Soru - Cevap (2008 krizi)

  •  A 
İB*** ÖZ*** 10.01.2021 16:55
Konu / Hisse Kodu: 2008 krizi
Hocam merhaba, bistin yükselmesi ile beraber sosyal medyada çöküş senaryoları revaçta. Ben sizin dediğiniz teknik düzeltmelerin sağlıklı olduğunu artık anlamış bulunmaktayım :) ama birde 2008 krizi gibi senaryolar var. Yakın zamanda bir strateji yazınız daha olursa severek okuruz. Teşekkür ederim
Cevap 10.01.2021 19:24

Şu an dünya da para bolluğu sürerken 2008 gibi bir kriz beklemiyorum. Ama sonrasında, yani pandemi bittikten sonra ekonomilerde işlerin iyi olduğundan borsaların tarihi zirveler görmediği anlaşılacak. FED faiz artışı ve verdiği paraları geri almaya kalktığı zaman, ciddi şirket batışları, el değiştirmeler yaşanabilir. Kredilerini geri alamayan bankacılık sektöründe sorunlar yaşanabilir. Bunları ülkemiz için değil, tüm dünya ekonomileri için yazıyorum. Ama bu dönemin işleri gayet iyi olan şirketleri de var. O nedenle tüm hisseler de böyle bir krize girmeyecek. Hatta topyekün bir krize girene dek, çok sayıda hisse için çok ciddi yükselişlerin de yaşandığının görülmesini bekliyorum. Tüm ekonomi ve şirketleri aynı kefeye koyarak düşünmeyin.

Bunları zaten hep yazdığım için yeni bir strateji yazısına gerek var mı gerçekten? Türkiye ile ilgili ilave diğer birçok riskimiz dışında yakın risklere değindiğim 5 Ocak tarihli ''BIst'de Kar Satışı Riski Var Mı?'' başlıklı yazımı okuyabilirsiniz.

Sosyal medya kriz senaryoları ülkede bitti mi hiç? Yukarıda linkini verdiğim yazımdaki riskler yaşanacak olursa, o zaman biz erken bir borsa düşüşü-krizi yaşayabiliriz. Ama hep diyorum, her şey pazarlığa tabidir. Son durumu görmeden kriz çıkacak demek doğru olmaz.

    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @_Stratejist_