Soru - Cevap (ktskr)

  •  A 
SE*** KU*** 11.04.2023 09:32
Konu / Hisse Kodu: ktskr
gıda enflasyonu dünyada düşüyor ama bizim ülkemiz de hala artıyor.
dünyada gıda da şeker vadelileri de son 7 yılın en yükseği
420 milyonluk stok yapmış olan ktskr i nasıl etkiler.
Cevap 11.04.2023 09:41

Pozitif beklentiye sahip olduğumu öngörülerimden de görebilirsiniz.

Gıda fiyatı konusuna gelince, bunu öncesinde de yazdım. Pandemi öncesinde de dünya genelinde iki yılı aşkın bir süre boyunca dünya gıda fiyatları düşerken, bizde tam tersine devamlı artan fiyatlar görüyorduk. Bu o zaman birçok kez yazıp, yanlış politikalardan kaynaklı olduğu için eleştirmiştim. Maalesef yine aynı sebeplerle bu durum yaşanıyor. Biz üretimi, üreticiyi desteklemek yerine, bir yerde fiyat artışı görünce hemen ithalat ile ıslah etmeye kalkıyoruz. Ama böyle yapınca üretici cezalandırılmış oluyor. Üretimden vazgeçiyor. Bunun yansıması fiyatların daha da artması oluyor. 

Şeker konusu ise dokunursanız kanayacak çok önemli bir yara! Apar topar çok sayıda şeker fabrikamızı yok paraya sattık. Şimdi topunu sattığımız fiyatın misli misli üzerinde şeker ithalatına para ödüyoruz. 

Neyse, ktskr için 17 Mart tarihinde bilanço değerlendirmesi yapıp, görüşümü paylaşmıştım biliyorsunuz. Oradaki eder beklentim çok yüksek. Eğer dünya gıda fiyatı düşüşlerinden olumsuz etkilenecek olursa, sonuçta beklentisi çok yüksek olduğu için, az düşüğü bile şu anki fiyatın çok üstüne denk gelir. 


    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @aydineroglu_