Soru - Cevap (DYOBY)

  •  A 
SA*** KU*** SA*** 11.11.2022 20:47
Konu / Hisse Kodu: DYOBY
Aydın bey merhaba hayırlı akşamlar diliyorum
DYOBY gelen kap haberi hisseyi nasıl etkiler sizce ?
Cevap 12.11.2022 14:57

Teşekkür ederim. İyi hafta sonları.

Yani biraz tuhaf bir iş. Dyoby'nın %74'ü Yaşar Holding'in elinde, kalanı halka açık. Marka'nın Yaşar Holding'de bulunan Dyo dahil 300 ana ve alt markaların hakkını 75 Milyon Dolar artı kdv ile holdingten satın alıyorlar. İzahat ise; ''Şirketimiz faaliyette bulunduğu boya, vernik, reçine ve sair yüzey kaplama ve ısı yalıtımı malzemelerinin üretim ve satışında, markaların sahibi Yaşar Holding A.Ş.'ye bir lisans bedeli ödenmek suretiyle Dyo ve alt markalarının kullanımını gerçekleştirmektedir.

Türk boya sanayinin öncü ve tanınmış markası olan ve Türkiye'nin en değerli 100 markası arasında yer alan "Durmuş Yaşar ve Oğulları-DYO Markası"  ile 300'ü aşkın ana ve alt markanın, şirketimizin kendi markalarına sahip olmasının sürdürülebilirlik stratejileri içerisindeki önemine binaen, Yaşar Holding A.Ş.'den satın alınmasına karar verilmiştir.

Bu kapsamda ekte özeti yer alan DRT Kurumsal Finans Danışmanlık Hizmetleri A.Ş.'nin düzenlemiş olduğu değerleme raporu doğrultusunda tespit edilen toplam 75.000.000 USD + KDV bedel üzerinden söz konusu markaların satın alınması konusunda mutabık kalınmıştır.

Bu doğrultuda, ilk etapta 11 Kasım 2022 tarihi itibarıyla DYO İnşaat boyaları markaları 37.500.000 USD + KDV bedel ile devralınmış, kalan diğer tüm kategorilere ilişkin markalar ise 2023 yılı ilk yarısı içerisinde 37.500.000 USD+ KDV bedel üzerinden devralınacaktır.'',

Şeklinde yer almış. Markayı alıp, %74 ana hissedarlık değişmeyecekse maksat ne tam anlayamadım. Sonuçta Dyo'dan yarısı şimdi, yarısı 2023 yılında toplam 75 Milyon Dolar +kdv çıkacak. Eğer daha sonra dyo'yu holding dışında satmak istiyorlar ama, markasını için istedikleri gibi değer alamayacaklarını düşünüp peşin peşin kendileri bunu belirleyip dyo'ya ödettiriyorlarsa bilemiyorum. Yani sonrasında Dyo satılacak da ondan yapılıyorsa olabilir mi diye düşünüyorum. Ama tabii cevap bende yok. Ama sonuçta şirketten böyle bir bedel çıkacak. Hazırda böyle bir nakitleri olmadığı için, şirket kredi kullanarak bu ödemeyi yapacaksa, bu durum şirketin finansman giderini de arttıracaktır. Bilançosu sonraki dönemler için bundan olumsuz etkilenebilir. Bu şekilde varsa kar yok edilir. Oradan vergi ödenmemiş olur. Diğer taraftan ise, holding'e 75 Milyon Dolar + kdv transfer edilmiş olur. 

Neden peki? İnanın tam anlamadım. SPK olur der mi, o da bir detay. Ben şu an için olumlu görmedim. Ama kurumsal finansman kadrolarındaki arkadaşlarıma soracağım. Onların fikirlerini de öğrenince yazarım. Durduk yerde buna ne gerek vardı çözemedim. 

Ailenin bilinen asıl ismi Selçuk Yaşar 97 yaşında, iki kızı ve bir oğlu vardı. Kendisinden sonra önce kızları YK Başkanı oldu. Sonra ise YK.Başkanı olan oğlu rahmetli Selim Yaşar pandemi sırasında sanırım Dubai'de kalp krizinden vefat etmişti. Acaba diyorum, aile içinde bir mal bölüşümü olacak da, holding, şirketler falan aralarında pay mı ediliyor. Kısacası bu gelişme için net ve başka bir cevabım yok. Şirketin işleyişi, faaliyeti ile ilgili bir durum değil. Ama sonraki bilançolarını bir süre olumsuz etkileyebilecek bir durum. Holding tarafından yapılan açıklama ise yukarıda gördüğünüz şekilde.


    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @aydineroglu_