Altın İçin Beklentim değişti mi?

28.01.2016 17:00
 •  A 

Hemen söylemek isterim ki, hayır!

Bir arkadaşımız dün; ''Merhaba hocam. Bir çok faktörü içinde barındıran şu kritik dönemde tv.lerde ve haber kanallarında çok fazla bilgi kirliliği var... Altınla ilgili bazı yerlerde 1.200'ü görecek diyor, bazı kaynaklar 900'ü kesin görür diyor. Bu nasıl bir çelişkidir? Sizin 2016 öngörünüz nedir altın için? Bu seviyelerden alım yapalım mı?'' diye bir soru sormuş. Altın beklentim ile ilgili bugün verdiğim cevabımı sizlerle de paylaşmak istedim. Eski yazılarımı okuyan arkadaşlarımız görüşlerimi zaten biliyordur ama bir kez daha hatırlatmak ve yeni okuyacak olan kişilerin de görmesi için tekrarlıyorum. 
 

           Altın trendleri uzun vadelidir. Borsa ve kurlar gibi kısa sürelerde değişiklik fazla olmaz. Ama ana trend içinde ara zikzaklar yapabilir. Fakat bu hareketler trendini bozmaz.

 

           Özellikle strateji yazılarım içinde 20 Aralık 2012 tarihli olanı bir kez daha okuyunuz. O yazımda altın için 900 $ ve altındaki fiyatları öngördüğümü göreceksiniz. Aradan geçen yaklaşık üç yıllık süre içinde altın beklentimdeki gibi düşüş trendi yaşıyor. 1.046$ seviyesine kadar indi. Ancak yazımdaki ve arada benzer şekilde bir çok kez uyardığım yazılarımda dikkat çektiğim esas nokta şudur! Altın fiyatlarındaki asıl dip seviye, FED faiz artışları artmaya devam edip, % 5'ler civarına geldikten sonra, olası enflasyon riskini kontrol etmek için, bu sefer dolaşımdaki parayı geri çekmeye kalktıklarında yani şu an yapılan varlık alımının tersine, varlık geri satımı yapılması kararı çıktığında yaşanacaktır görüşündeyim. 

 

           FED daha henüz faiz artışının ilk adımında. Bu sene için artışların çok fazla olmayacağı yönünde görüşleri okuyorsunuzdur. Ama bir süre sonra ekonomilerdeki düzelme belirtileri iyice artmaya başlayacaktır. O zaman da faiz artışları hızlanacaktır. Bu ne zaman olur derseniz, ECB'nin 2017 ye uzattım dediği varlık alımını sonlandıracağı tarihlerden sonra FED'in faiz artışları daha hızlanacaktır. Çünkü Avrupa Merkez Bankası(ECB) varlık alımı yapıp, likiditeyi arttırırken FED faiz artışlarını hızlandıracak olursa bu takdirde aşırı değerlenecek ABD Doları ABD ekonomisinin rekabet gücünü kaybetmesine neden olur. Bu dengeyi korumak için FED faiz artışlarını bu sene daha az yapıp, asıl 2017 yılında ECB varlık alımı politikası sona erince hızlanacaktır. 

 

           İşte, altın fiyatları bu faiz artışları ile ters oranlı hareket edecektir görüşündeyim. Yani FED faiz artışı yapmayacağım dedikçe altında kısmi yükselişler görülecek ama her yükseliş satış fırsatı olarak kullanılacaktır. Çünkü sonrasında faiz muhakkak artacaktır. Faizlerin arttığı ortamda ekonomiler iyiye gidiyor demektir. Ozaman paraya olan talep artar. Para talebi faizi artırır. Faizlerin arttığı ortamda atıl duran altında kimse durmak istemeyecektir. 

 

           FED, bana göre faizler % 5'ler civarına geldiğinde, 4.6 Trilyon $ büyüklüğüne ulaşmış dolaşımdaki para hacmini kısmak isteyecektir. Paraya olan talebin ve faizlerin iyice arttığı o günlerde bir de FED tahvil geri satımı yaparak bankalardaki nakit varlıkları geri çekmeye başlayınca, bu sefer bankalar ve fonlar kendilerine nakit yaratmak için altın fonlarından satışları hızlandıracaklardır. İşte o zaman altın gerçek dibi neyse onu görecektir. Ben bu seviyenin 900 $ hatta daha altında olmasını bekliyor ve bunu da detaylı bir şekilde altın 2.500-3.000$ olur denen günlerden beri yazıyorum. Siz de tüm bu yazılarımı okudunuz. 900 $ olur diyen bazı kaynakların en başında ben yer alıyorum. Hatta ilk yazan ben olduğumu düşünüyorum. Altın 1.900 Dolar iken ilk kez ilgili yazımla bu görüşümü dile getirmiştim. Benden aylar sonra piyasa bu beklentiyi ifade etmeye başladı.

 

            Kısacası altın için dip fiyat beklentilerinin şartlarını yazdım. Henüz bu şartlar oluşmadı. En az bu dediğim günlere 2 yıl daha var kanısındayım. Ama arada 1.200 $ görülebilir mi? Görülebilir tabii. Çünkü bu şekilde ara fiyat artışlarını yapmaları gerekir ki, merkez bankaları, bankalar ve fonlar benim zamanında almakla yanlış yapıyorlar dediğim altın fonlarından satış yapabilme fırsatı bulsunlar. Bu ara yükselişler altın için süren ana düşüş trendini bozmaz. 

 

            Altının 1996'daki 400 $ seviyesinden 260 $'a düşerek yeniden 400$ seviyesini geçmesi tam sekiz yıl sürdü. Sonraki 8 yılda 1.900 $ zirvesine ulaştı. Şimdi bu zirveden henüz 4,5 yıl civarı süre geçti. Yani önceki fiyat dönüş trend sürelerine bakarsak, beklentilerimdeki gibi 2-3 yıllık bir süre daha düşüş trendi sürecektir görüşündeyim. 

 

           Tüm yazdıklarım nedeniyle orta ve uzun vadeli altın almayı ve-veya taşımayı tercih etmem. FED faizleri ne zaman % 5 civarında olur ve ne zaman FED bankalara tahvil satmaya başlayarak nakit daraltıcı işlemlere başlar, işte o zaman altın alımı benim için uygundur. 

 

           Şimdi siz karar verin, arada 1.200 $ olur diye almak doğru mu değil mi? Eğer hakikaten 1.200 $ görülecek olursa aradaki 90 $ ciddi bir getiridir. Ama ben genel düşüncemi yazdım. Kararı siz vereceksiniz.

 

           Teknik olarak 1.126 $ ya da 1.138 $ seviyesi bana göre güçlü ve kırılmayacağını beklediğim dirençlerdir. Bu dirençler kırılmadan 1.200 $ hedefi ile altın almak teknik olarak hata olur görüşündeyim. Dün bu seviye görüldü. Hatta bu seviyeden düşüş yaşanması bile teknik olarak daha yüksek ihtimal diye düşünüyorum. 

 

           Sanırım altın fiyatı hakkındaki beklentilerimi yeterince detaylı yazmışımdır diye düşünüyorum? 

 

           NOT: Altın konusundaki eski tarihli görüşlerimi göreceğiniz iki yazımının linkini paylaşıyorum! 

 

                    ''Altın Yatırımcıları Çok Üzebilir!'' 20/12/2012

                    ''Altın(ons) İçin Dip Neresi?'' 03/11/2014
 

    Saygılarımla

    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @_Stratejist_


 • 21.01.2016
  08:56

  Neredeyse tüm borsalarda sert düşüşler yaşanıyor. Daha detaylı incelenirse, düşüşleri asıl gelişmiş ülke borsalarında yaşanan sert düşüşler tetikliyor. Gelişmiş ülke borsalarındaki düşüşler çok daha fazla yaşanıyor. Bu düşüşlerin ana nedeni bana göre Çin'in büyüme verilerinin düşmesi ve-veya bu nede... Devamı »

 • 12.11.2015
  08:44

  FED faiz artışı yapabilirim dediği ilk günlerde kaleme aldığım yazımı özellikle yeni üyelerimiz ve unutan arkadaşlarımız için tekrar paylaşmakta fayda görüyorum! ''FED Faiz Artışının Riskleri Kadar Fırsatları da Var!12/12/2014'' (Bir yıl önceye ai... Devamı »

 • 10.09.2015
  16:49

  Bugün 2'nci çeyrek GSYİH ve Temmuz ayı cari açık verimiz açıklanacak. İçinde bulunduğumuz ortamda beklentilerden iyi veriler gelmesi BIST için fazla bir pozitif etki yaratmaz. Yükseliş etkisi sınırlı kalır. Ancak olumsuz iç-dış gelişmelere dayanma-tutunma gücüne destek olur. Verilerin beklentilerden... Devamı »

 • 26.08.2015
  15:09

  Beklenen 4,5 G İhalesi Bugün! Ertelenen ve cumhurbaşkanının müdahalesi ile 5 G'yi de kapsayacak şekilde revize edilen ve adı hem 4G'yi, hem de 5G'yi kapsadığı için 4,5G olan ihalenin bugün 10:30 yapılması bekleniyor. İhalenin yapılması halinde, satılan frekanslardan 1 Nisan 2016 tarihind... Devamı »

 • 20.08.2015
  14:39

  Bir Ülke Krize Nasıl Sokulur? Bu soruyu gerçekten merak edenler ülkemizde yapılanlara bakacaklar. Bir ülkenin kendi kendine nasıl krize sokulacağını, kendi bindiği dalı nasıl kesebileceğini iktidar- muhalefet davranışlarına bakarak tam bir ders gibi görebilirler! FED ile ilgil... Devamı »