Soru - Cevap (Temel analiz)

  •  A 
EK*** PE*** 04.03.2023 12:18
Konu / Hisse Kodu: Temel analiz
Aydın hocam;
Öncelikle sağlıklı günler diliyorum.
Kendimi temel analiz konusunda geliştirmek istiyorum.Rakamlarla ilgilenmek çok hoşuma gidiyor.Bu konu hakkında birkaç da kitap okudum.Hisse senetlerinin geçmiş fk ,hisse adetleri ,geçmiş hisse başı karlarını araştırmam gerektiğini öğrendim.Bana bu konuda yardımcı olabilecek kitap tavsiyeniz olur mu ? Ayrıca bu verilere ulaşabileceğim (matriks vb) bir program önerebilir misiniz? İlginiz için şimdiden teşekkür ediyorum.
Saygılarımla …
Cevap 05.03.2023 22:43

Ben matriks kullanıyorum. Foreks vs tüm programlarda bu detaylar vardır. Ama kitap olarak özel bir isim veremem doğru olmaz. Yıllar öncesinden çok kitap okumuştum. Siz de zaten bunu yapmışsınız. Hepsi benzerini izah eder zaten. İki ayrı kitap daha okursanız zaten bilgiler iyice yerleşmiş olur.

Ama sadece bilinmesi gereken en önemli detay, temel analizdeki bilgiler geçmişin iz düşümdür. Ama borsadaki fiyatı beklentiler oluşturur. Gelecek bilançoları doğru tahmin etmek için geçmiş verileri yorumlamak bir yöntemdir ama, şirketlerin sonraki dönem için program ve beklentilerini de takip etmek yararlı olur. Lakin yine de son anda vergilerin ötelenmesi, ötelenmiş vergilerin bir anda ödenmesi gibi detaylar sonraki bilançolarda sürprizler yaratabilir. Ama maalesef şirket yönetimlerinin bu konudaki kararlarını bilançolar açıklanmadan bilmek mümkün değildir. 

İyi geceler


    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @aydineroglu_