BİST Gap Kapattı! Ama İkili Tepe Riski Var!

14.02.2019 09:11
 •  A 

Birkaç gündür teknik olarak Destek-Direnç Tablomuzda dikkat çektiğim 102.451 seviyesindeki gap boşluğu son kar satışları ile dün kapanmış oldu. Maalesef bu gapler stres kaynağı oluyorlar. Bir an önce kapanmaları daha hayırlı bence. Ama bilançolar sonrasında endeksin 87.000'lerden başlayan yükselişinde bu tarz düzeltmeler doğaldır. Önemli olan derinleşip derinleşmeyeceğidir.

Teknik olarak şimdi başka bir formasyon riski oluşuyor! Umarım şimdi de o başlamaz. O da endeksin 101.620 ya da hadi 101.077 olarak ben biraz daha alt bir destek de çalışabilir diyeyim. Eğer bu destekler aşağıya kırılacak olursa, bu takdirde düşüş formasyonu olan ikili tepe formasyonu satışların devamını getirebilir. Normalde asıl dikkat edilmesi gereken teknik seviye 101.620. Ama az altında yer alan 101.077 gibi bir destek de olduğu için tam seviye konusunda tereddüt ettim. İkisi arasında 600 puanlık bir fark var. Normalde 101.620 aşağıya kırılacak olursa, Destek-Direnç Tablomuzda paylaştığım alt seviyelere doğru düşüş devam edebilir. Böyle zamanlarda eldeki hisselerin bazıları endeksin dışında, kendi özel durumlarına göre pozitif ayrışma yapabilir. Ama genelinde benzer geri çekilmeler yaşanabileceği için, alttan yerine koymak için vermeyi düşünenler de olacağını bilmenizi isterim. 

AB'de Sanayi Büyümesi Düşüyor!
              AB bölgesinde sanayi büyümesinde düşüş sürüyor. İtalya ve İspanya'dan riskli sinyaller gelmeye devam ederken, Almanya gibi güçlü AB ülkelerinde sanayi büymesinde düşüş yaşanıyor. Bu durumun bizim açımızdan olumlu-olumsuz etkileri var. ECB yeniden parasal genişlemeyi programına alabilir. Ya da en azından bu ortamda faiz artışlarına gitmekten uzak durur. Bu dış fon kaynaklarının temini için lehimize bir durumdur. Lakin özellikle otomotiv ihracatı gibi AB bölgesine yaptığımız ihracatın düşme riski ise bizim açımızdan olumsuz bir gelişme olur.

Diğer taraftan ABD'deki büyüme ise sürüyor. FED her nekadar faiz konusunda daha güvercin konuşmaya başlamış olsa da, ABD için faiz artışı riski ortadan kalktı diyemiyorum. Ama ABD için de faiz artışlarının sonuna çok yakınız diyebilirim. Çünkü dünyanın diğer bölgelerinde yaşanan büyüme sıkıntıları bir süre sonra ABD'de de görülmeye başlanabilir. Trump tehdit, kota ve ek vergilerle ülkesi açısından avantajlar elde etti ama bu durum ne kadar sürer göreceğiz.

Önemli Veriler Var!
              Saat 10:00'da Aralık cari denge ve Aralık aylık ve yıllık büyüme verileri gelecek. Bu verilerin mevcut teknik risklerimizi ekstra tetikleme riski olabileceği gibi, iyi verilerin gelmesi halinde piyasayı yukarı çevirmesi de söz konusu olabilir. Nihayetinde banka hisselerimiz ciddi iskontolar içeriyorlar.

Sonuç olarak sözü bağlarken, düne ait beklenti yazımın sonunda da güne yükselişle başlayabiliriz ama devamında görebiliriz dediğim kar satışlarını görüyoruz. Yeter ki, bu satışlar uyardığım destekleri kırdırıp ikili tepe formasyonu yaratmasın. Eğer bu olursa alım düşünenler için oldukça uygun seviyeler görülecektir. 

Yükseliş trendleri açısından bu tip teknik düzeltmeler sağlıklı ve olması gereken görüntülerdir. Yoksa gördüğünüz gibi, bu düzeltmeler yaşanmazsa yeni öngörü sayılarımız oldukça azalıyor. Şimdi ise yaşanan düzeltme eğer bir de ikili tepe yaratacak olursa, formasyonun desteklerinde çok sayıda yeni öngörüm gelmeye başlayacaktır.

Lakin sık sık yaptığım bir uyarıyı yeniliyorum! Teknik formasyonların beklentileri ilgili destekler ya da dirençler kırılınca devreye girer. Bu nedenle 101.620 ve 101.077 destekleri aşağıya kırılmazsa ikili tepe oluşmaz. Bu seviyeler kırılmadığı takdirde destek seviyeleri de olabilirler. 

Hepinize iyi bir seans dilerim.


    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @_Stratejist_


 • 13.02.2019
  09:37

  İşler iyiye gidiyor derken bir bakıyorsunuz Trump bir tweet atıyor Çin ile görüşmem diyor haydii iyi giden piyasa bir anda bozuluyor. Aynı şekilde kar satışları gelirken de yine bir Trump tweeti bu sefer tam tersi Çin ile ilgili pozitif bir açıklama içerebiliyor... Devamı »

 • 12.02.2019
  09:09

  Sürpriz Açıklamalarla Ayarlarımız Bozuluyor! Tam banka karları iyi geliyor borsa yükselişe devam eder diye düşünürken, İş Bankası'nın CHP'deki hisseleri ve diğer iştiraklerdeki payların Hazineye devri gündeme düşüyor. Yüksel... Devamı »

 • 11.02.2019
  09:36

  Siyasi iktidarın en tepesinden belirsizlik yaratılmasa, açıklanan bana göre oldukça iyi ısctr bilançosunun da desteği ile endeks düzeltmeyi yaptı ve yükselişe başlayabilir derdim. Ama Isctr'nin CHP payı konusundaki tedirginlik hisseye satış getiriyor. Bu y&uum... Devamı »

 • 08.02.2019
  09:30

  ABD Başkanı Trump'ın Çin lideri Cinping ile 1 Mart öncesi görüşme olmayacak, belki sonra görüşebilirim demesi ABD ve Asya piyasalarında sert satışlara neden oldu. Anlaşılan o ki, ABD-Çin arasındaki ticaret-ekonomi müzakereleri bir süre daha piyasa... Devamı »

 • 07.02.2019
  09:32

  Arkadaşlar, bugün kaytardım. Evdeyim. Hava 40 gündür devamlı kapalı ve yağmurlu. Geçen iki gün güneş gördük bugün yine kapanmış. Evden ekrana bakacağım. Arada birkaç işim var onları yapacağım. Yeni bir beklenti yazısı paylaşmayacağım. Genelde... Devamı »