Soru - Cevap (enflasyon)

  •  A 
GÖ*** ÜN*** 02.04.2023 22:21
Konu / Hisse Kodu: enflasyon
merhaba hocam
seçimlerden sonra enflasyon. düşünceniz öngörünüz nedir
Cevap 02.04.2023 23:56

Aslında bunları yazıyorum. 

Döviz her türlü zorlama ile baskılanıyor. Faizler de aynı şekilde. Para politikası değiştiğinde enflasyon %17.75, faizler %19 idi. Faizleri ısrarla enflasyon düşmeden düşürmeye başladığımız için, önce kurlar zıpladı, sonra da böyle yapılırsa zam yağmuru başlar dediğim şekilde zamlar yağdı ve enflasyon patldı. KKM ile bu hatayı daha da zorlaştırdık. Cari denge açığı artmaya devam ediyor.

Seçimlerden iktidar çıkarsa da, muhalefet kazanırsa da, kur ve faiz birlikte yükseliş yapmak zorunda kalacaklar. Böyle olunca da ilk anda artan kurlar enflasyonu yine yukarı çekecek. Ama bu durum iktidarla yaşanırsa, sonrasındaki riskler yine devam edecek. Çünkü yapılmaması gerekenlerde ısrar ettikleri, kendi getirdikleri ekonomi kadrosunu işler gayet güzel yoluna girerken görevden alıp, yerine mevcut kadroları ve politikaları hakim kıldıkları için bu günleri yaşadığımızdan, iktidarla güvenin geri gelmesini çok kolay görmüyorum.

Ama muhalefetin iktidarı ile politika ve kadrolar değişirse, olası yeni kadrolar içeride ve dışarıda daha itibar görecekleri için, ilk anda artacak kurlar belki geçici bir enflasyon artışı da yaratacak. Ama akabinde artacak faizler sonrası faizler, enflasyon, kurlar zirve yapıp, sonrası orta-uzun vade sürecinde hep birlikte düşme trendine gireceklerdir görüşündeyim. Tabii bu benim görüşüm.

İlan edilen veriler ne kadar gerçek bunlar da çok önemli. Eğer düşündüğümüzden çok daha kötü bir ekonomik tablo ortaya çıkacak olursa, bu takdirde düzelme trendi için kur, faiz ve enflasyonun zirve seviyeleri daha yukarıda oluşur, düşüş trendi de biraz daha geç başlar. Kısacası ben her şekilde geçici bir enflasyon artışı riski görüyorum.

Ama dediğim gibi, bunları yazılarımda da yazıyorum zaten.


    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @aydineroglu_