Soru - Cevap (devam 2)

  •  A 
SE*** KI*** 03.05.2023 13:41
Konu / Hisse Kodu: devam 2
basit o dönemde 10 milyon sermayem olsaydı ben 46 vedalaşırdım. 30 milyon kar Aydın bey ! Bana ne seçimden resesyondan pandemiden :) Burada hep sıkıntı bitmez seçim geçer başka bir şey çıkar. Sen uygun yerden doğru hisse alıp iyi sermaye koyarsan her yükselişte vazgeçiş çok kolay olur kazanç tatmin eder. O yüzden sermayesi büyük olanın borsası burası. Diğerleri boşlukları doldurup hisselerin 365 gün bekçiliğini yapıyor cüzi karlara !11.5 maliyeti yapan ben 10 milyonda da aynı maliyeti yapardı
Cevap 03.05.2023 13:53

:)) düşüşü görünce, ben şuradan satardım demek hep kolaydır. Ama fiyat zirvede iken konuşulanlar çok farklıdır. O zaman bu sözleri söyleyenlere bile satmak gerekir dendiğinde canlarını istediğiniz tepkileri verilir:)

Neyse, dediğim gibi dediklerinizin gerçeklik payı var ama bu yaşadıklarımız anlattığınız mantıktan kaynaklanmıyor. Ayrıca, parası büyük sözü de görecelidir. Büyük dediğiniz neye göre, kime göre? 30 yılı geçen tecrübemde emin olun batanlar hep çok büyük paraları olanlar oldu! Sanmayın ki, onlar sizlerin anlattığınız bu düz mantıklara göre robot misali işlem yapıyorlar. Bir çoğu ekstra kazanma hırsı ile şartları zorlamaya devam ediyorlar. Hatta sizde yokken, muhtemelen ben piyasayı istediğim gibi etkilerim cesareti ile yoğun kredili alımlar da yapabiliyorlar. Sonra kayıpları sizlerden çok daha büyük oluyor.

Bu düşüşteki en büyük hata, Varlık Fonu ve BES'lerin ek alımlar yaratacak şekilde borsaya yönlenmesine neden olan kararlardı. Bu kararları alıp, satmak isteyen manipülatörlere satmak için yeterli değerinliğe sahip alıcı yaratmış oldular.

Sonuçta büyük parası olan için oran neyse, küçük parası olan için de oranlar aynıdır. Sadece tutarlar ve bu tutarların alım güçleri farklıdır. Küçük parası var diye, %500 kazançlar yetmeyen küçük yatırımcı dediğiniz mantıkla hiç satmaz.


    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @aydineroglu_