Soru - Cevap (Zarar Kes)

  •  A 
OS*** NU*** UL*** 09.09.2022 14:57
Konu / Hisse Kodu: Zarar Kes
Aydın Bey selam,
Temkinli olmakta haklısınız tabiki bana kalırsa böyle durumlarda zarar kes girmek olası kayıpları önler hatta stopladığınız pozisyonları alttan düştüğü ve dip çalışması yaptığı seviyeden yerine koyma şansı olur ben şahsen sürekli bu şekilde portföyümü yönetiyorum. Yukarı giderse de önemli değil, diğer ucuz olan hisselere yöneliyorum. Bu benim fikrim tabiki sizin tecrübeniz çok daha fazla ve bana kalırsa şu ana kadar çok güzel yönettiniz. Teşekkürler
Cevap 09.09.2022 15:19

Sorun zarar kes için de geçerli! Çünkü mesela bir anda bankalara verip devre kesler oluşabiliyor. Geçen hafta hisselerin yarıdan fazlası zarar kes yedi bir anda. Şimdi öngörü girdiniz, zarar kesler de girdiniz. Devre kesiciler %5 ve %7'de devreye giriyor. İşte geçen hafta borsanın yarıdan fazla hissesinde, bu hafta da bankaların içinde devre kesiciler oldu. Hatta ikinci devre kesiciler bile yaşandı sanırım. Şimdi zarar kesler böyle bir ortamda kesin görülür ve ona uyanların satması gerekir. Ama bakın, geçen hafta ve bu hafta yaşanan devre kesicilere rağmen tüm hisseler aynı gün dönüp çok daha üstüne gittiler. 

Ben genelde zarar kesleri tekniğin bozulacağı seviyelere koymayı tercih ediyorum. Ama şu an piyasa tekniklere göre yükselmiyor. Bankaların ısrarla yukarı çekilmesi ile yükseliyor. O nedenle trend ya da teknikler birebir işlemiyor.

Yani birçok zarar kes böyle ortamda görülüp, sonra yukarı dönünce zarar baki olur. Bir şekil bulacağız bakalım ne yapacağız görelim. Ama dediğim gibi, muhakkak olası bir düzeltme riski olduğunu bilerek işlemlere karar verin. Kenarda muhakkak nakit kalsın.


    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @aydineroglu_