Soru - Cevap (Enflasyon)

  •  A 
ME*** MU*** SO*** 16.12.2021 17:29
Konu / Hisse Kodu: Enflasyon
Hocam iyi günler, öncellikle tüm görüşlerinizi paylaştığınız için teşekkürler. İlerleyen süreçte enflasyondan korunma aracı olarak insanlar bisti tercih edebilir mi? Önceden kur ataklarıdan korunmak için yatırım yapıyorlardı fakat artık biraz daha stabil sürece girdiğimizi düşünüyorum. Ayrıca enflasyonun dövize yansımasını nasıl görüyorsunuz, enflasyondan korunmak isteyenlerin güvenli limanı olur mu?
Cevap 17.12.2021 00:19

Rica ederim. 

23 Kasım tarihinde ''Kur ve Faiz Politikası Bilinçliymiş!'' başlıklı yazımın ''Borsa Liman Olacaktır!'' paragrafında bu soruların cevabını bir ay öncesinde yazmıştım aslında!

Bu durum bir süre daha sürebilir ama muhakkak düzeltmeler, kar satışları olacaktır. Lakin düzeltmeler sınırlı kalır. Faiz düşük olduğu, kurlar da böyle yüksek olduğu müddetçe borsaya ilgi yüksek olur. Yabancı dönmeden ki, şu an çok azlar Dolar bazında zirveleri beklemek yanlış olur. Ama TL bazlı hisse rekorları sürebilir. Ama hemen teknik bir uyarı yapmak istiyorum. Kurlar mevcut gördüğü en yüksek seviyelerden biraz aşağı gelecek olursa, hisselerde de kar satışlarını yakın zamanda görebiliriz.

Enflasyonun kura etkisi demeyelim de, kurun enflasyona etkisi demek doğru olur. 2022 ilk çeyreği bitmeden % 30'lara yaklaşan enflasyon göreceğimizi düşünüyorum.

Dediğim gibi liman sorunuzun cevabı tam da o isimle bir ay evvelki yazımda yer alıyor. Yazılar uzun olunca okunmuyor demek. Ya da sadece ne alalım satalım kısımlarında ilgi toplanıyor da olabilir :)

İyi geceler


    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @aydineroglu_