SPK'dan Sosyal Medya Uyarısı!

07.02.2020 16:41
 •  A 

Hepiniz görüyorsunuzdur, son dönem sosyal medya üzerinde bir takım whatsApp ve tiwitter vb.platformalar üzerinden hisse seneti grupları oluşmuş durumda. Herhangi bir izahı olmadan şu hisse şuraya gidecek, bu hisseye giriyoruz gibi mesajlarla oluşturdukları gruplar belirledikleri hisselere yöneltiliyor. Sonra da sizlerden takibini bile yapmadığımız hisselerle ilgili sorular duymaya başlıyoruz. Neden filanca hisseler teknik öngörüleriniz arasına girmiyor diye. Maalesef bu şekilde bir çok hissenin fiyatı manipüle ediliyor. Olması gerekenin çok üzerine çekiliyor. Sonra da aynı hızla düşüş yaşayan hisselerde yakalanan yatırımcılar ciddi para kaybederek mağdur ediliyorlar. 

Burada kabahati sadece bu grupları kuranlarda aramamak, kendine küçük yatırımcı diyen kişilerde de aramak lazım. Kısa sürede zengin olacağım diyerek, isimleri bile olmayan bu tip gruplara üye olarak, kendilerini bu düzene yem yapıyorlar. Lütfen kendinizi bu tip gruplardan koruyun. Yakın zamanda bu grupların manipüle ettiği bir çok hissede çok ciddi değer kayıpları yaşandığını göreceksiniz. SPK'nın bu konudaki uyarısını hepinizin dikkatine sunarım.

SPK'dan "sosyal medya" uyarısı!
              ''Sermaye Piyasaları Kurulu sosyal medyadan "Piyasa Dolandırıcılığı" yapanlara 5 yıla kadar hapis cezası isteneceğini açıkladı.

Kurumun internet sayfasında yer alan duyuruda "Kurulumuzca yapılan gözetim ve denetim faaliyetleri neticesinde, son dönemde sosyal medya mecralarında oluşturulan üyelik bazlı gruplar üzerinden, aralarında haklarında daha önce Kurulumuz tarafından suç duyurusunda bulunulmuş kişilerin de bulunduğu, Kurulumuzca verilmiş yatırım danışmanlığı ve benzeri sermaye piyasası faaliyeti izni olmayan kişi veya kişilerce, yatırımcıların yönlendirilerek mağdur edilmeye çalışıldığı görülmektedir" denildi.

Açıklamada, 6362 sayılı Sermaye Piyasası Kanunu’nun “Piyasa Dolandırıcılığı” başlıklı 107’nci maddesinde işlem bazlı piyasa dolandırıcılığı ve bilgi bazlı piyasa dolandırıcılığı suçları düzenlendiği hatırlatılarak, "Söz konusu suçları işleyen kişilerin 2 yıldan 5 yıla kadar hapis ve beş bin güne kadar adlî para cezası ile cezalandırılacağı hükme bağlanmıştır."denildi.

Duyuruda şu görüşlere yer verildi: "Herhangi bir makul ekonomik ve finansal gerekçe olmaksızın tamamıyla yatırımcılarımızın aldatılmasına ve mağdur edilmesine zemin hazırlayan söz konusu fiilleri işleyenler ve bunlarla birlikte hareket edenler hakkında gerekli incelemeler tamamlanarak, hukuki işlemlere başlanacaktır. Bu çerçevede, yatırımcılarımızın herhangi bir hak kaybına ve mağduriyete uğramamasını teminen ve söz konusu kişilerle birlikte hareket etmenin “Piyasa Dolandırıcılığı” suçu kapsamında değerlendirilebileceği göz önünde bulundurularak, bu nitelikte faaliyetlerde bulunan kişilere itibar edilmemesi önem arz etmektedir. Kamuoyuna saygıyla duyurulur."


    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @_Stratejist_


 • 07.02.2020
  11:25

  Arkadaşlar, Bu konuda zaman zaman uyarılar yapmama rağmen, rutin şekilde hisselerle ilgili destek-direnç yenilemem yönünde talepleriniz gelmeye devam ediyor. Sizlerden ricam, lütfen tüm üyelerimiz Siteyi Tanı kısmındaki açıklamaları bir kez daha ve dikk... Devamı »

 • 04.02.2020
  08:01

  Günaydın. Geçen hafta çektirdiğim MR sonuçlarım çıkmış. Değerlendirmesi için 09.00 gibi Ege Üniv.'de olacağım. Bu nedenle sabah paylaşımlarım seans öncesi yetişmeyebilir. Döndüğüm gibi paylaşımlarımı yapacağım. Düne ait de... Devamı »

 • 03.02.2020
  10:02

  Ocak Aylık TÜFE % 1.35 Arttı! TÜİK Ocak ayı TÜFE yıllık % 12.15. Ocak ayı TÜFE 12 aylık ortalamalara göre % 14.52 ÜFE, Ocak'ta aylık % 1.84 (Önceki ay; % 0.69) ÜFE, Ocak'ta yıllık % 8.84 (Önceki ... Devamı »

 • 30.01.2020
  13:47

  Yaşadığımız düşüşün virüs nedeniyle yaşanan panikten kaynaklandığını ve düşüşün alım fırsatları yaratacağını söylediğimi biliyorsunuz. Peki bugün bin kûsur puan eksiye düşen ve sonra neredeyse artı olan BİST'de neden yeni öngör&uu... Devamı »

 • 27.01.2020
  20:30

  Değerli Üyeler, 23 Ocak'tan beri Kızımın boynunun sol yanında birkaç yıldır mevcut olan lenf şişlikleri ile ilgili tetkikler yaptırıyoruz. Bugün başka bir uzman prof.'a yeni bir ultrason daha çektirdik. Doktorun değerlendirmesi iç ferahlatıcı oldu. Lenflerd... Devamı »