Soru - Cevap (Nakite gecmek)

  •  A 
BU*** TA*** 08.11.2022 22:11
Konu / Hisse Kodu: Nakite gecmek
Merhaba hocam oncelikle umarim tamamen iyilesmisinizdir. Simdi twitterda son gunlerde bir algi yaratiliyor dolar bazli direncteyiz nakite gecin , diye siz ise daha fazla yukselis beklentisi icindesiniz ,ama yine de temkinli olun uyariniz var, nakit orani su an kac olmali size gore bu konularda nokta atislariniz var sizin gorusleriniz cok onemli, ayrica bu buyuk bankalar mevduat faizini %30 lara cekti hatta %35-36 lar aralik ayi icin konusuluyormus, bu borsadan cikisi getirirmi?
Cevap 08.11.2022 23:56

Dün gece yeniden arttı sorunum. Şu an da kısmen sürüyor. Muhtemelen yarın dr.a gitmem gerekebilir.

Sonuçta ben de yükseliş ile realizasyon aynı anda olabilir diye uyarı yapıyorum. Sadece beklenti yazımda şirket ve sektörlerdeki yüksek karların karşılığı çok daha yüksek endeks seviyelerini ve fiyatları hak ediyor. Bu nedenle üst fiyat ve endeksler görülebilir beklentisindeyim. Nitekim bir süredir bu dediğim de yaşanıyor. Ama bu durum ani bir realizasyona mani değil. 

Yükseliş sürdükçe, nakit artabilir. Ama bu konu çok hassas. Realize beklerken aynı zamanda yükselişini beklediğiniz bir hissede pozisyon alabilirsiniz. Bu nedenle zaman zaman hisse oranı yükselebilir. Ama fırsat buldukça %50 civarı bir nakitle gitmek tedbirli olabilir. Açıkçası ben yıl sonu ekstra bir yükseliş bekliyorum. Ama arada teknik bir düzeltme olması gerektiğini de düşünüyorum. Bu nedenle ille de bir şeyler almak gerekir diye düşünmeden, hakikaten ucuzluğu yüksek olan hisselerde pozisyon tutmak öncelikli olmalı. Ama değişik bir dönemdeyiz. Neredeyse her hissede bir grup, bir spekülatör, hatta bazılarında bana göre oluşmuş manipülatör grupları var. Bu nedenle her zaman bilanço gereklerine göre sistem işlemiyor. Bu oluşumların niyetleri de önemli.

Bu nedenle yorum yapmak, net konuşmak mümkün değil. Misal alctl, altı aylık bilanço öncesi vergi dairesine yolladığı kar çok yüksekti. Yakın kar beklediğimiz için öngörüler verdik. Ama nedense tavana doğru yükselen hisse bir anda düştü ve sonraki gün de bildirdiği karının çok düşük bir oranda kara dönüştüğü açıklandı. Hisse tabanladı, birkaç gün düştü. Ama sonra aynı bilançoya rağmen yükselişe başladı. Gelen bilanço karı oldukça yüksek açıklanınca da yükseldiği yerden tavan yaptı. Bu işlerin hiç birisi normal değil. Yatırımcılar silkelendi, hisseleri alındı. Sonra da aynı bilançoya rağmen hisse dokuz aylık bilançosu açıklana kadar yükseldi ve yüksek kar geldi. 

Ne demek istediğimin bir örneği bu anlattıklarım. Benzer bir çok örnek var. F/K'lar 100 olmuş ama hisse tavanlıyor. Kısacası çok sert düzeltme şimdilik zor, fakat ara düzeltmeler her zaman söz konusu.

Son tv bağlantımda, ya da öncekinde bankaların kkm vade sonu paralar dövize gelmesin diye mevduat faizlerini ciddi şekilde yükseltiklerini görebiliriz diye uyarmıştım. Mevduat faizinde yaşanan artışlar bu nedenle olduğunu düşünüyorum. 

Ama bilanço karlarının karşılığı daha yüksek olduğu için, mevduat faizi kar satış nedeni olsa da, kalıcı yüksek kalmayacağı için borsaya bir rakip olmayacaktır.


    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @aydineroglu_