Soru - Cevap (Krtek)

  •  A 
SE*** KI*** 24.12.2022 14:08
Konu / Hisse Kodu: Krtek
İyi hafta sonları İznik’te iyi eğlenceler abi :) Krtek kap bir haber atmış ama sanki giderlerinin azalması açısından iyi bir haber olmakla birlikte güzel haberi kötü aktarmışlar gibi geldi ! Pazartesi nasıl bir tepki verir nasıl yorumlamak gerek acaba ? Bu güne kadar baskının sebebi bu haber olabilir miydi ? Öngörülerinizde bu haberden sonra olumsuz anlamda bir değişim olacak mı ? Teşekkür ederim
Cevap 25.12.2022 19:33

Tam haber detayı şu şekilde yer almış; 
              Yönetim Kurulumuzun 23.12.2022 tarih ve 2022/15 nolu kararı gereği;

 
Ekonomide yaşanan çalkantılar ve finansal piyasalarında yaşanan gelişmelerle birlikte Tekstil sektöründe hissedilmeye başlayan kriz ve etkileri değerlendirildi. Avrupa'nın çok ciddi enerji krizi içerisinde olması, Avrupa ve Amerika'da hızla artan enflasyonun etkileriyle birlikte 2022 yılının 2.yarısı itibariyle hissedilmeye başlanan resesyonun 2023 yılında daha da etkinleşebileceği değerlendirildi. Bunun etkileri ile yaşanan pazar daralması ile birlikte, üretimde artan enerji maliyetleri gibi artan maliyetlere karşın mamul satış fiyatlarındaki düşme eğiliminin şirketin yaratacağı kaynakları olumsuz etkileyebileceği görüşüldü. 
 
Yönetim Kurulu olarak alınması gereken önlemler çerçevesinde finansal disiplinle birlikte ayrıntıları verimlilik raporunda sunulan enerji maliyeti yüksek verimliliği düşük makinelerden oluşan bir hattın 1 Ocak 2023'ten itibaren kapatılmasına karar verilmiştir. Kapatılmasına karar verilen bu hattın kapasitesi verimlilik raporuna göre üretim miktarının %10'unu kapsamasına rağmen işgücü maliyetinin %12'sini ve toplam tüketilen enerjinin %26'sını kapsamakta olup bu nedenle oluşan işgücü fazlalığında İş Kanunu, TİS hükümleri dikkate alınarak çalışanların yasal hakları ödenmek suretiyle tasfiye edilmesine karar verilmiştir.
 
Bu hattın kapatılmasından sonra, bu hattın teknolojik ve yüksek verimli makinalara yatırım yapılarak üretime yeniden açılabilmesi için gerekli alt yapı (klima santral ve kanalları ile teknolojik yatırımlar) çalışmalarına tekstil piyasalarının hareketleri ve ekonomideki gelişmelere göre uygun bir zamanda başlanmasına karar verilmiştir.  
 
               Evet, baskının nedeni bu olabilir. Benzeri Egser'de de olmuştu biliyorsunuz. Egser de ilk anda düştü, bir süre düşük seyretti, şu an ise en yüksek seviyesini de kırmış durumda. Benzer bir durum krtek için de olabilir. Ama artık 12 aylık bilançonun bağlanma dönemine çok yakınız. Gelecek bilanço karı asıl etkisi olan detay olacaktır. Onu da açıklanınca göreceğiz. Ben bilanço için çok karamsar değilim. Ama AB'deki talep daralması ve bizdeki enerji maliyet artışları bir çok sektör ve şirket için yavaş yavaş sıkıntı yaratmaya başlıyor.
 
                Bilanço rakamlarını görene kadar beklentimi koruyorum.


    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @aydineroglu_