Soru - Cevap (Ntgaz ayen)

  •  A 
İS*** ÖZ*** 16.02.2023 15:01
Konu / Hisse Kodu: Ntgaz ayen
Aydın abi merhaba. Ben uzun vade listenizdeki hisselerin potansiyel hedeflerine göre hareket ediyorum. Bu durumda da kardemirler ve Ereğliden pozisyon azaltıp bugün yine aşırı satış yiyen ayen ve ntgaz alım yapmak istiyorum. Enerjilerin bu kadar negatif ayrışmasının sebebi kötü bilanço beklentisi midir yoksa düzeltme olarak mı görmeliyiz. Hem ayen hem de ntgaz alım için uygun yerde midir? Teşekkür ederim.
Cevap 16.02.2023 15:11

Yıl sonu bilançolarını görmek lazım. Ama ntgaz uzun vadeli hedefine çok yakın seviyeden dönmüştü. Yani onu belki de o sıra revize edip kapatmak doğru olabilirmiş. Eğer yıl sonu bilançosunda kar artışı sürerse yaşanan düzeltme olur. Kar azalırsa, bu takdirde bunu bilenlerin satışı nedeniyle düşmüş olur. O zaman yeni alıma uygun diyemem. 

Diğer taraftan ise maalesef deprem sonrası en cazip olacak sektör çimento ve demirçelik olacak. Kardemir direk o alanda. Gelecek yıl sonu düşer mi bilmem ama 2023 sonraki bilançolar yıl boyunca yeniden yüksek karlar içerebilir. Tek risk fiyatların sabitlenmesi görüşüldüğü söyleniyor. Eğer sabitlenir ama sonra cevher ve hurda fiyatları artmaya başlarsa o zaman kar baskılanır. Yoksa cazibesi artarak sürebilir. Ereg ise yassı çelik genelde. Ama sektördeki talep artışından o da daha az olsa da pozitif etkilenebilir. 

Karar sizin.


    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @aydineroglu_