İletişim

  •  A 
SE*** ŞA*** 25.08.2020 22:22
Bunun yanısıra perakende gıdalar iyi olacak demiştiniz bimas ve sok sordum pahalı dediniz. Otomotiv yan sanayi iyi olacak dediniz. Jantsa aşırı değerlendi dediniz. Bfren zaten malum. Sanki bir gariplik var ya çok açık yazmamaya başladınız. Veya benim seviyem sizi anlamaya yetmiyor gibi. Teşekkürler. İyi geceler.
Cevap 26.08.2020 00:44

Ben anlamıyorum, bazı arkadaşlar zaman zaman bana böyle sözlerle kinaye yapmaktan mutluluk mu duyuyorlar! Hakikaten bunu anlayamıyorum. Piyasada yaşanan gelişmeleri tahmin etmek, bunların stratejilerini yapmak acaba çok kolay bir iş olarak mı geliyor sizlere? 

Ya da söylenen bir söz sonrasında yaşanan gelişmeler ve fiyatlamalar hiç dikkate alınmamalı mı?

Şöyle izah edeyim o zaman!

Dünya pandemiyi gripten ölenlerle eş tutarken, hatta gribi daha önemli gören açıklamalar ekranlarda yapılırken, ben son strateji yazımı yazıp, pandeminin dünyayı nasıl bir kaosa sürükleyeceğini yazdım. Bu esnada ons altının öne çıkacağına dikkat çektim. 

Daha sonra beklenti yazılarımda da sektörlere olası etkilerine dikkat çektim. Pandeminin Yansımaları (linki tıklayınca ilgili yazı açılacaktır) için hemen aklıma gelen bu yazı gibi Mart başından itibaren benzer uyarılarla özellikle gıda, perakende, ilaç, otomotiv yan sanayi, teknoloji-bilişim, şirketlerine dikkat çektim.

Pandemi borsayı vurup da sert düştüğümüz mart ayında dikkat çektiğim;

Jants; 35.00 TL idi. Sonra ise 134.00 TL oldu. Daha sonra 80.00 TL'ye kadar düştü.

Bfren; 150.00 TL idi. Sonrasında 1.200.00TL yi gördü. Oradan 695.00TL'ye düştü.

Egeen; 400.00 TL idi. 958.00TL'yi gördü. 575.00TL'ye düştü.

Fmızp; 35.00 TL idi. 119.00 TL'yi gördü. 75.00'TL'ye düştü.

BIM, 50.00TL idi 75 TL oldu.
             Sokm; 6.80 iken 14.00 TL oldu.
              Mgros; 19.00'dan 45.00 TL.'ye çıktı.

Deva; 7.50'den 22.50'ye çıktı.

Şimdi bunda beni anlamaya yetecek bir seviye standardına gerek mi var?  Şunları dediniz dediğimde fiyatlar ortada. adını verdiğiniz tüm hisselerin bir benim dikkat çektiğim pandeminin borsaları vurduğu anki fiyatlarına bakın, bir de altı aylık bilançolar öncesinde geldiği seviyelere. İlk fiyat günlerinde ucuz gördüğüm için dikkat çektim. Sonraki gördükleri aşırı fiyatlar nedeniyle de bana göre primli dedim. 

Ondan sonra gördükleri yerlerden nasıl geri geldiklerini de gördünüz. Siz bana jans'ı 35.00TL iken mi sordunuz da pahalı dediniz diyorsunuz!

Kısacası söylediklerimde hiç bir gariplik yok. Sadece benim yazdıklarım ve söylediklerim bu kadar net iken, ya bunları okumadığınız için, ya da 134.00'lere çıkan jants'ı oralarda satmayıp, sonra sert düştüğü yerde sizi silkeleyip panikle sattırdıkları ve ondan sonra da yeniden yükseldiği için kafanız karışmış olabilir. 

Ama şunu tüm üyeler bilmeli! Hisselerin gördükleri fiyatlar gerçekten de o fiyat olmaları gerektiği için gördükleri fiyatlar değildir. Son dönem birçok fiyat aşırı manipüle ediliyor. Alıcılar geldiğinde bir anda yatırımcıların üstüne yıkıyorlar. Ya da istenen alıcıyı bulamadıkları için hisseleri yukarı taşımayı sürdürüyorlar. Bunlar için tüh kaçırdık diye hayıflanmanın anlamı yok. Çünkü zaten bir çoğunda yatırımcılar alıma geçseydiler, manipülatörlerden sert satış yerlerdi. 

Benden birebir, şu hisse şuraya gider, buradan döner, burada stın şurada alın gibi kesin bir ifadeyi kimse beklemesin. Bunu yapmak o kadar kolay değil. Ayrıca ben bu kadar net yazmama rağmen, diplemiş fiyatlarda hedef gösterdiğim hisseler için, sonra fiyatları uçunca bana göre yeterince primli demiş olmama rağmen bu sözleri söyleyebiliyorsanız, kesin ifadeler kullanıp bir de hatalı çıksam abalı aramaya gerek kalmaz sanırım.

Lütfen şunu tüm üye arkadaşlarımız net bir şekilde anlasın. Şu an saat 00.28 ben sizlere bu ceavpları yazıyorum. Yaptığım paylaşımlara bakarsanız 02:00-03:00 hatta daha bile ileri saatlerde sizlere bir takım paylaşımlar yapabilmek için ekran başında çalıştığımı görebilirsiniz. Tüm bunları sizlere mümkün olduğunca yararlı olmak için yapıyorum. Tüm görüşlerim, paylaşımlarım sitede arşivli olduğu için, neyi, ne zaman söylediğimi kolayca bulabilirsiniz.

Ama kabul ederseniz, ülkemiz uzun yıllardır dertsiz bir dönem geçiremiyor. Özellikle para piyasalarında alınan  birçok karar olması gerektiği gibi alınmadığı için bugün kurlar bu seviyelere çıkabiliyor. Dış siyasette hiç olmadığımız kadar yanlızlaşmış bir dönemdeyiz. Tüm bunlara rağmen elimden geleni yapmaya ve çok önceden bir çok yaşanacak gelişme için kendimce sizleri uyarmaya çalışıyorum. Ama benden sıfır hata yapmamı, her şeyi bire bir doğru tahmin etmemi, tüm hisselerin manipülatif de olsa çıkacakları seviyeleri görmemi, bu seviyelere giderken de öngörü vermemi beklemeyin. Bana göre ekstra primli gördüğüm andan itibaren hisse öngörülerim kesilir. 

Devamlı izah ediyorum, bilanço dönemleri öncesinde zaten fazlası ile yükseliş yapmış olan hisseler, sonrasında açıklanan bilançosuna göre ucuz değilse, gelen bilanço size göre bir önceki ya da bir yıl önce aynı dönemdeki bilançoya göre çok daha yüksek karla gelse de, size göre çok iyi geldi diye düşündüğünüz kara rağmen hisselerde düşüşler yaşanabilir. Bu kadar iyi bilançoya rağmen neden düştü sorusu anlamsız bir sorudur.

Neyse, sorunuzu izah ederken, sizin de aynı hataya düştüğünüz bilanço karlarının yarattığı algı konusunu da izah etmek istedim.

Amacınız üzüm yemekse ne alâ. Bunun için elimden geleni yapıyorum. Ama bu esnada bağcıyı da dövelim demekse, bunun sizlere bir yararı yok. Benim gibi, en ufak detayı bile bu denli izah eden birini hala anlayamıyorsanız diyecek söz bulamıyorum. 

Herkesin karıştırdığı bir detay daha var! O da ben hiç birinizin portföyünü yönetmiyorum. O nedenle sizler adına karar veremem. Ben görüşlerimi açıklarım sizler kararlarınızı alırsınız. Belki portföy yönetiyor olsam, açık bazı öngörüleri, teknik olarak zaman zaman yeni öngörülerle parite yapabilirdim. Ama bunları yapacak olan sizler olmalısınız. Referans olarak da destek-direnç tekniklerini kullanabilirsiniz. Bunun ötesinde ben sizlere müdahil olamam.


    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @_Stratejist_