Realize Bölgesindeyiz!

16.01.2017 09:45
 •  A 

15 Temmuz tarihinde, 36 yıl geçti artık unuttuk, orta yaşa gelmiş kişilerin hafızalarında yeri yok dediğimiz darbe sahneleri yeniden yaşandı. Bir yerlerin maşası olan, devlet-millet sevgisi bulunmayan hainlerin darbe kalkışmasını yaşadık. Neyse konum bu olaylar değil. 

Teknik olarak 15 Temmuz tarihinde 82.825 ile haftanın neredeyse en yüksek seviyesinden kapatmış iken, cuma gecesi yaşanan darbe denemesi sonrasında başlayan haftaya 82.825 seviyesinde gap denen boşluk bırakıp başlamıştık. Aynı hafta yaşanan sert düşüşler sonrasında düştüğümüz 70.426 seviyesinden, iki ay içinde 23/09 tarihine kadar 80.087 seviyesine doğru toparlanmışken, kredi not indirimi kararı ile, bu sefer de  79.756 seviyesinde daha düşük bir seviyede gap bırakıp yeniden düşüş yaşamıştık.

İşte teknik olarak kesin bir kural olmasa da, sonradan genelde kapanmasını beklediğimiz bu gap'lerden ilki olan 79.756 gap'ini 12 Ocak Perşembe günü kapattık. Şimdi yukarıda 82.825 tarihli gap kaldı. Bu seviyeye çok yakınız. Teknik görüntü bu gap'i de kapatabiliriz gibi duruyor. Ancak, yaşanan çok sert yükseliş tepkisi nedeniyle stochastic seviyeleri aşırı alım seviyelerine çıkmış bulunuyor. Bu nedenle gap kapanmadan da, ya da kapandığı gibi bir düzeltme yaşanma riskine dikkat çekmek istiyorum.

Zor Bir Haftadan Önceki Son Çıkış!
           Köprüden önceki son çıkış diye uyarı tabelası vardır hani, devam ederseniz geri dönüş olmadığı uyarısı yapılır. Karşıya geçmeyecek olanlar için karar noktasıdır. Ya devam edersiniz, ya da çıkışa girer yön değiştirirsiniz. 

Cuma günü yeni ABD başkanı Trump görevi devralacak. Sonraki hafta ise, 24 Ocak TCMB faiz kararı ile 27 Ocak Fitch Türkiye değerlendirmesi olacak. TCMB açısından faiz kararı önemli olacaktır. Ama asıl önemlisi Fitch Türkiye notu olacaktır. Muhtemelen 30 Ocak tarihinde yeni bir gap daha oluşacaktır. Ama bu gap hangi yönde olacak, bunu Fitch belirleyecek görüşündeyim. Eğer not indirecek olursa, sert bir düşüş yaşayacağımız için yukarıda kalacak bir gap de olabilir, yok eğer Fitch notu koruyacak olursa, kısmi yeni bir yükseliş daha yaşayarak açılış yapacak olursa, aşağıda kalan bir gap de olabilir. 

Kararınızı siz verin. Eğer Fitch'den çekiniyorsanız, bu hafta kapanması muhtemelen olan 82.825 seviyesinde bulunan 15 Temmuz tarihli gap seviyesi civarlarında kar realizasyonu yapmak tedbirli bir davranış olacaktır. Teknik olarak direnç seviyelerine yakınız diye hatırlatmak istiyorum. Ama not inmezse, kısmi bir yükseliş daha yaşanacağını da göze alarak bu kararı vermek gerekir. 

Bütçe ve İşsizlik Verileri Gelecek!
           Saat 10:00'da Aralık Bütçe Dengesi ve Ekim İşsizlik Verilerimiz açıklanacak. Ancak bence herkes için asıl önemli hafta 23 Ocak haftası olacağı için, bugünkü veriler geçici etki yaratacaktır. Ben haftaya yükseliş ile başlanma ihtimalini güçlü buluyorum. Ama dediğim gibi, eğer açık olan 82.825 gap seviyelerine yaklaşırsak ya da bu gap'i kapatırsak, kırdık geçiyoruz demek yerine, kar realizasyonu yapılmasını ve Fitch kararının beklenmesini doğru bulurum.

Hepinize iyi bir hafta dilerim. 
 

    Saygılarımla

    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @_Stratejist_


 • 13.01.2017
  09:34

  Hem de, öğlen saatlerinde Fitch tarafından yapılan not indirilebilir uyarısına rağmen, BİST dün tam anlamıyla güç gösterisi yapmış oldu. Açıkçası bir kaç gün evvel BİST'in kelepir olduğuna, dövizdeki yükseliş durunca Dolar bazlı sert yükselişler olabileceğine dikkat çekmiş olsam da, ben bile bu denl... Devamı »

 • 12.01.2017
  09:31

  Maalesef tüm öncelik yeni anayasa ve partili cumhurbaşkanlığı adı verilen başkanlık sistemine geçiş olunca, kimse dövizi görmüyor. Zaten mevcut durumda kendisini lağvetmek için çalışan bir başbakan ve kabinesi ile, istediği bize özel başkanlık yetkilerini kanunlaştırmak isteyen bir cumhurbaşkanı ve ... Devamı »

 • 11.01.2017
  09:31

  Kurlardaki sert yükseliş bir türlü durmuyor. Spekülatif midir, manipülatif midir bilemem ama sonuç olarak hiç beklemediğimiz bir ortamla karşı karşıyayız. Dün yaşanan hızlı kur artışı karşılığında TCMB TL likiditeyi azaltan, buna karşılık döviz munzamlarını düşürerek, piyasaya döviz çıkmasına neden ... Devamı »

 • 10.01.2017
  17:51

  Kur nereye gidiyor, borsa ne olacak, anayasa geçer mi hadi biraz bu fani işleri düşünmekten vaz geçelim. İnsan olarak yapabileceğimiz çok basit bir konuyu işleyelim! Belki siz de bir hayat kurtarabilirsiniz! Nasıl mı? Kan ve trombosit bağışı yaparak. Ben üniversite yıllarımdan beri kan bağışı ya... Devamı »

 • 10.01.2017
  09:41

  Biz TL bazlı BİST'e baktığımız için, borsa iyi dayanıyor diye düşünüyoruz. Ama Dolar bazlı endekse bakınca, BİST ciddi düşüş yaşayan borsaların başında yer alıyor. Sebebi malum, BİST'in düşmesi değil, Dolar kurunun yükselişini sürdürmesinden kaynaklanıyor. Dün de, Dolar bazlı önemli bir destek se... Devamı »