BTK Türk GSM'cilere Ceza Keser Mi?

23.08.2017 09:25
 •  A 

Hatırlarsanız uzun süre geciktikten sonra 1 Nisan 2016 yılında imzalanan 4,5G ihalesinin şartnamesine göre, Turkcell, Türk Telekom ve Vodafone, Türkiye'nin 4,5G sistemini kurarken ilk yıl % 30 yerli ürün ve ekipman kullanacaklardı. Bu yerlilik oranı ikinci yıl % 40 ve üçüncü yıl % 45 oranına çıkartılacaktı. 1 Nisan 2017 tarihinde bu süre dolmasına rağmen, yerli ekipman kullanım oranının % 2'yi geçmediği ortaya çıkmış.

Bugün düşen haberlere göre(Dünya Executive), BTK'nın(Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu) ilgili kurumlara şartnameye uymadıkları için cirolarının % 3'üne kadar ceza kesmek gibi bir müeyyide görüşülmeye başlanmış. Ancak kurumların şartnameye uyamamış olmalarının nedeni olarak yerli kurumların gerekli ekipman tedarikinde yeterli olamadıkları itirazları var. Bu doğru mu değil mi, yerli üreticilerin cevaplarıyla belli olacaktır.

Ama eğer yerli üretimi, doğrudan yatırımları, yüksek teknoloji ürünlerinin üretimini başarmak istiyorsak yerli üreticilerin desteklenmesi ve zamanında bu kapsamdaki şartları bilerek imzalayanların da, uymadıkları bu şartnamenin gerekçesini kabul edilir şekilde izah edememeleri halinde gerekli cezaları alması lazım. Böylece ben hele bir ihaleyi alayım, sonra kolayını buluruz gibi bir mantık da geçersiz kalır. Ama tabii dediğim gibi, eğer yerli tedarikçiler yeterli düzeye gelemediyseler o zaman diyecek söz yok. BTK tarafından bu denli büyük ceza rakamlarının uygulanmayacağı  ama daha makul tutarların ise, Ar-Ge ve Teknolji Fonu'nu finanse etmek için uygulanabileceği haberlerde yer alıyor.

GSM'cilerin özellikle Netas ve Asels'nin geliştirdiği sistemleri almak için sözleşmeler imzalamıştı. Bu sözleşmelerin gelişimi ne durumdadır bilemiyorum. İlgili haberde, sektörde 40 şirketin 27 alanda üretim ve hizmet verdiği bilgisi geçiyor. Bu şirketlerin Asels, Netas dışında bazıları; Havelsan, Vestel, Argela, Telenity, Baran Tecnology ve Karel. 

Haberin içeriğindeki ceza kesilir mi, ne oranda kesilir bilemiyorum. Ama eğer belli bir oranda bile kesilecek olursa, GSM'cilerin yerli ekipman sözleşmelerini hızla hayata sokmalarına neden olacak bir gelişme olur. 

Piyasalar ve Borsa!
           Jackson Hole, Suriye ve BİST'in olası teknikleri gibi konuları önceki yazılarımda detaylı incelediğimiz için tekrarlamaya gerek duymuyorum. Destek-Direnç Tablomuzda dolar bazlı tekniklere de dikkat çektim. Görüşümü pozitif yönde korumaya devam ediyorum.

Hepinize bol kazançlar dilerim.

    Saygılarımla

    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @_Stratejist_


 • 22.08.2017
  09:13

  ABD'de Kansas FED'in Wyoming Eyalatelinde Jackson Hole Vadisinde düzenlediği toplantı yine büyük bir önem arz ediyor. Çünkü herkes acaba FED başkanı Yellen ve Avrupa Merkez Bankası Başkanı(ECB) M.Draghi piyasaları derinden etkileyecek özel birşeyler söyleyecekler mi diye merak ediyor. Her yıl dü... Devamı »

 • 21.08.2017
  09:25

  Trump seçildiğinden bu yana BİST ciddi bir yükseliş yaşamış durumda. Bu Trump'ın başarısının değil, başarısızlığının bir yansıması. Obamacare ve vergi teşvikleri-indirimleri vaateri ile göreve başlayıp, bunları yerine getiremedi. Ayrıca, benzer şekilde bir çok konuda ciddi bir güven kaybetmiş durumd... Devamı »

 • 18.08.2017
  09:34

  Yeni bir görüş belirtmek istemiyorum. Öncesinde yeterince detaylı yazdık zaten. BİST'in yükselmesi için de, teknik bir düzeltmeyi daha derin yapması için de sebepler var. Yükselişi destekleyen nedenler ekonomik ve bilanço destekli. FED'in kafa karışıklığı ile ECB'nin varlık alımları da pozitif etki ... Devamı »

 • 17.08.2017
  09:34

  Açıklanan Temmuz ABD FOMC tutanaklarına göre FED bölgesel başkanları faiz artışı konusunda bölünmüş durumda. Son gelen düşük enflasyon bu kafa karışıklığına neden olmuş gözüküyor. Son verilere bakarak enflasyondaki aşağı yönlü gidişin süreceğini söyleyenler de var, eğer faiz artışı konusunda geç kal... Devamı »

 • 16.08.2017
  09:57

  10 Ağustos tarihinde ''BİST'in Yükseliş Trendi Bitti Mi?'' başlıklı bir yazı yazmış ve cevap olarak da hayır demiştim. Nitekim gördüğünüz gibi BİST sonrasında 106.000 seviyesinden 110.232 seviyesine kadar yükseldi. Ama dün gördüğü bu seviyede yine tutunamayıp BİST tarihinin en yüksek lot bazında işl... Devamı »