Soru - Cevap (Borsa)

  •  A 
ON*** ÖZ*** 06.01.2023 20:14
Konu / Hisse Kodu: Borsa
Hocam selamlar,bu düzeltme sizce bir alım fırsatı verdi mi? Yoksa biraz daha beklemek gerekir mi?
Cevap 08.01.2023 22:06

Normalde cuma günü verdi. Ama işlemlerin hızı robotlar yüzünden o kadar hızlı oluyor ki, yetişmek zor oluyor. 5250 altına inince teknik risk çok daha düşük seviyelere işaret ediyordu. Ama 5258 altına inmeye sebep olan robotik işlemler olunca, dönüşte de aynı robotlar bir anda alıma geçince risk gördüğümüz desteklere inmeden çok hızlı bir dönüş yaşandı. Hisselerin gördüğü diplerle tepkide yükseldikleri seviyeler arasında %10 artılar oluştu.

Aslında düzeltme perşembe gününden alım fırsatını verdi. Kapanış işlemlerindeki öngörülerim bu fırsatın ilk adımı oldular. Ama asıl cuma günü alım öngörülerim sürecek başlıklı yazıma rağmen, endeksin kırmasını beklemediğim 5045 seviyesini aşağıya kırması beni durdurdu. Sonra da işlemlerin hızına yetişip öngörü veremedim. Yoksa çok sayıda yeni öngörüm gelebilirdi. 

Peki bitti mi, yeniden yükselişe mi dönüyor endeks dersek, 5258 üstünde bu ihtimal güçlü. Ama yeni bir yükseliş trendi başlaması için 5705 seviyesinin aşılması lazım. Eğer bu olmaz da yine 5258 altına inerse, o zaman 4850-4700 seviyelerine doğru yeni satışlar da görebiliriz. Şu an alım yönündeyiz. Ama şartlara göre dediğim şekilde yönler ve işlemler değişebilir. Borsada kesinlik olmaz.


    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @aydineroglu_