Soru - Cevap (yenilenebilir enerji)

  •  A 
MU*** MA*** 25.08.2022 20:37
Konu / Hisse Kodu: yenilenebilir enerji
Aydın bey böyle sipariş gibi olsun istemem site kuralları çerçevesinde sormaya çekinsem de yine de yazacağım :) malum enerji sorunları yenilenebilir enerji şirketlerini sık sık gündeme getiriyor. sadece bu konuya özel bir çalışmanız ve uzun vadeli bir stratejiniz var mı acaba size danışmak istedim. yorumunuz için şimdiden teşekkürler.
Cevap 25.08.2022 22:42

Rusya'ya yaptırım nedeniyle kışın doğalgaz krizi var batı için. Ama bu kadar büyük bir alıcı çekilirse, normalde diğer alıcılar için indirim söz konusu olabilir diye düşünürdüm. Lakin Gazprom kışın doğalgaz fiyatlarında %60 zam olabilir demiş. Bu kış ilginç geçecek gibi duruyor. Ama bizim tarafta iktidar tuzgölü altındaki depolar dahil kış hazırlıkları tam diyor. Eğer doğalgaz fiyatları yüksek olursa, elektrik fiyatları da yükselebilir. Yenilenebilir enerjiden elektrik üretenler öne çıkar. Bu alanda bıoen, naten, esen, aydem, ntgaz, aksue, ayen, pamel, magen akla geliyor. Ama EPDK yüksek maliyetli üreticleri korumak adına tavan fiyat uygulaması getirdi. Eylül sonuna kadar uzatması bekleniyor. Elektrik şirketlerinde cirolar yüksek. Ama kar marjları baskı altında kalabilir.

Olası doğalgaz ve ektrik zamları yüksek olursa, hemen hemen her sektör bundan olumsuz etkilenir. Demirçelik, çimento, seramik, cam sektörü yoğun elektrik kullanıyorlar. Belki sise'de yaşanan satış baskısı da bu nedenle olabilir. Ama geçem kış da yüksek fiyatlara rağmen sıse çok yüksek bir ciro açıkladı. Kar marjında da çok az düşüş yaşanmış. Bu yüzden ben yine çok etkilenmesini beklemiyorum. Hatta AB'ye doğal gaz akışı kışın AB üreticilerinde üretim ve maliyet krizleri yaratabilir. Bu durumda sıse, seramikçiler AB'ye daha yüksek ihracat imkanı bulabilirler. Bu konu yüksek enerji kullanan şirketlerimiz için farklı fırsatlar da çıkartabileceği için, olumsuz etki görecekler konusu bence biraz belirsiz.

Ayrıca yüksek talebi olan, fiyat baskısı az olan diğer bazı sektörler de öne çıkabilir. Bunlardan medtr, lkmnh, mpark gibi sağlık sektörü, tatgd, tukas, kervt gibi gıda şirketleri karlı çıkabilirler. 

Enerji krizi güneş enerji panellerinin daha çok tercih edilmesine yol açar. Esen, naten, magen'den çok daha fazla iş bağlantısı duyabiliriz. Bu konudaki avantaj veya riskler asıl yıl sonu bilançolarında daha çok hissedilecektir.


    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @aydineroglu_