Kör Havuzun Kime Ne Faydası Var?

09.02.2016 11:44
 •  A 

Sevgili Dostum Gökhan Ugan, güzel bir yazı kaleme almış. Zamanında ben de gizliliği savunanlar tarafında idim. Ama yazının sonundaki izahı okuyunca, değerli dostum Gökhan Ugan'ın bakış açısını doğru buldum.

                                             Kör Havuzun Kime Ne Faydası Var?

Ashish Goyal Hindistan’da doğmuş ve 9 yaşına kadar gözleriyle ilgili herhangi bir sorun yaşamamış sıradan bir erkek çocuğuydu. Ancak yakalanmış olduğu tavukkarası hastalığı onu 22 yaşında tamamen kör etti. Goyal bu zorluğa rağmen yılmadı ve Wharton İşletme Fakültesi’nden 2008 yılında mezun olarak dünyanın ilk görme özürlü işlemcisi sıfatıyla JP Morgan’da işe başladı. 2013 yılından beri Mavi Hilal Sermaye Yönetimi Şirketi’nde portföy yöneticisi olarak çalışan Goyal’ın Türkiye’deki meslektaşları da 2010 yılından bu yana işlemleri kimin yaptığını göremiyor! Yani bir anlamda onlar da kör.

Borsa İstanbul veya eski adıyla İMKB aldığı bir kararla 8 Ekim 2010 tarihinden itibaren pay piyasasında gerçekleştirilen işlemlerin alıcı ve satıcı bilgilerini seans boyunca sorgularda gösterilmeyeceğini ve bu bilgilerin veri yayın kuruluşlarıyla paylaşılmayacağını açıklamıştı. Benzer bir uygulamaya Vadeli İşlem ve Opsiyon Borsası da geçmişti. Piyasada “Kör Havuz” olarak adlandırılan bu sistem birçok kişi tarafından yoğun bir şekilde eleştirildi ve hala da eleştirilmekte. Peki, Kör Havuz sistemine neden geçme ihtiyacı duyuldu?

Kör Havuz sistemi aslında dünyanın birçok ülkesinde geçerli bir uygulama. Türkiye bu sisteme geç intikal eden ülkelerden biri. Kör havuz sistemine geçişin en büyük nedeni yüksek miktarda işlem yapan yatırımcıların kendilerini ifşa etmek istememeleri ve bu nedenle borsalara baskı yapmaları. İşlem istatistiklerini takip eden yatırımcılar kimin nerede pozisyon aldığını tahmin edebileceğinden ticari sır olarak kalması gereken pozisyon bilgileri bir anlamda açığa çıkmış olur. Nerede pozisyon tuttuğu bilinen büyük yatırımcılar, onları sıkıştırarak pozisyonlarını bozmaya zorlayan kötü niyetli yatırımcıların tuzaklarına düşebilir. Yazının Devamı İçin TIKLAYINIZ!

 

    Saygılarımla

    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @_Stratejist_


 • 28.01.2016
  17:00

  Hemen söylemek isterim ki, hayır! Bir arkadaşımız dün; ''Merhaba hocam. Bir çok faktörü içinde barındıran şu kritik dönemde tv.lerde ve haber kanallarında çok fazla bilgi kirliliği var... Altınla ilgili bazı yerlerde 1.200'ü görecek diyor, bazı kaynaklar 900'ü kesin görür diyor. Bu nasıl bir çeliş... Devamı »

 • 21.01.2016
  08:56

  Neredeyse tüm borsalarda sert düşüşler yaşanıyor. Daha detaylı incelenirse, düşüşleri asıl gelişmiş ülke borsalarında yaşanan sert düşüşler tetikliyor. Gelişmiş ülke borsalarındaki düşüşler çok daha fazla yaşanıyor. Bu düşüşlerin ana nedeni bana göre Çin'in büyüme verilerinin düşmesi ve-veya bu nede... Devamı »

 • 12.11.2015
  08:44

  FED faiz artışı yapabilirim dediği ilk günlerde kaleme aldığım yazımı özellikle yeni üyelerimiz ve unutan arkadaşlarımız için tekrar paylaşmakta fayda görüyorum! ''FED Faiz Artışının Riskleri Kadar Fırsatları da Var!12/12/2014'' (Bir yıl önceye ai... Devamı »

 • 10.09.2015
  16:49

  Bugün 2'nci çeyrek GSYİH ve Temmuz ayı cari açık verimiz açıklanacak. İçinde bulunduğumuz ortamda beklentilerden iyi veriler gelmesi BIST için fazla bir pozitif etki yaratmaz. Yükseliş etkisi sınırlı kalır. Ancak olumsuz iç-dış gelişmelere dayanma-tutunma gücüne destek olur. Verilerin beklentilerden... Devamı »

 • 26.08.2015
  15:09

  Beklenen 4,5 G İhalesi Bugün! Ertelenen ve cumhurbaşkanının müdahalesi ile 5 G'yi de kapsayacak şekilde revize edilen ve adı hem 4G'yi, hem de 5G'yi kapsadığı için 4,5G olan ihalenin bugün 10:30 yapılması bekleniyor. İhalenin yapılması halinde, satılan frekanslardan 1 Nisan 2016 tarihind... Devamı »