Soru - Cevap (ALTINS1)

  •  A 
CA*** AK*** 21.01.2023 12:25
Konu / Hisse Kodu: ALTINS1
Aydın abi selamlar,

Altıns1 hakkında kısaca bilgi alabilmemiz mümkün müdür?
Cevap 22.01.2023 19:13

Darphane Altın Sertifikası nedir?

Her biri 0,01 gram altını temsil edecek şekilde vadesiz olarak ihraç edilen 0,995 saflıkta ve sahipliğindeki kişiye KAP’ta da yer verilen izahname kapsamında fiziki altına dönüşüm olanağı sağlayan sermaye piyasası aracıdır.

1 lot=1 adet sertifika= 0,995 saflıktaki 0,01 gram altına karşılık gelmektedir.

Darphane Altın Sertifikaları’nı nasıl alabilirim, nasıl satabilirim, nerede işlem görecek?

Borsa İstanbul'da ALTIN.S1 koduyla işlem görecektir. Bu yolla alınabilir aynı zamanda satılabilir. Yatırımcılar pay piyasasında işlem yapmaya yetkili herhangi bir aracı kurumdaki (internet şube, mobil, telefon vb.) yatırım hesaplarından alım satım yapabilir.

Alım satımında masrafım olacak mı?

Darphane Altın Sertifikaları'nın alım-satımı, transferi, fiziki dönüşümü ile ilgili olarak sahip olmak isteyenler aracı olan kurumlara komisyon ödemek durumunda kalabilir.

Darphane Altın Sertifikaları'ndan en az ya da en çok kaç tane alabilirim?

Sertifikalarda verilebilecek en küçük emir adedi 1 sertifika, tek seferde verilebilecek en büyük emir ise Borsa İstanbul kuralları gereği 1 milyon liraya tekabül eden emir büyüklüğüdür.

Fiziki altına dönüştürebilir miyim, alt ve üst sınırı nedir?

Sertifikaların ilk ihraç tarihinden 4 ay sonra yani 21 Kasım 2022’de başlayan süreç baz alındığında 21 Mart 2023'ten itibaren fiziki altına dönüştürülebilecektir.

Her yatırımcı için fiziki dönüşüm tutarı minimum 50 gr ve 50 gram üzeri için 10 gramın katları olacak şekilde yapılacaktır. En fazla fiziki dönüşüm miktarı günlük 1000 gramdır.

Darphane Altın Sertifikaları'nı nasıl fiziki altına dönüştürebilirim?

Fiziki altına çevrilebilmesi için 21 Mart 2023'ten itibaren yatırımcının yatırım hesabının bulunduğu aracı kuruma, fiziki altını Darphane merkezine giderek ya da adresine gönderilmesini istediği bilgisini belirterek fiziki altına dönüşüm isteği sunması kâfidir..

Darphane Altın Sertifikaları'nı ne zaman teslim alabilirim, bu hizmet için masrafım olacak mı?

Fiziki dönüşüm talebinin Darphaneye iletilmesini takip eden dördüncü iş günü yatırımcı fiziki altını teslim alabilecektir. 

Yatırımcının ikamet adresine gönderilmesini istediği durumda, talebi takip eden dördüncü iş gününde fiziki altın taşıma firmasına verilecek, taşıma maliyetleri ise yatırım sahibi kişiye ait olacaktır. 

Fiziki altın isteğinde bulunulmasından sonraki 10 iş günü içerisinde altınlar alınmazsa yatırımcılardan 50-500 gram için her gün 50 lira, 500 gram üzeri için her gün 75 lira saklama masrafı tahsil edilecektir.

Darphane Altın Sertifikaları'ndan elde ettiğim kazançtan vergi ödeyecek miyim?

Darphane Altın Sertifikaları'ndan elde edilecek kazançlara uygulanacak olan stopaj oranı yüzde 0'dır. Bu varlıktan elde edilen gelirlerden vergi alınmayacaktır.

DAS'ta en erken ne zaman satabilirim?

Darphane Altın Sertifikaları alım gerçekleştirildikten hemen sonra satılabilir.

 

Kredili işlem ve açığa satış mümkün mü? 

 

Darphane Sertifikalarında kredili alım ve açığa satış işlemi yapılamaz.

 

Fiziki altınlar Darphane Sertifikasına dönüştürülebilir mi?

 

Fiziki altınların Darphane Sertifikasına dönüştürülebilmesi mümkün değildir.

 

Darphane Sertifikalarının fiziki altın alım satımına göre avantajları nedir ya da var mıdır?

 

Borsa'da hızlı nakde dönüştürülebilmesi, alım-satım fiyat farklarının düşük olması, düşük komisyonlarla alınıp satılabilmesi ve saklanabilmesi, çalınma gibi bir riskinin olmaması ve kazançlara %0 (sıfır) tevkifat (stopaj) uygulanacak olması belli başlı artı özellikleri gibi görülebilir.