Soru - Cevap (Borsadaki düşüşün nedeni)

  •  A 
HÜ*** .*** 13.01.2023 09:30
Konu / Hisse Kodu: Borsadaki düşüşün nedeni
BORSA NEDEN DÜŞTÜ? Erdoğan 5 OCAK 2023 tarihinde "Mevsim şartlarını dikkate alarak belki birazcık öne çekeceğiz" demişti. Endeks 5 Ocak'ta 5566 idi yani zirvesine çok yakın idi. Bu açıklamadan sonra endeks çok sert düşerek 5 Ocak tarihini 5116 kapatmıştı. Sonra düşüşlere doymadı. 5 Ocak tarihindeki endeks açılış ve Erdoğan'ın konuşması sonrası endeks rakamlarına bakın bunu net göreceksiniz.

Not: Bir önceki seçimde de erken seçim açıklandığında aynı şeyi yaşamıştık.
Cevap 13.01.2023 09:40

Endeks konusundaki yorumum beklenti yazımda var! Öncesini ve sonrasını çok detaylı çok kez yazmıştım. Gerekçeler her zaman çıkar. Ama aynı gerekçeye rağmen daha sonra borsa yükselmeye başlarsa, öne atılan gerekçenin aslında doğru olmadığını görmüş oluruz.

Zirvelerden yapılan düşüş uyarıları sonrası zaten bir açıklama, karar, gelişme yaşanır. Aslında bunlar olmasa da o düşüş yaşanacaktır. Bunları kabullenmemek, sanki borsanın hiç düşmeden çıkmasını normal görmektir. Bu da en büyük hatadır! Sonra düşüşe gerekçe arama arayışında olursunuz. Esas olan gerekçe yazmak değil, düşüş olmadan uyarıları yapıp, nakite dönebilmektir. Sonrasında neden düşerse düşsün.


    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @aydineroglu_