmek daha doğru olabilir.
 

    Saygılarımla

    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @_Stratejist_


 • 05.06.2017
  09:22

  Bugün gözler Mayıs aylık ve yıllık TÜFE - ÜFE verilerimizde olacak. Enflasyonda düşüş görülecek olursa, özellikle Dolar kuru dahil, kurlarda düşüş artabilir. Ama enflasyon yine yüksek gelecek olursa, o zaman moraller biraz bozulur ve kısmen kur artışı yaşanır. Fakat olası kur artışlarının sınırlı bi... Devamı »

 • 02.06.2017
  09:01

  Arkadaşlar, Son yazılarımdaki görüşlerimde değişiklik yok. Dirençlere gelen borsanın normal seans içi kar realizasyonlarını yaşıyoruz. Önceki Destek - Direnç Tablosu paylaşımlarım geçerlidir. Bugün ABD tarım dışı istihdam verileri önemli olacaktır. İyi veri FED faiz artışı baskısı yaratı... Devamı »

 • 01.06.2017
  09:12

  Evet ben dahil hepimizde dönemsel bir kâr satışı korkusu var. BİST'de kar satışlarının gelmesinden korkuyoruz. Bulunduğumuz seviyeler nedeniyle bu korkular çok normal. BİST'in yabancılar ağırlıklı bir borsa olması nedeniyle, kar satışlarının artacağı olası Dolar bazlı teknikleri detaylı bir şekilde ... Devamı »

 • 31.05.2017
  09:35

  Evet bu mümkün. Çünkü hem AB, hem de ABD verileri gelişmekte olan ülkelerin lehine gelmeye devam ediyorlar. Yıl başı civarı ekstra kopma yaşanacak mı diye korkulan ve o sıralar 101,82 seviyesine çıkmış olan Dolar Endeksi(DXY) şu an 97,50 seviyelerinde bulunuyor. Yeni seçilen ABD başkanı D.Trump, ... Devamı »

 • 29.05.2017
  09:16

  Genel gündemleri bildiğiniz için kısa bir yazı ile haftaya başlamak istiyorum. Bizim için yeni kabine revizyonu önemli olacaktır. Özellikle ekonomi kadrolarındaki olası değişiklikleri takip ediyor olacağız. Dış ticaret verilerimizi çok önemli görmüyorum. Perşembe günü ABD tarım dışı istihdam ve... Devamı »