Soru - Cevap (Full nakit)

  •  A 
BU*** TA*** 13.09.2022 16:02
Konu / Hisse Kodu: Full nakit
Hocam full nakite gectim ama dusus yasandi, kendimi hisse almamak icin zor tutuyorum , oneriniz nedir?:) sizin sayenizde uyarilarla dogru adimlar atiyoruz cok sagolun
Cevap 13.09.2022 16:25

Böyle zamanlarda öncesinde düşüşler sonrasında hep yaşanan yeniden alım ve yükselişler yüzünden, yatırımcılarda fazla düşmez algısı oluşur. Bu nedenle en hatılı davranış bu algıya kapılıp ilk düşüşte gelen ilk tepkide alıma geçmektir. Doğru davranış, bu şekilde sürekli ve güçlü yükselişler sonrasında, düzeltmenin de %20'leri bulabileceği hatta hisse bazında daha bile fazlasının olabileceğini bilmek gerekir. 

Bu nedenle ben hemen almamak için ekran başından kalkmayı doğru bulurum. Hatta küçük kızımla az önce bowling'den döndüm. Yani ekranı bırakıp gitmiştim. Hatta bazen dönüp baktığınızda daha altı gören hisselerin fiyatlarının düştüğü yerlere göre yükseldiği görülünce yatırımcılar; ''Tüh keşke şurada alsaydım, ekran başında olsaydım'' diye hayıflanırlar. Bu davranış bile hatadır. Ne zaman genel davranış böyle olur, yani satılanlar geri aldırılır, asıl düzeltme sonrasında yaşanır.

Karar sizin. Benim düşüncelerim bunlar.


    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @aydineroglu_