Soru - Cevap (Sessizlik)

  •  A 
VE*** AS*** 06.10.2022 17:18
Konu / Hisse Kodu: Sessizlik
Merhaba Aydın Bey
Elimde sizinle çalışmaya başlamadan önce almış oldugum sise ,kchol,sahol, ttrak gibi hisseler var. Takip ettigimde elimde bulunanlar arsında da öngörü fiyatına ulaşanlar oluyor buları öngörü fiyatına ulaştıgında satmalımıyım??. Elinizde al-sat ve uzun vade için oluşturulmuş istatiginiz varmı merak ettim. 2
aylık dönemde al sattan memmunum. tşk ederim. sizce en uygun yöntem hangisi?
Cevap 06.10.2022 18:26

En uygun yöntem diye bir şey yok. Çünkü iç-dış piyasa gelişmelerine göre bu değişiyor. Gerçekleşme istatistikleri dışında hisse bazında toplam getiri istatistiği yok. Sadece uzun vadeli yatırım hisseleri kısmındaki gerçekleşmelerde o an için getiriyi %50-%120 vs diye yazarak kapatıyorum. Ama sonrasında aynı hisse yeniden listeye girerse getirir katlamalı hale geliyor. 

Benim uzun vadeli listemde ve bilanço değerlendirmelerimde yer alan hisse beklentilerimi görebilirsiniz. Ben eğer bu beklentileri öncesinde yukarı revize yapmıyorsam, ilgili fiyatları gördüğünde kapatıyorum. Sonuçta daha yukarı daha da yukarı giderse diye bir beklentinin kesinliği yok. Aldığınız hisseyi alırken hangi amaçla aldıysanız teknik ya da uzun vadeli beklenti diye, onun hedefleri görülünce satmak benim için doğru bir yöntem. Zaten böyle davranılmazsa, hiç satmadan hep taşımanız gerekir. Bu da doğru olmaz. 

Gerekirse siz amaçladığınız getiri aldıktan sonra kaçarsa kaçacak. Bunun başka yolu yok maalesef. Yeni alacağınız pozisyonların beklentilerine odaklanacaksınız. Esas olan hissenin ulaşacağı fiyattan ziyade elinizdeki paranın en yüksek tutara, en kısa sürede ulaşmasıdır. Bunu hangi hisse ile başardığınız kısmı detaydır.


    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @aydineroglu_