Soru - Cevap (DYBYO)

  •  A 
TA*** AT*** 11.04.2023 16:00
Konu / Hisse Kodu: DYBYO
AYDIN BEY MERHABA

DYOBY 2022/9 AYLIK BİLANÇO ÖNCESİNDE HEM UZUN VADELİ HISSELER ICİNDE HEMDE AL SAT LISTENIZDE VARDI

ANCAK BILANÇO BEKLENENDEN DÜŞÜK GELDİ VE ARDINDAN YÜKSEK FIYATLI LISANS SATISI

SIZ DE BUNUN ÜSTÜNE ÖNERMEKTEN VAZGEÇTİNİZ

FAKAT DYOBY PD
HEM CIROSUNA
HEM FAVÖK KÂRINA
HEMDE NET BORCUNA GÖRE
ÇOK UCUZ BENCE

ARTI SEKTÖR LİDERİ
VE KÂR MARJI YÜKSEK

İLGİ GÖRMEMESİNİN NEDENİ YAŞAR GRUBU MU?

BEN NEYİ YANLIŞ DEĞERLENDİRİYORUM ACABA
Cevap 11.04.2023 16:38

Gördüğünüz gibi ilgi gören çok sayıda hisse var. Nasılsa çok daha yüksek potansiyelli birçok hisse varken, yıl sonu bilanço ederine göre %15-%20 iskonto barındıran hisse diye düşündüğümden listelerimde yok. Ama aynı zamanda da lisans satışları sonrası bilanço yansımalarını görmek istiyorum. Finansman giderleri çok sert artış gösterebilir. 

Ama dediğim gibi, şu an ederine göre kısmi iskontosu var. Ama mesela bir sahol değil, bir kchol değil, Ayrıca grubun gelecekteki akıbeti için de çok tedirginim. Zamanında Uzel Traktör vardı. İnanılmaz güzel büyüyen bir aile şirketiydiler. Babaları bir öldü, varisler kavga ederken güzelim firmayı batırdılar. Yaşar Grubu da, zamanında Türkiye'nin ilk beş holdinginin içindeydi. Süt, et, boya vs gibi birçok üründe öncü oldular. Ama Sonra maalesef gelişmelere ayak uyduramadıkları için de gruptan uzak duruyorum. 

Benim uzak durmam hisse kötü diye olmaz her zaman. Yazdığım gibi farklı nedenleri olabilir. Bazen gözümden kaçabilir. Ama mantık şu olmalı! Gözümden kaçan, ya da uzak durduğum hissedeki potansiyel mevcut öngörülerde yer alanlardan çok yüksek mi, yoksa düşük mü. Eğer yüksek ise, dikkate almak gerekir. Ama değilse, çok takılmamak lazım. 

Bu arada 23.60'ların üzerinde kalırsa sanki bir flama yapma hazırlığı var gibi teknik olarak.


    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @aydineroglu_