Fırat'a Harekat Tedirgin Etti!

13.12.2018 09:04
 •  A 

BİST ABD borsalarından etkileniyor. Ama ABD borsalarındaki oynaklıklar çok daha yüksek demiş, Dow için 24.200 seviyeleri güçlü destek, buraya gelip gelip %10 yukarı tepkiler veriyor yine aynısı olabilir. Bu nedenle BİST de yükseliş yaşayabilir diye düşünüyordum. Ama öyle normal bir ülke değiliz ki. Her an çok farklı bir gelişme ile dış piyasalardan olumlu-olumsuz ayrışmalar yaşayabiliyoruz. 

Dün de aynısı oldu. Öğle arasında cumhurbaşkanı Fırat harekatı açıklamasını yapınca, ikinci seans hisseler yoğun bir satış yediler. Ama satışların şekline bakınca, tam da algoritmalarla işleyen makina işlemlerine benziyorlar. Yöne göre işlem yapan algoritmalar bu düşüşleri yaşatmış gibi duruyor. Şimdi ABD'den gelecek açıklamalara göre algoritmalar yön belirleyecekler. Eğer ABD tarafından, ''Türkiye ile koordineli bir şekilde YPG'nin Fırat'ın doğusundan ve çıkmasını istediğimiz şehirlerden ayrılmasını sağlayacağız'' gibi bir açıklama duyarsak, BİST aynı hızla yükselişe geçer. 

Ama, ''YPG müttefik güçlerdir ve korumamız altındadır. Onlara müdahale edilmesine izin vermeyiz!'' gibi bir ABD açıklaması gelecek olursa, o zaman algoritmalar yine satış yönlü çalışırlar. BİST daha da alt seviyelere doğru düşmeye devam eder. 

BİST ve hisse ederleri ile ilgili değil de, diğer dış etkenlerle bu işler yaşanınca ne yapmamız gerektiğine karar vermek çok zordur. Ben böyle zamanlarda hisseleri ve borsayı unutmayı tercih ediyor ve maliyetlerin düzelmesi için izlemede kalınmasını doğru buluyorum. Yoksa yanlış bir satış sonrası piyasalar hızla geri toparlanırsa, zararlar baki oluyor. En düşüğe verdiğiniz hisseleri, zaten zarara vermişken, verdiğinizin üstündeki fiyattan geriye almak çok zor bir karar oluyor.

Kısacası ben bu fiyatlarda satıp çıkın demem. Cesaret edersem yeni öngörüler yaparım.

TCMB Faiz Kararı Açıklanacak!
              14:00'te PPK politka faizleri hakkındaki kararını açıklayacak. Geçen hafta indirim spekülasyonu kurların yükselmesine neden olmuştu. Ben Faizlerde bir değişiklik olmasını beklemediğim gibi, olası bir idnirimi de şu an için doğru bulmuyorum. Henüz şartlar faiz indirimi için uygun değil görüşündeyim.

Hepinize iyi seanslar dilerim.

    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @_Stratejist_


 • 12.12.2018
  09:19

  Pazartesi yazdığım beklenti yazımda ABD endeksleri için teknik uyarılarımı yapmıştım. Yazdıklarımın yansımalarını gördük. Dow endeksi pazartesi günü uyarısını yaptığım 24.200 desteğini kırıp, bir altındaki desteği görmüş ama sonrasında yeniden yukarı tepki vermiş... Devamı »

 • 10.12.2018
  08:52

  Bugün 10:00'da 3'ncü çeyrek büyüme verisi ile haftaya başlayacağız. Büyümenin % 2 civarı gerçekleşmesi beklentisi var. Hafta içi cari denge verisi gelecek. Muhtemelen yine cari fazla verilmesi bekleniyor. Perşembe günü de TCMB poli... Devamı »

 • 07.12.2018
  08:57

  Dış dünyayı takip etmeyenleriniz için yazmak istedim. BİST ve piyasalara bakıp ne oluyor bize diye düşünüyoruz hepimiz. Ama aslında olan biten sadece bizde olmuyor. Hatta asıl ABD'de yaşananların ya da ABD'nin dünyaya yaşattıklarının yansımlarının etkilerini g... Devamı »

 • 06.12.2018
  09:35

  Endeksi etkileyen bankalar ve sanayi şirketlerinde taşlar henüz yerine oturmadı. Bankalar ile endeks yukarı gidebilir dediğimiz anda, Akbnk'tan gelen bedelli kararı, aynı kararlar diğer bankalarda da alınabilir endişesi ile BİST'i olumsuz etkiledi. Aynı şekilde petrol, kurlar düş&u... Devamı »

 • 05.12.2018
  05:10

  Tam yukarı yeni dirençlere gideceğiz diyoruz. Hiç beklemediğimiz bir satış ve tam tersi. Hakikaten seçimlerden bu yana piyasayı yorumlamakta çok zorlanıyorum. Bu kadar hızlı algı değişimleri bizleri çok zorluyor. Dün TCMB faiz indirimi söylentisi mi ... Devamı »