Soru - Cevap (enkai)

  •  A 
SE*** KU*** 13.12.2022 19:07
Konu / Hisse Kodu: enkai
merhaba , ülkenin en önemli sorunu enerji. enkai ile ilgili bir görüşünüz var mı ? enerji şirketleri ciddi pirim yaptı. odaş , çan , alarko ... en büyük enerji şirketinin bu kadar geri kalmasının sebebi sadece savaş olması mı ? hisse hakkında değil ama sadece enerji şirketlerini kıyaslayacak olsanız en büyük potansiyel taşıyan hangisi.
Cevap 13.12.2022 21:19

Artık bunu çok iyi bilmiyoruz. Çünkü son iki-üç yılda arz edilmiş olanlar da çok önemli işler yapıyorlar. Ayrıca enka asıl inşaat, taahhüt, otelcilik, gayrimenkul geliştirme işlerinde daha büyük. Tamam elektirik konusunda da Kırklareli, Sakarya, Gebze gibi önemli elektrik yatırımları da var ama tek işi bu değil. 

Ayrıca diğerlerinde ciddi karlar varken enka'da 3.1 Milyar TL zarar var bilançoda. Bu detayları atlamak doğru değil. Ama bununla birlikte zararın nedeni 15 Milyar TL yatırım faailiyetlerinden kaynaklanıyor. Bir süre sonra bu durum şirket lehine dönecektir. Her şirket piyasa ile birlikte aynı yönde hareket etmez. Kendi özeline göre fiyatlanır. 

Ben bilançoda çok iyi bir düzelme başladığını görüyorum. Öz kaynakları son çeyrekte yaklaşık 10 Milyar TL iyileşme göstermiş. Esas faaliyet karı bir önceki çeyrekte 3 Milyar TL artmışken, son çeyrekte bu artış 4 Milyar TL'ye yükselmiş. Demek ki, son çeyrekte 1,5-2 Milyar TL bir kar görebiliriz. Son on gündür işlem hacminde ciddi bir artış var.

Muhtemelen yakında yükselişe katılmaya aday gibi görüyorum. Bu arada 23.80 bollinger desteği var. Oraya inerse, hatta 22.50 görür ama altına inmezse sonrasında toparlanma başlar gibi görüyuorum. Ama 22.50 aşağıya kırılırsa, o zaman artan bu işlem hacmi ciddi bir mal verildiğini ve hissenin de sonrasında önemli bir düşüş riskini gösterir. Lakin ben bunun olacağını düşünmüyorum. 


    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @aydineroglu_