Soru - Cevap (İşc)

  •  A 
AH*** AT*** 07.09.2022 07:55
Konu / Hisse Kodu: İşc
Beklentinin üzerinde artıp Uv list den çıktı hisse freni patlamış kamyon gibi devam ediyor bir düzeltme yakın mıdır bankacılık hisseleri nereye kadar böyle biri elbet bi yerde dur diyecek öngörünüz nedir diğer sektörlere henüz böylesi bir alım gelmedi bankalar önceden neyi fiyatladı …
Cevap 07.09.2022 08:51

Günaydın.

Öncelikle şunu bilelim! Diğer sektörlere aynı yükseliş gelmedi ama zaten diğer sektör hisseleri bankalardan çok daha uzun süredir yükselerek bankalardan pozitif ayrışmışlardı. Ama son dönem bankalar öne çıkıp, geride kaldıkları kısmı telafi ettiler. Yani onlara da bu yükseliş geldi ama daha uzun sürede yaşandı.

Freni patlamış kamyon tasviri düşüşe örnek olur. Zirveye tırmanan teleferik dersek daha uygun olur sanki.

:))) Aydın hoca tersinden kalmış. İki düzeltme ile başladı soruma demiyorsunuz değil mi:)) Ama tespitleri doğru yaparak başlamalıyız ki, objektif olalım.

Neyse, inanın ben de bilemiyorum nereye kadar çıkacaklarını. Zirve görülüp, düzeltme başladığında nereye kadar düşebilir sorusunun cevabını aramak daha doğru olur. Henüz zirve tırmanışları devam ediyor. Ben her an bir satış bekliyorum. Ama tam satışlar başlıyor, devre kesiciler devreye girince, hemen yeniden alıma geçiyorlar. 

Yazılarımdan da biliyorsunuz, bu denli güçlü bir çıkışı şimdiden hiç beklemedim. Tamam çok ucuzlar kabul. Hala kar transferi yapılıyor bu da tamam. Ama çok fazla riske rağmen şimdiden ısrarla almanın nedeni sadece karlar olamaz. Acaba bir seçim kararı mı çıkacak, yoksa çok ciddi bir dış kaynak girişi mi olacak bunları ancak yaşayıp göreceğiz. Ama işlemlerin şekli bende acaba bunlar gerçekten yabancı mı şüphesi yaratıyor!

Ama sonuçta yükseliyorlar. En son gerçekleşmelerle kapattığım banka öngörüleri sonrası neredeyse %20-%30 daha gittiler. Muhteşem bir çıkış. Bankalardan çıkarken diğerlerini alarak yükseliş sürdürülebilir. Ya da hepsinde düzeltme başlatabilirler. Hangisinin olacağı çok önemli ama şimdilik bu tahmini yapmakta zorlanıyorum. Umarım bizi üzecek şeyler olmaz.


    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @aydineroglu_