Düşüş Alım Fırsatı İse Neden Yeni Öngörü Yok?

30.01.2020 13:47
  •  A 

Yaşadığımız düşüşün virüs nedeniyle yaşanan panikten kaynaklandığını ve düşüşün alım fırsatları yaratacağını söylediğimi biliyorsunuz. Peki bugün bin kûsur puan eksiye düşen ve sonra neredeyse artı olan BİST'de neden yeni öngörüm yok?

Bugün dünya borsaları dahil yaşanan düşüşler, Dünya Sağlık Örgütünün acil toplanma kararı nedeniyle yaşandı. Toplantıdan krizin boyutu ile ilgili riskli açıklamalar çıkar mı korkusu nedeniyle düşüşlerin olduğunu düşünüyorum. 

İşte bu nedenle toplantı sonucundaki açıklamaları görmek istiyorum. Eğer riskli açıklamalar duyarsak, düşüşlerin devamını yaşayabiliriz. Olumlu bir takım açıklamalar ise, hemen pozitif yansımalar yapar. Ama ben henüz virüsün gelişimi konusunda risklerin ciddiyetini koruduğu görüşündeyim. Bu nedenle önce toplantı sonuçlarını duyayım, sonra karar vereyim kararındayım. Gerekirse çok iyi haberler çıksın da bugün görülen fırsatları kaçırmış olalım. Nasılsa sonrasında eldekiler hedeflerine gidince herkes mutlu olur. Sadece ek mutluluk ve ek karlar kaçmış olur. Ama tersi bir açıklama halinde son öngörülerde gördünüz nasıl ters yakalanabiliyoruz. Aynı duruma yakalanmak istemiyorum.

Çin'de tüm ligler tatil edildi. 
              Rusya Çin sınırını kapatma kararı aldı haberleri var. Risk üst düzeye çıktı denirse, tüm dünya Çin'i izole etme kararı alabilir. Bu sağlık riskinin yanı sıra, ticaretin de karşılıklı durması demek olur. Bu durum borsalardaki birçok şirkete farklı yansımalar yapabilir. İzlemek tedbirli bir davranış olacak gibi duruyor.

Biraz sabır göstereceğiz. Sonrasında inşallah dünya bu riski de atlatacaktır. Sadece bunun zamanı şimdilik erken olabilir.


    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @_Stratejist_