Borsalara Trump Dopingi!

25.12.2019 08:58
 •  A 

Son dönem BİST dahil, dünya borsaları Trump dopingi ile yükseliş yaşıyor. ABD başkanı Trump, Çin ile işler tamam, bürokratları bekliyoruz. İmzaları attık-atacağız diyor. ABD başta dünya borsalarını yukarı taşıyorken, Türkiye ile ilgili pozitif demeçleri de BİST'i dinamik tutuyor.

Pazartesi bize göre akşama doğru olan bir saatte Trump'ın senatörlere mektup yazarak, Türkiye'ye olası yaptırımları doğru bulmadığı ve eğer yaptırımlar gerçekleşirse Türkiye'nin Rusya'ya yaklaşacağı uyarısını yaptığı haberi duyuldu. Muhtemelen Pazartesi seansın sonuna doğru gelen alım dalgasının nedeni de bu haberin duyulması oldu diye düşünüyorum. Dün de güne bu haberle başlayınca, BİST 113.524 hedefine doğru yükseliş yaşamış. Ama 112.175 seviyesinde de bir gap oluştuğu uyarısını da yapmak istiyorum! Gerçi daha önce de 107.921 seviyesinde bir gap bıraktık. Ama gördüğünüz gibi henüz kapanmadan yükseliş sürmeye devam ediyor. Yani dün oluşan gap de kapanır mı, ya da ne zaman kapanır bilemem.

BIST 105.930 seviyesini kırdığı ilk anda yaklaşık 10 Bin puanlık bir yükseliş ile hızla 115.000 seviyelerine doğru bir yükseliş yaşanmasını bekliyordum. Ama arada ABD ile yaşanan S-400 ve Halkbank konulu yaptırım risklerindeki gelişmeler, yükselişin hızını düşürdü. Maalesef bizleri de daha temkinli davranmaya sevk etti. Ama görüyorsunuz, risklere rağmen, Trump'ın çabaları ile hedeflere doğru yükselişimiz sürüyor. 

İşte bu nedenle ara ara uyarılarımı tekrarlıyorum! Özellikle ABD ile yaptırım risklerine istinaden yeni öngörü yapmaktan çekindiğim zamanlar, gördüğüm tekniklerin ağırlıklı paylaşım yeri olarak Destek-Direnç Tablosunu kullandığımı söylüyorum. Destek-Direnç Tablosunu da yakın takip edin diyorum. Hoş teknikleri nedeniyle Pazartesi günü bazı hisselerde yeni öngörülerimi de paylaşmıştım. 

Neyse, sonuçta BİST Trump'ın desteği ile de olsa tekniklerinde gördüğüm ve paylaştığım hedeflerine doğru yoluna devam ediyor. Aynı anda Doğu Akdeniz, Suriye, ABD ile yaptırım riskleri, ABD ile mülteci sorunları, İç siyasette yaşanan bir çok gerilim ile boğuşuyoruz. Belki bu nedenle bundan sonra da temkinli davranmak zorunda kalacağız. Ama gördüğümüz teknikleri gösterebileceğimiz cesarete göre al/sat ve Destek-Direnç Tablolarında paylaşmaya devam edeceğim. Umarım sizlere bu sisli havada bir nebze de olsa ışık tutabiliyorumdur.

Noel Bayramınız Kutlu Olsun!
              Bugün dünya genelinde Noel Bayramı tatili nedeniyle borsalar kapalı. Bu nedenle yabancı işlemlerinde düşüş yaşanacaktır. Bu vesile ile inançları gereği kutlayan tüm vatandaşlarımızın Noel Bayramını kutlarım.

Hepinize bol kazançlar dilerim.


    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @_Stratejist_


 • 23.12.2019
  18:02

  Bu sabah İzmir'den arkadaşımızın annesi vefat etmiş. Öğle saatlerinde cenazesi kılındı. 12.30 civarı ekran başından ayrılmıştım. Giderken İstanbul'da bir başka yakın arkadaşımızın annesinin de vefat haberi geldi. Yarın İstanbul'da defnedilecekmiş. Akşam İstanbul'a gideceğiz. Kıs... Devamı »

 • 23.12.2019
  09:40

  ABD Başkanı Trump Savunma Bütçesini imzaladı. İçerisinde Türkiye'ye çeşitli yaptırımları da kapsadığı için bizim için önemli ve olumsuz bir gelişme. Fakat imzanın bu kısmı beklenti dahilinde olduğu için sert bir tepki yaratmış değil. Bakın... Devamı »

 • 20.12.2019
  08:59

  ABD borsaları Trump'ın azil konusunu kafaya takmıyor. Hergün yeni bir rekor yaşıyorlar. Dün de ABD Maliye Bakanı Steven Mnuchin; ''Çin ile anlaşma yazıya dökülmüş durumda. Ocak Başında imzalar atılabilir!'' açıklamasında bulununca borsalar y... Devamı »

 • 19.12.2019
  09:11

  ABD Temsilciler Meclisi Trump'ın azli yönünde karar aldı. Şimdi Yüce Divan görevi ile konu 6 Ocak'ta Senato'ya gelecek. Ben Senato'da bu kararın düşeceğini ve geçmeyeceğini düşünüyorum. Bizim için önemli olan gelişme ise... Devamı »

 • 18.12.2019
  09:22

  ABD Senatosu, Türkiye'ye yaptırımları da içeren 2020 Ulusal Savunma Yetki Yasasını kabul etti. İçerisinde Türkiye ile ilgili S-400 nedeniyle F-35 programından çıkartılması, Kuzey Akım 2 ve Türk Akımı boru hatları nedeniyle de yaptırım uygulanması kararları var... Devamı »